więcej

Paweł Załęcki: po abdykacji Benedykta XVI w Watykanie do głosu dojdą skrajności.

Marcin Bartnicki

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-02-11 (18:46) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 15 godzin i 31 minut temu
drukuj
zobacz galerię
Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona

dr Paweł Załęcki

Wśród kandydatów na papieża dużą rolę odegrają reprezentanci skrajnych nurtów w Kościele - tradycjonaliści i zwolennicy radykalnych zmian. - To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania - mówi w rozmowie z WP.PL dr Paweł Załęcki, socjolog religii z UMK w Toruniu. W jego opinii na abdykację Benedykta XVI mogły mieć wpływ rozgrywki różnych frakcji w Watykanie i sprawa wycieku tajnych dokumentów. - Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie - zauważa dr Załęcki.

Przeczytaj też:
Benedykt XVI abdykuje: przepraszam za moje błędy


Marcin Bartnicki: Z czego może wynikać decyzja Benedykta XVI o abdykacji?

Dr Paweł Załęcki: Papież nie musi podawać powodów rezygnacji, to jego suwerenne prawo. Do abdykacji dochodzi, gdy papież nie może sprawować swojej funkcji z istotnych powodów. Podawane są względy zdrowotne, ale niespecjalnie ufam tej argumentacji. To powód bezpieczny i nie zachęcający do spekulacji. Nie ma przesłanek, aby wskazywać na którykolwiek z wielu innych prawdopodobnych powodów, ale może być ich wiele.

Rezygnacja Benedykta XVI kontrastuje z postawą Jana Pawła II, który pełnił swoją funkcję do końca, mimo choroby.

- W czasie pontyfikatu Jana Pawła II pojawiały się naciski, aby doszło do abdykacji. To może być wewnętrzna rozgrywka różnych frakcji w Watykanie. Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie. Karol Wojtyła był papieżem niezwykle charyzmatycznym. W sprawach związanych z zarządzaniem Kościołem Ratzinger jest nieco inny. Doskonale sprawdzał się jako teolog - jest w tym wybitny, ale jego funkcjonowanie wygląda dużo słabiej, odkąd zaczął pełnić najwyższą funkcję "administracyjno-duchową". Przed pontyfikatem jego poglądy wyglądały nieco inaczej. Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona.

Na początku jego pontyfikatu przypominano jego twierdzenie, że w krajach dotkniętych epidemią wirusa HIV, stosowanie prezerwatyw w niektórych przypadkach powinno być dopuszczalne. Z czego wynikała zmiana poglądów, gdy został papieżem? Musiał poddać się naciskom ze strony innych duchownych z Watykanu?

- Mogło tak być. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, gdzie dba się o kształt doktryny, zastanawiał się nad różnymi kwestiami, ale w momencie, gdy został papieżem, zaczął pełnić inną funkcję, z zupełnie odmienną odpowiedzialnością, w ramach której podejmowane decyzje posiadają moc sprawczą. Wcześniej mógł spekulować, jako papież już nie. To trochę jak ze ślubem - przed nim jest się kawalerem, a po ślubie mężem. Niby jest się tym samym człowiekiem, ale pewne rzeczy odchodzą, a w ich miejsce pojawiają się nowe obowiązki, które trzeba brać pod uwagę. Tak samo było w przypadku Ratzingera - pojawiła się zupełnie nowa odpowiedzialność i musiał podejmować decyzje biorąc pod uwagę znacznie więcej elementów. Jako papież nie był na tyle odważny, czy rewolucyjny, jak - i tak przecież konserwatywny w wielu kwestiach - Karol Wojtyła. Nie potrafię ocenić, czy Kościół potrzebował konkretnych rewolucji lub zmian i czy papież dostrzega, że pewnych rzeczy nie jest w stanie zrobić.
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat dr Paweł Załęcki


Czy ta zmiana deklarowanych poglądów mogła wynikać z dogmatu o nieomylności papieża w sprawach wiary?

- Tak, w twierdzeniach głoszonych ex cathedra, jeśli oficjalnie występuje jako głowa Kościoła, jego poglądy i oficjalne dokumenty są traktowane jako oficjalny głos i stanowisko Kościoła w sprawach wiary i moralności.

Można spekulować, kto może zostać następcą Benedykta XVI?

- Z punktu widzenia prawa kanonicznego nawet ja mogę zostać wybrany na papieża. To, że nie jestem duchownym, nie stanowi problemu, ponieważ święcenia biskupie otrzymałbym w momencie wyniesienia na tron papieski. Tak na poważnie, nie jestem w stanie wskazać, kto to może być. To tak naprawdę wielka polityka. O tym, kto zgodzi się "wystartować" w wyborach, będziemy dowiadywali się z opóźnieniem. Kościół stoi teraz przed wielkimi wyzwaniami. Pojawia się wielki kryzys wiary, a Kościół działa jeszcze starymi metodami.

Będziemy świadkami, jeśli nie rewolucji, to przynajmniej dużej zmiany w Kościele?

- To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania w różnych obszarach. W wielu rejonach świata - przede wszystkim w Europie i w Ameryce Północnej, nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Ze względu na daleko posunięty tradycjonalizm naszego, polskiego katolicyzmu, mamy trochę spaczoną wizję tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieje się u nas trochę gorzej niż nam się wydaje. W statystykach dobrze wygląda to, że ponad połowa ludzi uczęszcza w niedzielę do kościołów, ale gorzej przekłada się to na "jakość" wiary. Z tych osób, które w praktyce będą brane pod uwagę jako kandydaci na papieża, do głosu dochodziły będą skrajności. Z jednej strony będzie to opcja super konserwatywna, z drugiej opcja nastawiona na bardzo silne zmiany, stawiająca na odnowienie twarzy Kościoła. W jakimś sensie każda z nich byłaby dla Kościoła sensowna.

Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie dr Paweł Załęcki
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat. Z drugiej strony do głosu będzie dochodziła opcja konserwatywna, która będzie stawiała w sposób bardziej radykalny na zgodność funkcjonowania z literą Pisma Świętego i tradycją Kościoła. Z punktu widzenia dalszego przetrwania Kościoła, każda z tych opcji jest dobra. Pierwsza w prosty sposób "przygarnia" ludzi, którzy do tej pory nie brali pod uwagę zaangażowania w wiarę i rozbudza tych, którzy są już w Kościele. Opcja "twardsza" po pewnym czasie również generuje wzrost liczby osób należących do Kościoła i jakości uczestnictwa. Istnieją analizy i badania mówiące o tym, że kościoły i organizacje religijne, które są bardziej restrykcyjne i wymagające, notują w świecie, w kościołach chrześcijańskich, największy wzrost liczby członków. Wynika to z faktu, że w takich kościołach trzeba zainwestować więcej czasu i własnego myślenia, przez co trudniej zrezygnować z uczestnictwa w takiej organizacji. W tym sensie potrzebne są jakieś zmiany. Świat szybko się zmienia i trzeba znaleźć nowy sposób, żeby dotrzeć do ludzi z uniwersalnym nauczaniem Kościoła. Można zrobić to, albo w sposób intensywny, proponowany przez opcję bardziej tradycyjną lub w sposób ekstensywny, przygarniający te grupy społeczne, które w tej chwili są trochę zaniedbywane.

Czy część najbliższego otoczenia papieża mogła wiedzieć wcześniej o tej decyzji? Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia mówił kilka dni temu o swoim poparciu dla praw homoseksualistów do zawierania związków partnerskich.

- Proszę pamiętać, że Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie. W odróżnieniu od innych kościołów, Kościół katolicki jest w tym sensie niezwykle liberalny. Można powiedzieć, w oparciu o oficjalne nauczanie Kościoła, że jest on zainteresowany wszystkimi ludźmi uzasadniając, że Bóg też jest wszystkimi zainteresowany i wszystkich kocha. Właśnie w tym kontekście należy odczytywać słowa arcybiskupa. To nie jest nic nowego, myślę, że niektóre z tych poglądów można by przypisać Ratzingerowi, jako teologowi sprzed pontyfikatu. Przestał to głosić, gdy został papieżem, m.in. ze względu na fakt, na który zwrócił pan uwagę, tzn. głoszenie stanowisk i poglądów ex cathedra jako papież, staje się w określonych sytuacjach obowiązującą interpretacją i obowiązującymi regulacjami.

Joseph Ratzinger po śmierci Jana Pawła II był wymieniany jako główny kandydat na papieża, czy obecnie również można wskazać jedną osobę, która najprawdopodobniej zostanie papieżem?

- W tej chwili nie można wymienić nikogo takiego. Choć jestem przekonany, że będą pojawiały się także kandydatury spoza Europy. Otwartość Watykanu na "szerszą publiczność", nieco przymknęła się w czasie obecnego pontyfikatu, w porównaniu do tego, co działo się za czasów Jana Pawła II. Nie wiadomo, czy i jaki związek z abdykacją może mieć sprawa wyciekania pewnych tajemnic z biura papieskiego. To interesująca sprawa, ponieważ z jednej strony jest związana z wątkami etyczno-kryminalnymi, a z drugiej, o której nie było prawie w ogóle mowy, mogła ujawnić niezwykle wiele informacji na temat funkcjonowania Watykanu i wpływu wielu osób i środowisk na samego papieża. Być może bliżej przyjrzał się on temu, jak funkcjonują rzeczy, na które nie ma wpływu. Benedykt XVI mógł zatem poznać mechanizmy, które rządzą kurią rzymską, temu jakie dokumenty docierają do niego, a jakie nie i to również mogło być w jakiejś części przyczynkiem do abdykacji.

Rozmawiał Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 184 73.02%
nie 68 26.98%

Przeczytaj też

Patriarchat Moskiewski wyraża wdzięczność papieżowi

dodane 2013-02-11 (16:45) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 17 godzin i 32 minuty temu

Prezydent Bronisław Komorowski dziękuje Benedyktowi XVI za stosunek do Polski

dodane 2013-02-11 (16:30) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 17 godzin i 47 minut temu

Abdykacja Benedykta XVI: Niemcy są zaskoczeni i wstrząśnięci

dodane 2013-02-11 (16:02) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 18 godzin i 15 minut temu

Papież Benedykt XVI abdykuje. Tzw. papabile: kardynałowie Scola, Piacenza, Schoenborn

dodane 2013-02-11 (15:00) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 19 godzin i 17 minut temu

materiał foto

Papież Benedykt XVI abdykuje

dodane 2013-02-11 (12:22) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 21 godzin i 55 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (751)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
2
~pewna historia 2013-02-17 (15:42) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 18 godzin i 35 minut temu

pewna histori:. latach 30-tych, w czasach komunizmu, w Rosji alfabet Morse'a był najszybszym sposobem komunikacji w wojsku. Kiedyś potrzebowano na to stanowisko jednego człowieka, a zgłosiło się siedmiu chętnych. Wszystkich zebrano w pomieszczeniu, a generał przeprowadził z nimi rozmowę, podczas gdy w tle delikatnie grała muzyka. Zadawał pytania każdemu z nich, po czym wyszedł z pokoju, mówiąc: „Spotkam się z wami po kolei i wtedy zapadnie decyzja, kto otrzyma tę pracę”. Sześciu ludzi, w oczekiwaniu na zaproszenie na rozmowę, rozmawiało o tym, kto ma lepsze wykształcenie, kto ma więcej praktyki. Siódmy człowiek siedział sam. Po chwili wyszedł z pokoju. Po kilku minutach wszedł znowu generał i powiedział do tych sześciu: - „Możecie wracać do domu, już dokonałem wyboru”- „Przecież miałeś z nami jeszcze rozmawiać!”.- „Wzywałem was alfabetem Morese'a w muzyce, nadając komunikat: „Jeżeli to rozumiecie, to chodźcie do mojego biura”, ale wy byliście zbyt zajęci bezsensownymi rozmowami i nie słyszeliście”. Tak samo jest dzisiaj w kościele. Większość ludzi nie usłyszy głosu trąby, gdyż będą zbyt zajęci rozmowami o rzeczach tego świata Biblia powiada, że troski tego świata i obżarstwo mogą wam przeszkodzić. Jeżeli będziecie zajęci niewłaściwymi rzeczami, to nie usłyszycie głosu trąby. Głupcem jest ten, kto słucha Słowa Bożego, a nie wykonuje go. „Głupi rzeki w sercu swoim, że nie ma Boga” - stwierdza psalmista. Jeżeli słyszysz Słowo Boże, a nie praktykujesz go w swoim życiu, to jesteś taki sam, jak ateista.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~kolos 2013-02-17 (12:22) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 21 godzin i 55 minut temu

Chciałbym aby Papieżem został wybrany chrześcijanin od pokoleń a jakiś przechrzta.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~TWOJ SLUGA 2013-02-17 (16:08) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 18 godzin i 9 minut temu

CHOCBY MNIE KROILI W PASKI I SOLA POSYPYWALI RANY NIE WYRZEKNE SIE CIEBIE BOZE BO TY JESTES DLA MNIE MOIM UKOCHANYM BOGIEM MOIM TATUSIEM KTORY DAL MI ZYCIE TY JEZU NA KRZYZU KONALES WYKONALES WOLE OJCA, MOJ MISTRZU I JA CHCE UMRZEC DLA CIEBIE Z MILOSCI

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
3
~I LOVE GOD 2013-02-17 (16:01) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 18 godzin i 16 minut temu

UWIELBIAM PANA BOGA SLUCHAM JEGO PRZYKAZAN, KOCHAM LUDZIE JAK SIEBIE SAMEGO CHOCIAZ TO TRUDNA SPRAWA KOCHAC ZLYCH LUDZI ALE MUSZE BO PAN BOG TEJ MILOSCI ODE MNIE WYMAGA, DARZE WIELKIM SZACUNKIEM WSZYSTKICH KSIEZY NAWET TYCH UPADAJACYCH TYM BARDZIEJ ZA NICH SIE MODLE BO SA SLABI W SWOIM POWOLANIU, BOZE CHOC CIE NIE POJMUJE JEDNAK NAD WSZYSTKO MILUJE NAD WSZYSTKO CO JEST SWTORZONE BOS TY DOBRO NIESKONCZONE

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~JERKO 2013-02-22 (12:03) 1 rok 9 miesięcy 4 dni 22 godziny i 14 minut temu

MAM NADZIEJĘ , ŻE TEN SZATAŃSKI* KOŚCIÓŁ SAM SIĘ WYKOŃCZY !!! * F. DOSTOJEWSKI.

odpowiedz

0
1
~olo 2013-02-20 (15:29) 1 rok 9 miesięcy 6 dni 18 godzin i 48 minut temu

No to zobaczymy teraz czy to JPII zaszkodzil KK jak mowia niektorzy czy tez "Benio"... - jak obstawiacie?

odpowiedz

2
0
~Marian 2013-02-20 (13:08) 1 rok 9 miesięcy 6 dni 21 godzin i 9 minut temu

Tylko Ojciec Dyrektor nadaje sie na Tadeusza I.

odpowiedz

1
1
~Jarek 2013-02-18 (13:31) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 20 godzin i 46 minut temu

"Ne było by" to błąd ortograficzny - poprawnie pisze się: "nie byłoby". POLSKA JĘZYK TRUDNA JĘZYK... :-)))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
6
~zofia 2013-02-16 (23:13) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 11 godzin i 4 minuty temu

jestem katoliczką ! nie że tak mnie wychowano ale sama mam taką potrzebę !!ksiądz też człowiek ale to co oni wyrabiają to przechodzi pojęcie !!! dlatego oni mi są obojętni i nic tego nie zmieni ! WATYKAN WATYKANEM ale zobaczcie co jest w LICHENIU !!!!!!!!!!!!!wszystko kipi złotem !! kto chce niech daje , ja nie daje i tak pozostanie !! ale nie pluje jadem tak jak wy !! a wiary w BOGA się nie wyrzeknę !!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
11
~YETI 2013-02-17 (15:04) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 19 godzin i 13 minut temu

NIECH WATYKAN PIEKLO POCHLONIE!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~kokoi 2013-02-18 (22:51) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 11 godzin i 26 minut temu

O o.Pawelek prorokiem, jasnowidzem.Na szefa rzadu go !!!!!

odpowiedz

12
0
~2w 2013-02-18 (21:26) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 12 godzin i 51 minut temu

W Watykanie Boga nie ma - tam jest przepych i bogactwo zdobyte na ludzkiej krzywdzie - pan Jezus przybyl do biednych, chorych i prostych ludzi - a papiez i kardynalowie obracaja sie w wsrod moznych tego swiata!Szkoda tego Benedykta - tyle studiowal o kosciele i poswiecil mu swoje zycie, tyle ksiag napisal........ a szkoda, ze nie otoczyl sie prostymi i uczciwymi ludzmi!

odpowiedz

1
2
~sss 2013-02-18 (15:06) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 19 godzin i 11 minut temu

co on się wypowiada gdy się na tym nie zna

odpowiedz

4
1
~arek 2013-02-17 (21:44) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 12 godzin i 33 minuty temu

ta ich organizacja jest w obecnym Swiecie zbyt skamieniala aby przetrwac, moze juz tylko dogorywac, dzis niepotrzeba byc wierzacym po katolicku aby byc normalnym, zdrowym moralnie czlowiekiem

odpowiedz

5
3
~AMOR 2013-02-17 (18:54) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 15 godzin i 23 minuty temu

BENEDYKT XVI SZEDŁ DROGĄ NASZEGO PAPIEŻA JANA PAWŁA II, ALE MÓGŁ POZNAĆ MECHANIZMY, KTÓRE RZĄDZĄ KURIĄ RZYMSKĄ. SZKODA SIĘ WYPOWIADAĆ. TRZEBA SIĘ MODLIĆ. W BOGU NADZIEJA.

odpowiedz

26
11
~1234 2013-02-14 (22:01) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 12 godzin i 16 minut temu

babion musi upaśc...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
4
~xxx 2013-02-17 (17:11) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 17 godzin i 6 minut temu

zniesc CELIBAT!!!

odpowiedz

5
3
~DO CIEBIE NALEZE 2013-02-17 (16:09) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 18 godzin i 8 minut temu

BOG GODNY NAJWYZSZEJ MILOSCI WSZYSTKO PRZEMIJA TY PANIE JESTES WIECZNY B ADZ UWIELBIONY PRZEZ WSZYSTKIE WIEKI !!!!!!!!!!!

odpowiedz

4
2
~rozkosze 2013-02-17 (15:39) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 18 godzin i 38 minut temu

proroctwo, które mówi, że ludzie będą bardziej miłować rozkosze, niż Boga. Jezus nie przyjdzie po wierzących na pół etatu. On przyjdzie po Swoich żołnierzy, którzy nie dali się uwikłać w sprawy tego świata. Ta cielesna strona ludzkości idzie prosto do piekła.

odpowiedz

4
5
~Geje i lesbijki 2013-02-17 (14:41) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 19 godzin i 36 minut temu

Kościół katolicki od lat prowadzi duszpasterstwo ludzi po rozwodach żyjących na kocią łapę, gejów i lesbijek. Jak ktoś ma potrzebę, to może w tym uczestniczyć.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Marcin Bartnicki

Marcin Bartnicki - dziennikarz Wirtualnej Polski. Wcześniej pisał dla dzienników lokalnych - "Nowości" i "Express Bydgoski", był redaktorem tygodnika "7 dni Toruń". Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii i badania mediów. Interesuje się dziennikarstwem śledczym.

Najważniejsze wiadomości

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 19 godzin i 50 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 19 godzin i 53 minuty temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 20 godzin i 31 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 1 dzień 16 godzin i 28 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 1 dzień 17 godzin i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Michał Staniul Michał Staniul

Nowy prezydent Zambii wywołał dyskusję o sytuacji białych w Afryce

Kiedy niedawno (i na niedługo, bo trzy miesiące) prezydentem Zambii, państwa w Afryce....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Dr Władysław Bułhak: rosyjskim szpiegiem jest być może nasz własny komputer

W każdej chwili może do nas wjechać dowolna liczbą Rosjan z obwodu królewieckiego (Kaliningradu)....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Robert Cheda Robert Cheda

Trzeci Majdan. Jaka jest realna siła ukraińskich nacjonalistów?

Ukraińscy nacjonaliści nie wygrali wyborów parlamentarnych, ale mocno zaznaczają obecność na scenie....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Jacek Durkalec dla WP.PL: w Szwecji i Finlandii nie ma jednoznacznego poparcia dla wejścia do NATO

Zarówno fińska, jak i szwedzka opinia publiczna nie jest przekonana, że wejście do NATO jest....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: oto przyczyny porażki SLD

Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego cała Polska nagle pochyla się z troską nad Państwową Komisją....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Dr Witold Sokała: mogło mieć miejsce celowe unieważnianie głosów

Chcę jasno powiedzieć, że ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki uważamy za nieprawdziwe....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Oczy Zachodu zwrócone na rozmowy z Iranem. Konsekwencje mogą być poważne

Dziś uwagi całego Zachodu nie skupiała ani Ukraina, ani Państwo Islamskie, lecz gorączkowe rozmowy....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Żonę tanio kupię - jak dysproporcja płci napędza handel żywym towarem w Chinach

Wiele z nich trafia do burdeli, choć prostytucja w Państwie Środka jest surowo karana, ale - co....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: dobry gambit Jarosława Kaczyńskiego

Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że wybory należałoby powtórzyć, to odważny ruch. Przecież według....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Kto straci, a kto zarobi na awarii PKW? Radca prawny dla WP: sprawa skończy się w sądzie

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki powiedział, że wobec firmy Nabino, która....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Leszek Miller odciął się od prezesa PiS. To koniec współpracy?

Leszek Miller wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że nie zgadza się z tezą prezesa PiS, iż doszło....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szwecja uznała Palestynę. Pójdą za nią inne kraje?

Szwecja uznała w czwartek państwowość palestyńską i rozgniewała tym samym Izrael, który natychmiast....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....