Operacja Majdan-3. Ukraińcy ostrzegają przez dezinformacją Kremla [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 804. dzień rosyjskiej inwazji. - Rosja rozpoczyna operację specjalną Majdan-3 - ostrzega Andrij Kowalenko, szef ukraińskiego Centrum Zwalczania Dezinformacji. Poinformował, że służby Putina próbują - m.in. za pośrednictwem kont na Tik-Toku i Telegramie - wyprowadzić Ukraińców na ulice 20 maja. - Nawet proponują ludziom pieniądze, żeby przyjechali na Majdan (do Kijowa - red.), stanęli, już od 100 hrywien za godzinę. To jest całkowicie wyreżyserowana operacja. Zadaniem Rosji jest stworzenie wrażenia, że Wołodymyr Zełenski jest nielegalnym prezydentem, z którym w przyszłości nie można negocjować - powiedział Kowalenko. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Polski sędzia Tomasz Szmydt uczestniczył w kolejnej propagandowej ustawce. Został udekorowany przez białoruskiego "dziennikarza" wstążką św. Jerzego - symbolem rosyjskiej armii. Wszystko odbyło się przed kamerami.
- Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy, zezwalającej niektórym kategoriom więźniów na mobilizację do Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował serwis Meduza.
- W Rosji na ułaskawienie mogą liczyć nawet ci więźniowie zwerbowani na wojnę z Ukrainą, którzy zostali wcześniej skazani za pedofilię; jedna z takich osób otrzymała ostatnio medal za udział w inwazji - poinformował we wtorek ukraiński rządowy portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.
- Białoruś przeprowadzi "niespodziewaną inspekcję, zsynchronizowaną z Federacją Rosyjską, z wykorzystaniem nośników taktycznej broni nuklearnej" -poinformowała Rada Bezpieczeństwa tego kraju. Wcześniej rozkaz przeprowadzenia inspekcji sił wydał Władimir Putin.
Jednostki Sił Obronnych Ukrainy zablokowały grupy szturmowe rosyjskiej armii okupacyjnej, które przedarły się do miasta Krasnohorivka w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik operacyjno-strategicznej grupy żołnierzy Chortycja, ppłk Nazar Wołoszyn.
- Wróg w małych grupach szturmowych wdarł się do miasta i usiadł na terenie zakładów materiałów ogniotrwałych. Dzięki wysiłkom naszych jednostek, zwłaszcza 59. brygady, wróg został zablokowany i nadal tam jest. Nasi obrońcy całkowicie utrzymują Krasnohorivkę i okolice pod kontrolą ogniową. W ciągu ostatniego dnia obrońcy zniszczyli około 30 wrogów na podejściu do Krasnohorivki - powiedział Wołoszyn.
Dodał także, że Rosjanie prowadzą ataki w pobliżu wsi Netajłowe i próbuje szturmować wschodnią część Pierwomajskiego.
Szef komitetu wojskowego NATO admirał Rob Bauer uważa, że pomimo postępu sił rosyjskich na polu bitwy Ukraina nadal może wygrać wojnę, przyznając, że przerwa we wsparciu miała wpływ na wydarzenia na froncie.
Według Bauera "nie jest za późno" dla Ukrainy na wygranie wojny, ponieważ "Rosjanie poczynili postęp, ale jest on nadal dość ograniczony i nadal nie jest strategiczny". Podkreślił jednak, że przerwa w zachodnim wsparciu militarnym realnie dotknęła front ukraiński.
- Najważniejsze, że nadal wysyłamy pomoc. A im dłużej trwa wojna, tym jest to trudniejsze. Wiele krajów przekazuje broń i amunicję ze swoich zapasów od dwóch lat, ale nie jest to koniec – powiedział w wywiadzie dla belgijskiego nadawcy VRT.
Po zmasowanym ataku Federacji Rosyjskiej na infrastrukturę energetyczną Ukrainy 8 maja straty w produkcji energii elektrycznej są dość znaczne – import energii elektrycznej z Europy nie jest w stanie w pełni pokryć deficytu w systemie energetycznym - poinformował na antenie "Ukraińskiej Prawdy" Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu Ukrenergo.
- Ucierpiało wiele ważnych elektrowni – są to trzy elektrownie DTEK i dwie elektrownie wodne, więc odczuwamy ten deficyt - dodał.
"W ciągu dnia odnotowano 121 starć bojowych. W sumie wróg przeprowadził 59 ataków rakietowych i 55 ataków powietrznych oraz 84 razy strzelał z systemów rakietowych wielokrotnego startu do pozycji naszych wojsk i zaludnionych obszarów. Niestety, rosyjskie ataki terrorystyczne spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej. Zniszczone i uszkodzone zostały budynki wielopiętrowe i prywatne, a także inna infrastruktura cywilna, w tym infrastruktura energetyczna" - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjskie wojska okupacyjne uderzyły trzykrotnie we wsi Weselanka w obwodzie zaporoskim, kobieta została ranna - informuje Iwan Fiodorow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej Zaporoża.
"Wróg trzykrotnie zaatakował wieś Veselyanka w obwodzie zaporoskim. W wyniku ostrzału ranna została kobieta. Uszkodzone zostały domy i budynki gospodarcze" - czytamy we wpisie.
- Rosja od lat bardzo ostro pracuje agenturalnie w UE i państwach NATO, również w Polsce. W ostatnim czasie to się nasila. Podejrzewam, że jest więcej takich agentów jak Tomasz Szmydt - powiedziała w Polsat News minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
"Po sześciu miesiącach debaty kilka tygodni temu Stany Zjednoczone w końcu przyjęły dodatkowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Ale chociaż amunicja może wkrótce dotrzeć do żołnierzy na pierwszej linii frontu, prawda jest taka, że jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie zmienią sposobu wspierania wojny, prawdopodobnie będzie za mało i za późno" - pisze na łamach "Politico" Mark T. Kimmitt, emerytowany generał brygady armii amerykańskiej.
Zdaniem generała niezbędne są trzy elementy.
"Po pierwsze, administracja USA i jej sojusznicy z NATO musieliby poluzować restrykcyjne zasady, które nałożyli na sprzęt dostarczany przez Zachód, umożliwiając Ukrainie wykorzystanie go w pełnym zakresie. Wielka Brytania już złagodziła zasady zaangażowania, ale ograniczenia nakładane przez innych, uniemożliwiające Ukrainie ataki transgraniczne i atakowanie klejnotów koronnych rosyjskiego rozmieszczenia, takich jak Flota Czarnomorska" - napisał.
"Po drugie, czas podjąć większe ryzyko w przypadku amerykańskich i zachodnich zasobów wojskowych. Chociaż dodatek umożliwia prezydentowi USA Joe Bidenowi zapoznanie się z istniejącymi zapasami broni i amunicji, ogromna ilość gotowego i śmiercionośnego sprzętu pozostaje wstrzymana na potrzeby innych ogólnoświatowych sytuacji awaryjnych, szkoleń i testów" - czytamy.
Ostatnim punktem na liście koniecznych zmian jest zdaniem generała nieustanne tłumaczenie opinii publicznej stawki tej wojny. Zadania nie ułatwia konflikt na Bliskim Wschodzie, który przyćmiewa to, co dzieje się na Ukrainie.
Innym czynnikiem odwracającym uwagę są tegoroczne wybory prezydenckie w USA.
"Odbyłem długą i skoncentrowaną rozmowę z węgierskim premierem Viktorem Orbanem i zaprosiłem go na Szczyt Pokoju. Stanowisko Węgier jest dla nas ważne pod względem zbliżenia pokojowego i naszego wspólnego bezpieczeństwa regionalnego. Podkreśliłem zainteresowanie Ukrainy dobrosąsiedzkimi stosunkami z Węgrami, a także rozwojem współpracy w zakresie handlu, energii i logistyki" - napisał na portalu X Wołodymyr Zełenski.
- Litwa jest gotowa wysłać swoich żołnierzy do Ukrainy z misją szkoleniową - powiedziała "Financial Times" premier Ingrida Šimonytė
- Gdybyśmy tylko pomyśleli o reakcji Rosji, nie moglibyśmy niczego wysłać. Co drugi tydzień słyszy się, że ktoś zostanie zaatakowany bronią nuklearną – powiedziała Šimonytė.
Władimir Putin może odbyć osobne spotkanie z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką na marginesie szczytu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) na Kremlu - powiedział agencji TASS sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow.
- Monitorujemy północne terytoria, ponieważ wróg wznowił aktywne operacje szturmowe w kierunku wschodnim po wymianie swoich jednostek wojskowych i ich koordynacji. Jednak nie odniósł jeszcze żadnych sukcesów w tym kierunku. Na północy wróg rzeczywiście tworzy pewne zgrupowanie wojsk. Przeanalizujemy to pod kątem możliwego uderzenia z północy lub innych terytoriów, jak to miało miejsce wiele razy wcześniej - powiedział Syniehubov.
- Wróg tworzy pewną grupę wojsk na północy obwodu charkowskiego, ale nie ma powodu, aby mówić o ewakuacji Charkowa - powiedział szef administracji regionalnej Oleh Syniehubov na antenie krajowego programu "United News", cytowany przez Ukrinform.
Pomimo wszelkich nacisków Węgry pozostaną poza "szaloną misją" NATO w celu pomocy Ukrainie – powiedział w środę w Londynie minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
Polityk ponownie wykluczył udział Węgier w planach Sojuszu odegrania większej roli w szkoleniu ukraińskich żołnierzy i koordynowaniu dostaw broni, a także przeznaczeniu 100 mld euro na wsparcie Kijowa.
- Węgierscy żołnierze nie wezmą udziału w takich działaniach i nie pozwolimy, aby miały one miejsce na terytorium Węgier – podkreślił Szijjarto. - Chcemy (też) pozostać poza finansowaniem takich działań – dodał.
Według niego państwa NATO "chcą wciągnąć Węgry w wojnę", a Sojusz przekracza czerwone linie, które sam naszkicował sobie na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Szijjarto spotkał się w środę ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Cameronem. Podkreślił, że Londyn zajmuje całkowicie odmienne stanowisko niż Budapeszt co do pomocy dla Ukrainy i oceny jej szans na odparcie rosyjskich wojsk na polu bitwy.
- Wielka Brytania jest naszym sojusznikiem i zgadzamy się w wielu ważnych kwestiach – zaznaczył szef węgierskiej dyplomacji. - W najważniejszej obecnie sprawie, czyli jak zakończyć wojnę na Ukrainie, mamy jednak bardzo odmienne stanowisko – dodał.
Mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie. Alarmem powietrznym objęto obwody: kirowohradzki, ługański oraz Krym. Na południu obwodu dniepropetrowskiego w rejonie nikopolskim ogłoszono zagrożenie artyleryjskie.
- Zostanie wykorzystany do poniżania Polski i szerzenia antypolskich narracji. Mińsk i Moskwa działają tu wspólnie, a wysokiej rangi polski dezerter jest dla nich kartą przetargową - mówi w rozmowie z WP Swiatłana Cichanouska, odnosząc się polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który poprosił o azyl na Białorusi.
Jesteśmy gotowi przyczynić się do wszystkich inicjatyw i wysiłków prowadzących do pokoju na Ukrainie - powiedział premier Węgier Viktor Orban w środowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
O rozmowie pomiędzy liderami dwóch państw, których stosunki pozostają napięte po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformował rzecznik premiera Węgier Bertalan Havasi.
- Podczas spotkania omówiono wszystkie ważne aspekty stosunków węgiersko-ukraińskich" – przekazał Havasi, cytowany przez agencję MTI. "Głównym tematem rozmowy była kwestia wojny i pokoju – dodał bez podawania szczegółów.
Orban i Zełenski zgodzili się również kontynuować dotychczasowe dwustronne konsultacje, które trwają od końca stycznia.
Polski sędzia Tomasz Szmydt uczestniczył w kolejnej propagandowej ustawce. Został udekorowany przez białoruskiego "dziennikarza" wstążką św. Jerzego - symbolem rosyjskiej armii. Wszystko odbyło się przed kamerami.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę nad obwodem dniepropietrowskim. Spadające resztki pocisku wywołały pożary - poinformował serwis Ukraińska Prawda.
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy, zezwalającej niektórym kategoriom więźniów na mobilizację do Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował serwis Meduza.
Zobacz także