Trwa ładowanie...

Wybory do europarlamentu 2019: Koalicja Europejska wygrywa w najnowszym sondażu IBRIS

Według najnowszego sondażu IBRIS, Koalicja Europejska mogłaby wygrać majowe wybory do Parlamentu Europejskiego (PE). Mogłoby na nią zagłosować o prawie 4 proc. osób więcej niż na Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Share
Wybory do europarlamentu 2019: Koalicja Europejska wygrywa w najnowszym sondażu IBRIS
Źródło: PAP/EPA, fot: Radek Pietruszka
d3p8tjh

Wybory do europarlamentu 2019: Koalicja Europejska wygrywa w sondażach

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, Koalicja Europejska miałaby 38,5 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowałby się PiS, zdobywając 34,7 proc. głosów. Powyżej progu wyborczego (5 proc. znalazłyby się jeszcze Wiosna Roberta Biedronia (8,9 proc.) i Kukiz’15 (6,4 proc.).

W skład sondażowej Koalicji Europejskiej wchodzą Platforma Obywatelska (PO), Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), Zieloni, Inicjatywa Barbary Nowackiej, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL). Jednak dwie ostatnie nie potwierdziły oficjalnie członkostwa w koalicji.

Wybory do europarlamentu 2019: Nowoczesna i PSL nie są jeszcze formalnie w Koalicji Obywatelskiej

IBRIS uważa, że oficjalne potwierdzenie Nowoczesnej i PSL startu w wyborach do europarlamentu z Koalicją Europejską wydaje się być tylko formalnością. Ci pierwsi decyzję mają ogłosić w piątek, a drudzy w sobotę.

d3p8tjh

Niedawno przyjęta ordynacja wyborcza, promująca duże partie i koalicje sprawia, że Nowoczesna i PSL, które nie są ugrupowaniami z dużym poparciem, powinny się zdecydować na wspólny start z koalicją.

Grupa byłych premierów i szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o stworzenie szerokiej listy w majowych wyborach.

“Wybory przypadają w chwili kluczowej dla losów Polski. Wzywamy odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie do wystawienia jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE. Apelujemy o powstanie koalicji europejskiej, która uniemożliwi wyprowadzenie Polski z UE. Tego wymaga polska racja stanu” - tak brzmi treść apelu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-19 lutego. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

d3p8tjh

Podziel się opinią

Share
d3p8tjh
d3p8tjh
Więcej tematów