Trwa ładowanie...

3500 kartek od dzieci dla powstańców

Dzieci z 27 polskich szpitali stworzyły patriotyczne kartki dla powstańców. Finał odbędzie się 3 października - w rocznicę zakończenia walk

3500 kartek od dzieci dla powstańców
d4934j9
d4934j9

"Kartka dla Powstańca" to specjalna edycja ogólnopolskiego projektu "Kartka ze Szpitala ", prowadzonego przez Fundację Rosa od 2012 roku. Kartki przygotowały dzieci przebywające w szpitalnych oddziałach dziecięcych. Ich prace trafią w ręce powstańców za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego. Finał akcji nastąpi 3 października - w tym dniu 70 lat temu kończyły się walki w Warszawie. Kartki otrzyma łącznie ponad 3500 powstańców.

Większość dzieci biorących udział w projekcie jest w wieku szkolnym, najmłodsze mają 4 lata. Te przygotowywały kartki przy pomocy koordynatora. Tego rodzaju warsztaty plastyczne to niezwykła lekcja historii. Tworząc kartki dzieci poznają przyczyny i przebieg Powstania Warszawskiego, a także losy jego uczestników. - Dzieci chętnie słuchają opowieści o powstaniu, nieraz są nimi wręcz zafascynowane - mówi Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. - Jednak przede wszystkim odwaga powstańców to dla młodych pacjentów inspiracja do walki z przeciwnościami losu i własną chorobą.

Dzieci tworzyły pocztówki na warsztatach plastycznych wykorzystując różne techniki takie jak stemplowanie czy scrapbooking. Każda kartka jest skierowana do konkretnego powstańca - młodzi pacjenci otrzymują m.in. ich zdjęcia. - Dzieci traktują to jako formę osobistych podziękowań dla powstańców za ich dzielność i odwagę - mówi Katarzyna Gondek-Wieczorek, akcji szef projektu "Kartka dla Powstańca". - Dlatego każda kartka jest niepowtarzalna i wyjątkowa.

d4934j9

Co dzieci piszą na kartkach? Na przykład: "Dziękujemy za wolność!". Kartki są utrzymane w kolorystyce patriotycznej i bezpośrednio nawiązują do symboliki powstańczej. To m.in. biało-czerwone kotyliony czy postaci powstańców, w tym przedstawiające małych żołnierzy. Na wielu kartkach znajduje się także symbol Polski Walczącej. - Dzieci mają niesamowite pomysły. Cieszymy się, że temat powstania może być dla nich tak inspirujący - dodaje Katarzyna Gondek-Wieczorek.

Część powstańców otrzymała już kartki. Do Fundacji Rosa wysyłają listy i dzwonią z podziękowaniami. Często są bardzo wzruszeni. Na przygotowanych przez siebie kartkach dzieci mogły zostawić adres zwrotny. Wielu powstańców zamierza im odpisać i podziękować za pamięć. - Liczymy na to, że akcja nie zakończy się 3 października, gdy Muzeum Powstania Warszawskiego przekaże kartki w ręce powstańców, ale będzie to początkiem wyjątkowego dialogu - podsumowuje Katarzyna Gondek - Wieczorek.

d4934j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4934j9
Więcej tematów