Trwa ładowanie...
d3bjqgd

Marine Le Pen

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Francja, Neuilly-sur-Seine

Partie:

Front Narodowy (2011-2017, lider)

d3bjqgd
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: ETIENNE LAURENT

Pochodząca z Francji Marine Le Pen jest politykiem i prawnikiem, a także liderką partii Front Narodowy. Wzięła udział w wyborach prezydenckich w 2012 i 2017 roku.

Marine Le Pen – biografia

Marine Le Pen urodziła się 5 sierpnia 1968 roku w Neuilly-sur-Seine we Francji. Jest córką Jeana-Marie Le Pena, założyciela Frontu Narodowego, nacjonalistycznej partii politycznej działającej od 1972 roku. Skończyła studia w Paryżu, gdzie uzyskała wykształcenie prawnicze, zdobyła też dyplom z prawa karnego i pracowała jako adwokat.

Do Frontu Narodowego Marine Le Pen wstąpiła w 1986 roku, a od 1998 roku zajmowała się działem prawnym partii. W 2003 roku Marine Le Pen została wiceprzewodniczącą Frontu Narodowego. Od 2004 roku zasiadała na stanowisku posłanki w Parlamencie Europejskim. Marine Le Pen zajmowała się kampanią prezydencką ojca w 2007 roku, a w 2001 roku została przewodniczącą Frontu Narodowego.

Marine Le Pen wystartowała w wyborach prezydenckich w 2012 roku i zajęła 3. miejsce w pierwszej turze. Prezydentem został wtedy François Hollande. Le Pen wzięła też udział w kolejnych wyborach prezydenckich w 2017 roku, podczas których zakwalifikowała się do drugiej tury wraz z Emmanuelem Macronem. 24 kwietnia 2017 zrezygnowała z pełnienia funkcji liderki Frontu Narodowego.

Marine Le Pen – poglądy polityczne

Marine Le Pen wyznaje poglądy separatystyczne. Podczas kampanii prezydenckiej w 2017 roku zadeklarowała chęć przywrócenia kontroli na francuskich granicach i wycofanie Francji ze strefy euro. Wspomniała też o możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie przynależności Francji do Unii Europejskiej. W 2011 roku Le Pen kwestionowała decyzję o podjęciu interwencji w Libii, gdzie trwała wtedy wojna domowa, a także sprzeciwiała się akcji zbrojnej w Syrii.

Marine Le Pen próbowała budować wizerunek Frontu Narodowego jako partii nieco bardziej umiarkowanej – jej ojciec, Jean-Marie Le Pen, został wyrzucony z partii w 2015 roku z powodu kontrowersyjnych wypowiedzi na temat holokaustu i marszałka Philippe Pétaina. Jednak sama Marine Le Pen została oskarżona o szerzenie nienawiści rasowej za słowa, które wypowiedziała w 2010 roku na temat muzułmanów.

Marine Le Pen – życie osobiste

Le pen wychowała się w rodzinie rzymskokatolickiej. W 1995 roku wyszła za Francka Chauffroy, przedsiębiorcę współpracującego z Frontem Narodowym, z którym ma trójkę dzieci. Rozwiodła się w 2000 roku, a ponownie wyszła za mąż w 2002 roku za Erica Lorio, który również był związany z Frontem Narodowym. Jej drugie małżeństwo również się rozpadło. Od 2009 roku jest w związku z wiceprzewodniczącym Frontu Narodowego, Louisem Aliotem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bjqgd
d3bjqgd
d3bjqgd
Więcej tematów
d3bjqgd