Trwa ładowanie...
d3wfyq1

Jens Stoltenberg

Najnowsze informacje
4.5
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Oslo

Organizacje:

NATO - Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (od 1 października 2014, sekretarz generalny)

d3wfyq1
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

Jens Stoltenberg jest norweskim ekonomistą i politykiem, od 2014 roku pełni urząd sekretarza generalnego NATO. Trzykrotnie był premierem Norwegii, przez 12 lat przewodniczył Parii Pracy.

Jens Stoltenberg – informacje ogólne

Jens Stoltenberg urodził się 16 marca 1959 roku w Oslo, uczęszczał do szkół w Oslo, potem pełnił służbę wojskową w okręgu Aust-Agder, w 1987 roku ukończył Uniwersytet w Oslo na kierunku ekonomia. W latach 1979–1981 Jens Stoltenberg był dziennikarzem, a między 1989 a 1990 rokiem pracował dla biura statystycznego. Już w latach 80. związał się z młodzieżówką Partii Pracy, a w latach 1990–1992 przewodniczył oddziałowi tej Partii w Oslo.

Jens Stoltenberg – kariera

Jens Stoltenberg pracował dla Ministerstwa Środowiska w latach 1990–1991, w 1993 roku został ministrem handlu i energii, a w 1996 zmienił urząd – znalazł się na stanowisku ministra finansów, które sprawował przez rok. Później Stoltenberg działał jako przewodniczący w komitecie do spraw związanych z surowcami energetycznymi (1997–2000) i członek Komisji Spraw Zagranicznych (2001–2005).

W 2000 roku Jens Stoltenberg został wybrany na premiera, a urząd ten pełnił do 2001 roku. W 2002 roku został liderem Partii Pracy, a w 2005 roku został utworzony drugi rząd Jensa Stoltenberga, który utrzymał się przez dwie kadencje do 2013 roku. Przez ten czas Jens Stoltenberg pełnił funkcję premiera.

Jens Stoltenberg działał w ONZ w 2013 roku jako specjalny wysłannik zajmujący się zmianami klimatu. Od 1 listopada 2014 roku Stoltenberg jest sekretarzem generalnym NATO, objął tę funkcję jako pierwszy Norweg w historii.

Jens Stoltenberg – działalność polityczna

Gdy Jens Stoltenberg pełnił funkcję premiera, określano jego politykę jako ostrożną. Rząd Jensa Stoltenberga stopniowo zwiększał wydatki związane z obronnością kraju, zmodernizował wojsko norweskie i przesłał nowe siły do wsparcia wielu operacji NATO. W kwestiach polityki zagranicznej Jens Stoltenberg zawsze popierał członkostwo Norwegii w Unii Europejskiej; krytykował też działania Izraela na terenie Palestyny.

Jens Stoltenberg wypowiadał się w kwestii międzynarodowego kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2007 roku – postulował zwiększenie współpracy międzynarodowej, zrównoważone stymulowanie gospodarki i wprowadzanie aktywnych środków rynku pracy. Norwegia utrzymała podczas kryzysu najniższy współczynnik bezrobocia w Europie.

Jens Stoltenberg – działalność na rzecz środowiska

Jens Stoltenberg działa na rzecz środowisk – W 2007 roku rząd Stoltenberga zawarł umowę związaną z ochroną lasów deszczowych, a planem było przeznaczenie na ten cel trzech miliardów koron norweskich rocznie. Jens Stoltenberg został też specjalnym wysłannikiem ONZ ds. zmian klimatu i przewodniczył w spotkaniach związanych z finansowaniem projektów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Jens Stoltenberg – życie prywatne

Jens Stoltenberg jest mężem dyplomatki Ingrid Schulerud, która od kwietnia 2015 roku pełni funkcję ambasadora Norwegii w Belgii. Jens i Ingrid mają dwoje dzieci. Norweskie media komentowały problemy rodzinne Stoltenberga związane z jego siostrą, która była uzależniona od heroiny i zmarła w 2014 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wfyq1
d3wfyq1
d3wfyq1
Więcej tematów
d3wfyq1