Czy Polacy wiedzą, co wydarzyło się 4 czerwca 1989 r.?
Czy Polacy wiedzą, co wydarzyło się 4 czerwca 1989 r.? Michał Fabisiak z Wirtualnej Polski przeprowadził sondę na ulicach Warszawy, a o komentarz poprosił prof. Antoniego Dudka, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
03.06.2016 18:30
4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. Odbyły się wtedy pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu. Były owocem obrad Okrągłego Stołu. Jednak obecne badania społeczne pokazują, że nie wszyscy Polacy potrafią wyjaśnić, co wydarzyło się w tym dniu.
- Jest pewien odsetek ludzi młodych, którzy nie pamiętają tej daty z własnego życia. Natomiast system edukacji jest tak ułożony, że - uogólniając - nie uczy się o historii najnowszej, w szczególności o tak później, jak dzieje upadku komunizmu - komentuje prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Jeśli chodzi o starszych Polaków, to tamtego dnia mniej więcej co trzeci z nich nie poszedł głosować. Dlaczego więc dziś mieliby oni coś pamiętać, skoro wtedy ich to nie interesowało? - tłumaczy.
Zdaniem prof. Dudka powinno zostać ustanowione święto państwowe 4 czerwca, które zastąpiłoby - jego zdaniem - skompromitowane obchody 1 Maja.