Trwa ładowanie...

Eurobarometr 90: Polacy zadowoleni z UE i demokracji w Polsce. Martwi nas inflacja, służba zdrowia i emerytury

Polacy pozytywnie postrzegają UE i ufają Parlamentowi Europejskiemu. Są też coraz bardziej zadowoleni z funkcjonowania demokracji i biegu spraw w Polsce. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych sądzi, że polskie media publiczne nie są wolne od politycznych nacisków - wynika z najnowszego raportu Eurobarometr 90 na temat opinii publicznej w krajach UE.

Eurobarometr 90: Polacy zadowoleni z UE i demokracji w Polsce. Martwi nas inflacja, służba zdrowia i emeryturyŹródło: East News, fot: Arkadiusz Ziołek
d1iv4rt
d1iv4rt

Ponad połowa badanych Polaków (54 proc.) postrzega Unię Europejską pozytywnie. Takie nastawienie do UE wzrosło od ubiegłego roku o 4 pkt. procentowe. Bardziej pozytywnie od Polaków są nastawieni jedynie mieszkańcy Luksemburga i Bułgarii (po 56 proc.) oraz Irlandii (64 proc.).

Spośród wszystkich instytucji europejskich najbardziej ufamy unijnemu parlamentowi - zaufanie do niego deklaruje 54 proc. Polaków. Poziom zaufania do tej instytucji wzrósł od ubiegłego roku o 11 proc.

Na pół roku przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zdecydowana większość (70 proc.) Polaków wiedziała, na jakich zasadach wybierani są europejscy posłowie, podczas gdy taką wiedzę wykazuje 59 proc. ogółu Europejczyków.

d1iv4rt

A co Polacy sądzą o sytuacji w Polsce? Z badania na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że odsetek zadowolonych z biegu spraw w Polsce systematycznie rośnie od 2013 roku. Wówczas zadowolonych było zaledwie 27 proc. Polaków, obecnie - 54 proc. Co więcej tylko w ciągu ostatniego roku odsetek zadowolonych zwiększył się o 9 proc.

Rośnie także zaufanie do polskiego rządu. Obecnie ufa mu 33 proc. Polaków. W tej kwestii nie odbiegamy od ogółu Europejczyków - średnio ufa rządowi w państwach UE 35 proc. badanych. Największe zaufanie do swojego rządu mają Holendrzy (63 proc.) oraz Maltańczycy (63 proc.). Najmniejsze: Grecy (14 proc.), Hiszpanie oraz Chorwaci (po 19 proc.).

Wciąż jednak ogromny jest odsetek Polaków, którzy rządowi nie ufają - wynosi on 60 proc.

Po ogromnym spadku zaufania do wymiaru sprawiedliwości jesienią 2017 roku (z 44 proc. do 32 proc.), rośnie powoli odsetek Polaków, którzy deklarują, że mu ufają. Jesienią 2018 roku ufność wobec sądów i prokuratur deklarowało 35 proc. badanych. Średnio w Europie ufa wymiarowi sprawiedliwości 51 proc. badanych.

d1iv4rt

Zadowolenie ze sposobu funkcjonowania demokracji w naszym kraju wyraża 64 proc. badanych (od ubiegłego roku wzrosło o 3 proc.). Średnia europejska w tej kwestii wynosi 57 proc.

Niezmiennie od wielu lat Polacy, wskazując największe wyzwania stojące przed Polską, mówią o wzroście cen, inflacji i kosztach utrzymania. Od ubiegłego roku odsetek tych, którzy wskazują ten problem jako najpoważniejszy wzrósł z 37 do 42 proc.

Eurobarometr 90
Źródło: Eurobarometr 90

Niepokoi nas także system ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych - 30 proc. ankietowanych, oraz emerytury - 21 proc.

53 proc. Polaków uważa, że polskie media publiczne nie są wolne od nacisków. Nie różnimy się w tej sprawie od ogółu Europejczyków. Podobne zdanie o mediach publicznych w swoich krajach ma średnio 52 proc. obywateli państw UE.

Jednocześnie ponad połowa Polaków uważa (54 proc.), że polskie media są wiarygodne. Średnia europejska jest wyższa - wynosi 58 proc.

Źródło: eurobarometr 90

d1iv4rt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iv4rt
Więcej tematów