Afera wokół zaproszeń. Julia Pitera napisała list do Marka Kuchcińskiego

W piątek na placu Zamkowym odbyły się uroczystości związane z 550 rocznicą parlamentaryzmu. Na wydarzenie zostali zaproszeni również politycy opozycji, jednak nie wszyscy mieli okazję potwierdzić swoje uczestnictwo. Julia Pitera nie kryje oburzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
List jest adresowany do Marka Kuchcińskiego
List jest adresowany do Marka Kuchcińskiego (PAP)
WP

Europarlamentarzystka opublikowała list do marszałka Kuchcińskiego. Jak czytamy, 10 lipca otrzymała zaproszenie na uroczystości związane z 550-leciem polskiego parlamentaryzmu w celu wysłuchania orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że termin potwierdzenia udziału upływał w dniu 6 lipca a zaproszenie zostało nadane na poczcie właśnie 6 lipca.

"Jak widać nie istnieje granica podyktowana przez zwykłą przyzwoitość, której politycy Prawa i Sprawiedliwości nie byliby w stanie przekroczyć" - napisała Julia Pitera.

WP

"Spór jest naturalny"

Piątkowa uroczystość to część obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu odniósł się do miejsca, w którym obyło się Zgromadzenie Narodowe. - Spotykamy się na Zamku Królewskim, który jest symbolem naszej polskiej historii; w dawnej siedzibie władców i miejscu obrad Sejmów. Miejscu, które było świadkiem najważniejszych osiągnięć polskiego parlamentaryzmu doby przedrozbiorowej – mówił.

WP

Prezydent zwracając się do posłów i senatorów stwierdził, że spór będący istotą parlamentaryzmu jest naturalny i nieunikniony. - Jednak musi on toczyć się w granicach, które określa odpowiedzialność za państwo - tłumaczył prezydent Duda.

W namiocie na dziedzińcu Zamku Królewskiego pojawili się rząd. Był premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Beata Szydło. Był też Zbigniew Ziobro, Jacek Czaputowicz, Jarosław Zieliński, Elżbieta Rafalska czy Elżbieta Emilewicz. Pod namiotem pojawił się też Paweł Kukiz oraz Stanisław Tyszka. Natomiast niewidoczny był prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zobacz także: Były szef MON: Donald Tusk "byłby prawdziwym, a nie malowanym" prezydentem Polski"

WP

Bojkot opozycji

Kiedy prezydent Andrzej Duda przemawiał do parlamentarzystów PiS i Kukiz'15. Natomiast posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali wspólne posiedzenie klubów, na którym uczcili 550-lecie polskiego parlamentaryzmu. W ramach bojkotu Zgromadzenia Narodowego, tuż obok Zamku Królewskiego z inicjatywy posłanki Joanny Scheuring-Wielgus odbyło się jeszcze "Obywatelskie Zgromadzenie Narodowe".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP