Trwa ładowanie...

Bielan o prawie UE. "Powinniśmy wrócić do przestrzegania traktatów"

Adam Bielan, założyciel Partii Republikańskiej, wypowiedział się w środę rano na temat licznych kar, które instytucje europejskie nakładają na Polskę za nieprzestrzeganie prawa, wynikającego z traktatów unijnych. Mowa była m.in. o wyroku TSUE w sprawie kopalni węgla w Turowie.

Adam Bielan Adam Bielan Źródło: PAP
d2k8etm
d2k8etm

Adam Bielan w środę rano był gościem "Salonu Politycznego" Trójki Polskiego Radia. Szef Partii Republikańskiej pytany był m.in. o kwestię wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącego zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym, nad którym pochyla się dziś Trybunał Konstytucyjny.

Bielan stwierdził m.in., że "dyskusja o wyższości prawa krajowego nad unijnym nie toczy się tylko w Polsce".

Adam Bielan o wyższości prawa krajowego nad unijnym. "To jest dyskusja, która toczy się w wielu stolicach"

- To jest dyskusja, która toczy się nie tylko w Warszawie, ale w wielu stolicach europejskich. Bruksela, instytucje europejskie z niepokojem patrzą na falę tego rodzaju oświadczeń Trybunałów Konstytucyjnych, bądź innych ważnych instytucji - oświadczył polityk.

Jak dodał, "we Francji to była na przykład Rada Stanu, która kwestionuje zwierzchnictwo prawa europejskiego".

d2k8etm

- (...). Tak się stało w przypadku Francji, która podważyła ważny, bardzo ważny wyrok TSUE w sprawie przechowywania danych osobowych. We Francji teraz w kampanii prezydenckiej część polityków i to ważnych polityków kwestionuje, czy żąda tak naprawdę suwerenności dla Francji w tej sprawie - kontynuował gość audycji.

Zobacz też: Drwiny z Gowina. "Poszedł na Czerską, żeby się wyspowiadać"

Bielan: jestem zdecydowanym przeciwnikiem wychodzenia z Unii Europejskiej

Zapewnił również, że całkowicie nie zgadza się z ideą potencjalnego polexitu.

- Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem wychodzenia z Unii Europejskiej (...). Myślę, że zdecydowana większość Zjednoczonej Prawicy również. Natomiast przede wszystkim powinniśmy wrócić do przestrzegania traktatów europejskich. To znaczy, nie możemy pozwolić na to, by rozmaite instytucje europejskie, choćby TSUE czy Komisja Europejska, czy również Parlament Europejski - w którym mam zaszczyt zasiadać z woli wyborców w Polsce - zawłaszczały kompetencje, które nie są mu przypisane w traktatach - oznajmił.

d2k8etm

Zapewnił również, że podobne poglądy w tym zakresie "zdecydowana większość Zjednoczonej Prawicy".

- Do tego potrzebna jest wola polityczna liderów europejskich, przede wszystkim szefów rządów - to oni muszą zapanować nad tym procesem zawłaszczania pozatraktatowymi metodami kompetencji. To jest droga do kolejnych exitów, pewnie nie do polexitu, natomiast z całą pewnością do wyjścia innych krajów, w których stosunek do integracji europejskiej jest znacznie gorszy, bardziej negatywy niż w Polsce - przekonywał Bielan. Wśród przykładów wymienił państwa Europy Południowej: Grecję i Włochy.

Adam Bielan o Gowinie. "W przyszłości być może koalicja rządowa z Lewicą"

d2k8etm

- O zmianie, wymianie traktatów mówi się w Europie już od momentu brexitu. Rozmaite środowiska w zależności od tego, od swoich postulatów, taką dyskusję rozpoczynają. Natomiast oczywiście zmiana traktatów jest przedsięwzięciem niezwykle trudnym dlatego, że jeden kraj może taki traktat zablokować. Pamiętamy, co się działo w przypadku traktatu lizbońskiego, pamiętamy powtórne głosowanie w Irlandii - dodawał.

Adam Bielan pytany był również o obecną partię Porozumienie Jarosława Gowina. -  Potrzebna jest alternatywa dla działaczy Porozumienia wobec tego, co proponuje Gowin, czyli kierunek w stronę PSL, a w przyszłości być może koalicja rządowa z Lewicą - uznał polityk.

Źródło: Polskie Radio

d2k8etm

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2k8etm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k8etm
Więcej tematów