Trwa ładowanie...

"Amerykanie zaatakują Iran 6 kwietnia o 6.00"


Dane uzyskane przez wywiad rosyjski wskazują, że armia amerykańska zakończyła przygotowania do ewentualnego ataku na Iran - podają agencje, powołując się na "rosyjskie źródło wojskowe". Portal internetowy DEBKAfile, zbliżony do izraelskiego wywiadu, informuje tymczasem - także powołując się na źródła w rosyjskim wywiadzie - że atak na Iran, noszący kryptonim "Bite" (Ukąszenie), zaplanowano na 6 kwietnia rano. Według rosyjskiego portalu Newsru.com, plan ataku przewiduje 12-godzinne bombardowanie głównych instalacji nuklearnych Iranu.

Share
"Amerykanie zaatakują Iran 6 kwietnia o 6.00"Źródło: AFP
d1n567w

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )
Irański program atomowy

Według danych rosyjskiego wywiadu wojskowego siły zbrojne USA rozmieszczone w strefie Zatoki Perskiej praktycznie zakończyły przygotowania do ataku rakietowego i bombowego na terytorium Iraku - oświadczył rosyjski wojskowy.

d1n567w

Dodał, że technicznie amerykańskie dowództwo wojskowe będzie gotowe do przeprowadzenia tego ataku w pierwszej połowie kwietnia, choć podjęcie decyzji należy oczywiście do przywódców politycznych kraju.

Według rosyjskiego wywiadu wojsko USA opracowało już listę celów na irańskim terytorium i przećwiczyło ewentualną operację wojskową podczas manewrów.

Rosyjska agencja RIA-Nowosti informuje, że według północnoamerykańskich mediów koncentracja sił wojskowych USA w regionie osiągnęła już poziom z marca 2003 r., czyli sprzed inwazji na Irak.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zwrócił uwagę na konieczność rozwiązania konfliktu wokół irańskiego programu nuklearnego wyłącznie "pokojowymi" środkami.

d1n567w

Szef irańskiej dyplomacji Manuszehr Mottaki oznajmił natomiast, że USA nie ośmielą się zaatakować Iranu i że Stany Zjednoczone nie są w stanie zaangażować się w kolejny kryzys oprócz Iraku.

Podsekretarz stanu USA Nicholas Burns zapewnił, że amerykańskie lotniskowce w Zatoce Perskiej nie mają zamiaru prowokować konfrontacji z Iranem, a Waszyngton jest zaangażowany w wysiłki dyplomatyczne, które odnoszą sukces.

Amerykańska marynarka wojenna rozpoczęła manewry w Zatoce Perskiej z udziałem m.in. dwóch lotniskowców. Jej dowództwo oświadczyło, że termin ich rozpoczęcia nie ma nic wspólnego z pojmaniem przez Irańczyków w zeszłym tygodniu 15 brytyjskich żołnierzy.

d1n567w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n567w
d1n567w
Więcej tematów