Trwa ładowanie...

Komisja ds. Amer Gold zawiadamia prokuraturę

Sejmowa komisja śledcza przesłuchała prokurator Barbarę Kijanko, która jako pierwsza zajmowała się sprawą Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Na zamkniętym dla mediów posiedzeniu komisji, posłowie zdecydowali o złożeniu zawiadomień do prokuratury wobec sześciu świadków przesłuchanych w tzw. wątku lotniczym tej sprawy, w tym dwóch byłych szefów ULC.

Komisja ds. Amer Gold zawiadamia prokuraturęŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d20br1r
d20br1r

Po wcześniejszych nieudanych próbach przesłuchania prok. Barbary Kijanko, przesłuchanie się odbyło. - Powody mojego wcześniejszego niestawiennictwa przed komisja śledczą ds. Amber Gold są ogólnie znane, jest to mój stan zdrowia - powiedziała prok. Barbara Kijanko. - Jeśli chodzi o ostatnie niestwiennictwo, to ja niestety nie zostałam powiadomiona. Z informacji od mojego pełnomocnika wiem, że otrzymał wezwanie już po terminie posiedzenia - zaznaczyła.

Prokurator lakonicznie odpowiadała na pytania, twierdziła, że jej stan zdrowia nadal jest zły i z postępowania ws. Amber Gold niewiele pamięta.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) skomentowała, że komisja wielokrotnie podejmowała próby skontaktowania się ze świadkiem oraz pełnomocnikiem prok. Kijanko także drogą mailową i telefoniczną, które jednak nie przyniosły efektu.

Na początku wtorkowego posiedzenia pełnomocnik prok. Kijanko mec. Marcin Kradziecki złożył wniosek o uprzednie zwolnienie świadka z tajemnicy, gdyż - jak uzasadniał - jedyna wiedza na temat sprawy jaką posiada prok. Kijanko została uzyskana w trakcie wykonywania przez nią prokuratorskich obowiązków służbowych.

- Nie ma podstaw do tego i nigdy nie było, abyśmy prokuratora stającego przed komisją zwalniali z tajemnicy - odpowiedziała Wassermann i przypomniała, że wszyscy poprzedni prokuratorzy składali zeznania przed komisją.

Mec. Kradziecki zapewnił, że świadek nie zamierza się "jak na razie" uchylać od odpowiedzi na pytania.

W związku z tym szefowa komisji śledczej zdecydowała o przejściu do przesłuchania świadka i - ponieważ Kijanko nie skorzystała z prawa do swobodnej wypowiedzi - oddała głos posłom zadającym pytania do świadka.

To trzecia już próba komisji przesłuchania tego świadka. Wcześniej prok. Kijanko, która sprawą Amber Gold zajmowała się do 2012 r., już dwukrotnie wzywana była przez komisję śledczą i nie stawiała się, przedkładając zwolnienia lekarskie.

Miała ona być pierwszym świadkiem komisji jeszcze w zeszłym roku. Komisja zdecydowała wtedy o zasięgnięciu opinii ws. jej zdrowia. Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie stwierdzili, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, by Kijanko stanęła przed komisją.

Zobacz też: Marcin P.: nic Polakom do zwrócenia nie mam

W lutym br. Kijanko została ponownie wezwana przez komisję. Także wówczas nie stawiła się. Komisja zapowiedziała wtedy, że w związku z tym wystąpi do sądu w sprawie nałożenia kary na tego świadka.

Przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) wskazała, że Kijanko odebrała wezwania na przesłuchanie 4 lipca, a komisja nie ma żadnej wiedzy, by miała się ona nie pojawić. Jak dodała, jeśli świadek tym razem stawi się przed komisją, to będzie pytany o całe postępowanie dotyczące Amber Gold. – Będziemy ją pytać o wszystko, co dotyczy pierwszych dwóch lat tego postępowania. O postępowanie sprawdzające, o zabezpieczenie dokumentów tej firmy – zaznaczyła Wassermann.

Dodała, że komisja będzie ją także pytać "o ten wielki paraliż i nieposuwanie się tego śledztwa do przodu”.

Będą zawiadomienia do prokuratury

Komisja śledcza ds. Amber Gold zdecydowała o złożeniu zawiadomień do prokuratury wobec sześciu świadków przesłuchanych w tzw. wątku lotniczym tej sprawy, w tym dwóch byłych szefów ULC - poinformowali posłowie z tej komisji.

- Podjęliśmy decyzję o tym, iż w tych przypadkach, których mamy bardzo głębokie przekonanie, że doszło do spełnienia znamion przestępstwa, będziemy składać zawiadomienie do prokuratury - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann po zakończeniu niejawnego posiedzenia komisji śledczej.

Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa komisja zdecydowała się wystosować wobec: b. dyrektor departamentu rynku transportu lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Sylwii Ciszewskiej, b. wiceprezesa ULC ds. transportu lotniczego Zbigniewa Mączki, b. szefów ULC Grzegorza Kruszyńskiego i Tomasza Kądziołki, warszawskiego prokuratora Wojciecha Łuniewskiego oraz b. właściciela firmy Jet Air Krzysztofa Wicherka.

- Co do Michała Tuska oraz prezesa portu lotniczego w Gdańsku Tomasza Kloskowskiego komisja podjęła, bez formułowania wniosków, decyzję o przekazaniu stenogramów wraz z materiałami do prokuratury w celu rozpatrzenia bezpośrednio przez ten organ - poinformował Witold Zembaczyński (Nowoczesna)
.

Jak dodał komisja zgodziła się, że osoby wobec których sformułowano zawiadomienia powinny wytłumaczyć się przed prokuraturą, jeśli chodzi o ich działalność względem afery Amber Gold.

Zembaczyński poinformował też, że kolejnym wątkiem rozpatrywanym przez komisję będzie kwestia całego aparatu skarbowego resortu finansów. - To powinno zająć nam czas pracy komisji aż do zimy tego roku - ocenił.

d20br1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20br1r
Więcej tematów