Trwa ładowanie...
dyzmq4z

Expose Mateusza Morawieckiego. Adrian Zandberg: nie wiem, czy to jest normalne

- Nie wiem, czy to jest normalne, że pana kolega Antoni Macierewicz chce Polski katolickiej. Nie wiem, czy to jest normalne, że jest jeden prezes i jedna partia - mówił do premiera w Sejmie Adrian Zandberg (Lewica), oceniając expose Mateusza Morawieckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adrian Zandberg podczas debaty po expose premiera Mateusza Morawieckiego
Adrian Zandberg podczas debaty po expose premiera Mateusza Morawieckiego (PAP, Fot: Paweł Supernak)
dyzmq4z

Adrian Zandberg z Partii Razem, odnosząc się do expose Mateusza Morawieckiego, stwierdził, że "bilans rządów Prawa i Sprawiedliwości jest inny niż ten, który nakreślił szef rządu. - Ludzie uciekają z budżetówki, bo płace w instytucjach państwach są bardzo niskie. Wciąż ludzie pracują na "śmieciówkach" - mówił polityk Lewicy.

- "Mieszkanie plus" to też wasza porażka. Prawie połowa młodych ludzi gnieździ się z rodzicami. To jest podsumowanie skuteczności waszych czterech lat rządów - stwierdził Zandberg.

Pytał, kto w kolejnych latach będzie leczył Polaków w szpitalach. - Obiecaliście lekarzom rezydentom podwyżki, ale ich oszukaliście. Pan nam tu mówi, że wszystko idzie dobrze. No, nie idzie, a kryzys będzie coraz większy, bo kadry wykształcone za PRL odchodzą właśnie na emeryturę - ostrzegał lider Razem.

dyzmq4z

Zobacz też: Stanowcze słowa podczas expose. "Dzieci są nietykalne" i burza oklasków

Plany zabrania świadczeń niepełnosprawnym Zandberg nazwał podłością. Oskarżał polityków rządzącego obozu, że nie był w stanie przeciwdziałać praktykom stosowanym przez koncerny międzynarodowe. - Pogoniliście paru VAT-owskich złodziei, ale ws. wielkich korporacji stchórzyliście - stwierdził. - Jest pan mocno niewiarygodny, mówiąc o skończeniu z neoliberalizmem - dodawał.

- Gdzie jest podatek od platform cyfrowych? Ważniejszy jest telefon z USA - mówił, zarzucając PiS, że ulega wpływom z Waszyngtonu. - Nie poprzemy waszych marzeń, żebyśmy zwiększali wydatki na zbrojenia. Te pieniądze są potrzebne na szpitale i szkoły - przekonywał Zandberg.

dyzmq4z

Debata po expose Mateusza Morawieckiego. Zandberg: spójrzcie na Kurdów

Zarzucał też Zjednoczonej Prawicy, że w polityce zagranicznej skłóca Polaków z sąsiadami. - Układami z Donaldem Trumpem zagrażacie z kolei bezpieczeństwu Polski w przyszłości. Jeśli wierzycie Trumpowi to spójrzcie na przykład Kurdów - mówił polityk Lewicy, za co został nagrodzony oklaskami posłów nie tylko ze swojego klubu.

Odnosząc się do słów premiera o ochronie środowiska Zandberg stwierdził, że Mateusz Morawiecki postępuje nieodpowiedzialnie. - Powołuje pan fasadowego ministra od klimatu, a tak naprawdę prowadzicie politykę: jeszcze więcej węgla - krytykował politykę rządu.

dyzmq4z

Adrian Zandberg zapowiedział, że "jeśli chodzi o łamanie Konstytucji, to w tych głosowaniach ręka Lewicy" nie zadrży".

Debata po expose Mateusza Morawieckiego. Zandberg: Polska jest różnorodna

Zauważył również, że w premier w expose kilka razy mówił o wartości rodziny i normalności. - Nie wiem, czy to jest normalne, że pana kolega Antoni Macierewicz chce Polski katolickiej. Nie wiem, czy to jest normalne, że jest jeden prezes i jedna partia - skomentował polityk lewicowego ugrupowania.

- Wiem, że Polska jest różnorodna. Polska nie jest własnością PiS. Polacy nie chcą, aby ktoś im mówił z kim żyć i w co wierzyć. Nie chcą, żeby politycy PiS bawili się w strażników moralności. Lewica chce Polski, która jest krajem wolności - podkreślił.

dyzmq4z

- Zaproponujemy ustawę, która zmierzy się z nierównościami w dostępie do ochrony zdrowia. Lewic zgłosi projekt podwyższenia płac w budżetówce w ramach zasady: "jeśli pracujesz dla państwa, to zarabiasz minimum 3,5 tys. zł". Nauczycielka czy pielęgniarka nie może myśleć o tym, czy ma na buty na zimę. Zaproponujemy powiązanie najniższej płacy ze średnią - zapowiadał Zandberg.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyzmq4z

Podziel się opinią

Share

dyzmq4z

dyzmq4z
Więcej tematów