Trwa ładowanie...
d1hbbs1
braun
18-03-2003 09:19

Braun przed komisją śledczą

We wtorek rano przed komisją śledczą składanie zeznań kontynuuje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun. Tego dnia przesłuchana ma być też szefowa departamentu prawnego Rady. Na pytania ma zacząć odpowiadać też sekretarz KRRiT Włodzimierz Czarzasty.

d1hbbs1
d1hbbs1

W ubiegłą sobotę, drugim dniu przesłuchania przewodniczący KRRiT podtrzymał opinię, że na etapie prac rządowych nad nowelą o radiofonii i telewizji mataczono, w potocznym tego słowa sensie.

Również dziś komisja badająca tzw. sprawę Rywina ma przesłuchać Ninę Sokołowską, dyrektor departamentu prawnego Rady. Zasłynęła ona publicznym zarzuceniem nieprawdy szefowi KRRiT. Sokołowska podważała wyjaśnienia Brauna w sprawie tajemniczej zmiany zapisu noweli o rtv, która otwierała pośrednio drogę do prywatyzacji jednego z kanałów TVP.

Włodzimierz Czarzasty został z kolei wezwany wstępnie przed komisję na godz. 13.30. Według relacji "Gazety Wyborczej", Lew Rywin w rozmowie z Adamem Michnikiem miał powiedzieć: "Początek ustawy to był Czarzasty i Robert, każdy chciał załatwić swój interes. Robert sprywatyzować 'Dwójkę', Czarzasty - żeby stworzyć koncern nowy, nazwijmy to prasowy, kontra Agora".

Braun zeznał, że sekretarz Rady miał duży wpływ na decyzje Rady, jak i sejmowej komisji zajmującej się nowelą o rtv. To Czarzasty też - według szefa KRRiT - obok Aleksandry Jakubowskiej i Lecha Nikolskiego uczestniczył w pracach rządowych nad tym projektem. Z nim, a nie całą Radą, Jakubowska jako wiceminister kultury miała konsultować się, przygotowując w lipcu 2002 roku autopoprawkę do noweli.

d1hbbs1

Inny członek Rady Jarosław Sellin określił ostatnio Czarzastego jako najbardziej kontrowersyjnego członka KRRiT w jej historii. Niektórzy nadawcy prywatni zarzucają sekretarzowi próby wpływania na strukturę właścicielską lokalnych stacji radiowych. Sam sekretarz zaprzeczał tym informacjom.

Głośno było też o konflikcie między Czarzastym a Agorą. Wiceprezes Agory Helena Łuczywo, pytana przed komisją o wrogów tej spółki, wymieniła właśnie m.in. sekretarza KRRiT Włodzimierza Czarzastego, "który wielokrotnie wypowiadał się do nas i podczas protokołowanych posiedzeń KRRiT na temat tego, jak Agora nie powinna nic otrzymywać od KRRiT".

Dyrektor programowy Radia Wałbrzych Macieja Strzelecki ujawnił z kolei, że Czarzasty próbował odwieść tę stację od pomysłu związania się z Agorą pod groźbą nieprzedłużenia koncesji. Rada odmówiła potem przedłużenia prawa do nadawania wałbrzyskiemu radiu.

Agora jest najgorszym partnerem dla stacji regionalnych, ponieważ robi z nich stacje muzyczne - tak komentował zarzuty o wpływanie na strukturę Twojego Radia Wałbrzych sam Czarzasty. W rozmowie z PAP zaznaczył, że nie widzi nic dziwnego w sugerowaniu stacjom inwestora i że pod żadną presją nie zamierza zmienić swojego dotychczasowego postępowania wobec rozgłośni lokalnych. (mag)

d1hbbs1

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy nazwa "Rywingate" dla afery zapoczątkowanej artykułem z 27 grudnia w "GW" jest wciąż zasadna? Czy "niemoralna propozycja" Lwa Rywina spowoduje polityczne trzęsienie ziemi?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d1hbbs1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hbbs1
Więcej tematów