Strona główna serwisu
Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej

Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej

• Moskwa przeciw bazom amerykańskiej armii w Polsce
• MSZ Rosji o USA: "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny
• Bazy sprzętu dla 5 tys. żołnierzy zza oceanu do 2017 roku
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło nadzieję, że Stany Zjednoczone zrezygnują z pomysłu magazynowania uzbrojenia w kilku krajach Europy Wschodniej i w krajach bałtyckich.

Sprzęt miałby być przeznaczony dla ok. 5 tys. żołnierzy - pisze agencja Reutera. Wyjaśnia, że plany zakładały utworzenie do końca 2016 roku na terytorium Bułgarii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Estonii, a do końca 2017 roku na Węgrzech magazynów amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia.

Moskwa: naruszenie umowy


Według rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej takie kroki "będą graniczyć z naruszeniem kluczowych zapisów Aktu Stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku", w którym Sojusz zobowiązał się nie rozmieszczać w wymienionych krajach znaczących sił bojowych.

Zacharowa przypomina, że Rosja w swoim czasie dobrowolnie wzięła na siebie i w pełni wypełniła bezprecedensowe polityczne zobowiązanie wycofania uzbrojenia z krajów Europy Wschodniej i krajów bałtyckich.

- Dzisiejsze zakrojone na dużą skalę przygotowania militarne USA, prowadzone pod fałszywym pretekstem całkowitej ochrony sojuszników przed nieistniejącym "rosyjskim zagrożeniem" nie tylko nie leżą w interesie pokoju i bezpieczeństwa w Europie, ale także po raz kolejny potwierdzają eskalowanie napięcia przez Waszyngton i podważanie stabilności kontynentu - ostrzega MSZ Rosji.


- Mamy nadzieję, że "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny nadal są świadomi ryzyka i negatywnych skutków przymusowej militaryzacji jednego z najspokojniejszych z wojskowego punktu widzenia regionów świata i będą w stanie wykazać wolę polityczną i odrzucić schematy i metody z epoki konfrontacji bloków - podkreśliła Zacharowa w wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej MSZ.

"Szybka reakcja"

Amerykanie zamierzają rozmieścić na wschodniej flance, w tym w Polsce i krajach bałtyckich, składy ciężkiego sprzętu, co w razie kryzysu ułatwi szybkie przysłanie personelu. Uzbrojenie ma być mobilne, by można je było szybko przerzucać tam, gdzie będzie potrzebne. Jak podawała amerykańska prasa, na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

Nowojorski dziennik "Wall Street Journal" pisał w listopadzie, że amerykańscy wojskowi zaproponowali wysłanie do Europy więcej sprzętu i żołnierzy na rotacyjne ćwiczenia, by zwiększyć wojskową obecność USA jako środek odstraszania Rosji. Jej celem ma być zwiększenie zdolności reakcji USA na potencjalne zagrożenia ze strony Rosji.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (298)
Nie zgadzam się z opinią
134
Zgadzam się z opinią
876
~Paweł 2015-12-28 (16:33) 13 godzin i 26 minut temu

Niech wycofają całe wojsko z rakietami z Królewca....... to pogadamy !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 29

Nie zgadzam się z opinią
113
Zgadzam się z opinią
824
~pablo 2015-12-28 (16:45) 13 godzin i 14 minut temu

Podobno rosja miała nie miec roszczeń terytorialnych od Ukrainy w zamian za oddanie glowic nuklearnych,tak tylko przypominam,dobrze ze od nas jeszcze nic nie chca

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
141
Zgadzam się z opinią
602
~a-z 2015-12-28 (16:20) 13 godzin i 39 minut temu

W zyciu zawsze wybierzemy w Polsce to "mniejsze zlo" i jestem ZA umieszczeniem arsenalu obrony przeciwko Rosji!.Tym sasiadom nigdy nie mozna wierzyc!.Jezeli bedziemy zwlekac to tylko na dziejowa zgube.......ktora plata sie juz u nas od wiekow!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 17

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
138
~k 2015-12-28 (17:47) 12 godzin i 12 minut temu

nie bedzie rusek dyktowal nam co mozemy a co nie!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
132
~wer 2015-12-28 (18:12) 11 godzin i 47 minut temu

Z Rosją można tylko handlować, ale nigdy nie wolno im wierzyć w to co mówią, to sowiecka pijacka swołocz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
107
~NIKITACHRUSZCZOF 2015-12-28 (17:59) 12 godzin temu

Jesteśmy przeciwko jakimkolwiek zbrojeniom ale to zielone ludziki z Rosji niestety zajęli Wschodnią Ukrainę. O jakich porozumieniach rosyjscy politycy w tym kontekście w ogóle mówią. Powinni się wstydzić tego co państwo rosyjskie w ostatnich latach uczyniło. Moim zdaniem gdyby rosyjska polityka uległa całkowitemu odwróceniu i polegała na sprzyjaniu sobie sąsiadów to nikt z nas by nie mówił o zagrożeniu z Rosji. A tak po prostu strach nami rządzi. Przykre to panie Prezydencie Putin. Zła polityka. A jest pan w Polsce ceniony i gdyby nie bardzo głupia polityka straszenia i ciągłe podżeganie narodu rosyjskiego do nienawiści Polaków to żylibyśmy jak prawdziwi przyjaciele.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
114
~Jana 2015-12-28 (18:02) 11 godzin i 57 minut temu

"BRATNI NARÓD" ROSYJSKI ZNÓW POMAGA POLAKOM! Urraaa! Rosjanie wyjaśniają Polakom co dla nich jest dobre a co złe. Dziękujemy ruskie trolle za troskę o nasz byt. Na was zawsze można liczyć... :))))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
99
~kirsky 2015-12-28 (18:02) 11 godzin i 57 minut temu

nieistniejące rosyjskie zagrożenie, niech powiedzą to Ukraińcom ( choć fanem ich nie jestem)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
92
~niko w 2015-12-28 (17:55) 12 godzin i 4 minuty temu

Rosja powinna porzucić pomysł rozmieszczenia wojska na białorusi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
94
~wladza 2015-12-28 (17:49) 12 godzin i 10 minut temu

To bydklaki oni mówią o umowach to kpina jakaś , tak jak dotrzymali o Ukrainie !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
69
7volt7 2015-12-28 (17:56) 12 godzin i 3 minuty temu

hahah :D a coooo? boją się że nie będą mieli jak do nas wjechać? :D na ogół to...co ich obchodzi to, co my mamy i co robimy w kraju? czemu ingerują w nasze sprawy? To jest nasza sprawa czy Nato, czy Usa będą chcieli trzymać tu swoje armie. Czy my się wtrącamy do tego że przy naszych granicach jest kupa wojska Rosji? Albo co Rosja ma u siebie, jakie wojsko i po co..? czy my w cokolwiek ingerujemy? co oni mają do nas. to są nasze granice, jesteśmy krajem niepodległym i możemy robić co nam się żywnie podoba, dość już tego bycia kolonią innych krajów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
86
~rad_chu 2015-12-28 (18:09) 11 godzin i 50 minut temu

nie będziemy słuchać kacapa co on chce, wara od nas niech putinek rządzi u siebie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
69
~M 2015-12-28 (17:56) 12 godzin i 3 minuty temu

Inni mają się stosować do podpisanych zobowiązań ale rosja nie aneksja Krymu napaść na Ukrainę

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
66
~manek2444 2015-12-28 (18:13) 11 godzin i 46 minut temu

niech sie gonia !!!! musimy rosnac w sile , bo wrog czycha caliem niedalekocwaniaczki , na bialorus wwoza atom i to jest jak najbardziej wporzadku !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
64
~jenek 2015-12-28 (18:08) 11 godzin i 51 minut temu

musi być jak najwięcej broni przeciwko łysemu blademu trupowi z kremla

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
47
~Ja 2015-12-28 (17:51) 12 godzin i 8 minut temu

Polska to Europa Centralna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
65
~MiraS 2015-12-28 (18:06) 11 godzin i 53 minut temu

Bravo USA. Nie dać moskalom wytchnienia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
42
wrathofgod1991 2015-12-28 (18:07) 11 godzin i 52 minut temu

znow rosja haha rosja ma same przeciw w sprawie wojsk i tar antyrakietowych w Polsce a Polska co nic co powie rosja tak robi boi sie rosji chyba sami powiennismy podejmowac takie decyze....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
35
~polak z krymu 2015-12-28 (18:04) 11 godzin i 55 minut temu

zacharowa plyn z falami gnojowki , gdzie prezydencki tupolew , dlaczego wlezliscie na krym .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
32
~bratttttt 2015-12-28 (16:17) 13 godzin i 42 minut temu

gdzie mój komentarz? śpicie czy cenzura? pobudkaaaaaaa!!!!

odpowiedz