Trwa ładowanie...
ycipk-271t7f

Bruksela. Jens Stoltenberg odpowiada na krytykę NATO Emmanuela Macrona

- Nie ma sprzeczności między jednością europejską a transatlantycką - przekazał na konferencji w Brukseli szef NATO. Jens Stoltenberg tym samym odpowiedział na krytykę Sojuszu przez prezydenta Francji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) Jens Stoltenberg
Przewodniczący Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) Jens Stoltenberg (PAP, Fot: OLIVIER HOSLET)
ycipk-271t7f

Emmanuel Macron w rozmowie z "The Economist" przekonywał o "śmierci klinicznej mózgu" Sojuszu Północnoatlantyckiego z powodu braku koordynacji między USA i Europą. Francuski przywódca mówił także, że Donald Trump "nie podziela" idei europejskiego projektu z pozostałymi członkami NATO.

- Nie ma sprzeczności między europejską jednością a jednością transatlantycką. Oczywiście, potrzebujemy więcej europejskich wysiłków w kwestii obronności, ale nie jako alternatywę, coś, co zastępuje NATO, ale jako coś, co wzmacnia europejski filar Sojuszu - zapewniał Jens Stoltenberg. Szef NATO dodał, że "europejska jedność nie może zastąpić jedności transatlantyckiej".

Przewodniczący Sojuszu ostrzegał także przed rozluźnieniem relacji Europa-USA. - Jeśli do tego dojdzie, to nie tylko NATO, ale również Europa zostanie podzielona - wskazywał. Dodał także, że sposobem na rozwiązanie różnic będzie "przedyskutowanie problemu, aby w pełni zrozumieć przesłanie i motywacji". - Świat potrzebuje silnych, wielostronnych instytucji, takich jak NATO, i dlatego trzeba wzmacniać, a nie osłabiać Sojusz - wskazywał Stoltenberg.

ycipk-271t7f

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Słowa Macrona wywołały wielką konsternację, a także oburzenie wśród szefów rządów państw członkowskich NATO. Publicznie od wypowiedzi Francuza odcięła się m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Myślę, że wątpliwości prezydenta Macrona (co do klauzuli wzajemnej obrony w NATO - przyp. red.) mogą skłonić innych sojuszników do zastanowienia się, czy to Francja uważa trzymanie się jej za istotne. Mam nadzieję, że nadal możemy liczyć na to, że Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań - stwierdził polski premier w rozmowie z "Financial Times". Mateusz Morawiecki dodał, że NATO jest "najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju".

ycipk-271t7f

Najbliższy szczyt NATO zaplanowany jest na grudzień w Londynie. Wtedy też Sojusz będzie obchodził 70. rocznicę powołania organizacji. - Spotkanie będzie okazją dla sprzymierzonych szefów państw i rządów do zajęcia się wyzwaniami bezpieczeństwa, przed jakimi stajemy teraz i w przyszłości oraz do zapewnienia, że NATO będzie nadal dostosowywać się do wyzwań, aby zapewnić bezpieczeństwo blisko miliardowi ludzi - zapowiadał Stoltenberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: forsal.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-271t7f

ycipk-271t7f
ycipk-271t7f