Trwa ładowanie...
mateusz morawiecki

Mateusz Morawiecki ostro o słowach Emmanuela Macrona: nieodpowiedzialność

- To, co obecnie się dzieje, to śmierć mózgu NATO - powiedział kilka dni temu Emmanuel Macron. Mateusz Morawiecki ostro odniósł się do tych słów prezydenta Francja. Oskarżył Macrona o "nieodpowiedzialność".

Share
Mateusz Morawiecki ostro o słowach Emmanuela Macrona: nieodpowiedzialność
Źródło: East News, Fot: AFP/FRANCOIS LENOIR
dvzxtvy

Morawiecki w wywiadzie dla "Financial Times" określił NATO "najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju". Dodał też, że kwestionowanie tego, czy członkowie mogą na siebie liczyć w kwestiach obrony - co jest postawą europejskiej architektury bezpieczeństwa - jest "niebezpieczne".

- Myślę, że wątpliwości prezydenta Macrona (co do klauzuli wzajemnej obrony w NATO - przyp. red.) mogą skłonić innych sojuszników do zastanowienia się, czy to Francja uważa trzymanie się jej za istotne. Mam nadzieję, że nadal możemy liczyć na to, że Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań - powiedział premier cytowany przez polsatnews.pl.

dvzxtvy

Morawiecki, wbrew temu co mówi Macron, nie uważa, by problemy NATO miały związek z działaniami Donalda Trumpa. Zdaniem polskiego premiera to brak zaangażowania ze strony niektórych europejskich członków osłabia Sojusz. Większość z nich, jak wspomniał - w odróżnieniu od Polski - nadal nie realizuje celu Sojuszu, jakim jest przeznaczenie na obronę przynajmniej 2 proc. ich PKB.

Mateusz Morawiecki ma nowy rząd. Bartłomiej Sienkiewicz: "Kompletnie nieinteresujące"

- Stany Zjednoczone zawsze wspierały Europę i gdyby nie pomoc Stanów Zjednoczonych, Europa nie wyzwoliłaby się z niemieckiej nazistowskiej okupacji - stwierdził Morawiecki.

dvzxtvy

Zdaniem Morawieckiego NATO jest "głównym źródłem bezpieczeństwa" dla Polski. Odrzucił przy tym promowaną przez Macrona ideę zbliżenia z Rosją. Stwierdził, że Europa nie może "udawać, że nic się nie wydarzyło na Ukrainie, Białorusi czy w Gruzji".

- Bardzo popieramy współpracę z pokojową i demokratyczną Rosją, ale Rosja nie jest pokojowa i jest całkiem agresywna wokół - ocenił Morawiecki. Dodał też, że "Macron znajduje się w innej sytuacji, ponieważ nie czuje gorącego oddechu rosyjskiego niedźwiedzia na karku".

Zdaniem Morawieckiego solidarność UE, powinna polegać na tym, by nie "ignorować zastrzeżeń innych partnerów UE w stosunku do Rosji".

Źródło: polsatnews.pl

dvzxtvy

Podziel się opinią

Share
dvzxtvy
dvzxtvy
Więcej tematów