Strona główna serwisu
W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

W gmachu sejmu nadal protestuje ok. 20 osób - rodzice wraz ze swymi niepełnosprawnymi dziećmi; dojechać mają kolejni z Poznania i Łodzi. Domagają się realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Do rodziców wyszedł Adam Szejnfeld. Zdesperowani rodzice krzyczeli do posła PO: "Ten rząd znęca się nad nami. Jak mamy żyć za takie pieniądze, to skandal i kompromitacja wszystkich posłów". - Powinno się was wszystkich wdeptać w ziemię - wykrzyczała jedna z matek.
Jedna z matek wymieniała, jak długo rodzice dzieci niepełnosprawnych słuchają obietnic od premiera Tuska. Z kolei Adam Szejnfeld zasugerował, że mówią językiem partii politycznej i byłoby łatwiej, jakby zmienili sposób rozmowy. Tłumaczył też, że powinni mieć pretensje do innych partii, a nie do PO. Zgromadzeni rodzice wyrazili swoje oburzenie postawą posła.

Rodzice przebywają z niepełnosprawnymi dziećmi w gmachu sejmu od środy. Chcą podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód.

- Zamierzamy czekać aż do skutku, póki coś się nie zmieni. Naprawdę do skutku - powiedziała w czwartek rano jedna z protestujących Agnieszka Chwastarz. Jak dodała, jeśli w czwartek nie zostaną podjęte rozmowy, protestujący pozostaną w sejmie. - Ma do nas dołączyć jeszcze sześć rodzin z Poznania i Łodzi - dodała.

- Dzieci dostały wczoraj posiłki, dzisiaj śniadanie. Śpią na kocach, ale radzimy sobie - mówiła Agnieszka Chwastarz.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na przyszły tydzień rozmowy w sprawie postulatów, z którymi rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie. - Dialog z rodzicami trwa od kilkudziesięciu miesięcy; część rzeczy udało się zrobić - mówił minister w czwartek w radiowej "Jedynce". - Zdaję sobie sprawę, że to za mało i nie ma satysfakcji u rodziców - dodał. Podkreślił, że w ciągu kilku lat uda się "dojść do minimalnej pensji", choć zależy to od sytuacji budżetowej.

Kosiniak-Kamysz dodał, że sprawę może rozwiązać konsensus co do ustawy całościowo regulującej wsparcie dla rodziców, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad takimi dziećmi. Potrzebna jest jednak ocena jej zgodności z konstytucją.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Kosiniak-Kamysz w środę wieczorem odwiedził protestujących i podtrzymał zaproszenie do ministerstwa na rozmowy. Dodał, że rząd zrealizował obietnice dotyczące świadczeń dla niepełnosprawnych, które zwiększono o 200 zł.

"Słowa wiceminister są skandaliczne"

W TVP Info wiceminister pracy Elżbieta Seredyn uspokajała rodziców oraz zapewniała, że jej doświadczenia życiowe pozwalają dobrze zrozumieć ich sytuację.

– Będąc niespełna trzydziestolatką zrezygnowałam z pracy, ze swojego prywatnego życia, z rodziny, dla swojego 7–letniego dziecka, które walczyło z nieuleczalną chorobą. Wtedy nie było świadczeń rodzinnych. Dostawałam jedynie zasiłek pielęgnacyjny, ale byłam silnie zdeterminowana, żeby jej pomóc. Oczywiście korzystałam z pomocy najbliższych. Udało się. Moja Ola żyje. Ale wtedy, w 1999 roku, nie było żadnych świadczeń. Dzisiaj mamy 820 złotych. Jeszcze trzy lata temu było to tylko 420 złotych. Jest krok do przodu. Dajmy sobie szansę – apelowała w TVP Info wiceminister pracy.

Świadczenie pielęgnacyjne to ekwiwalent za utracony dochód

– My naprawdę chcemy pomóc, tylko musimy się dogadać. Nie używać dzieci niepełnosprawnych jako argumentu. Bo my wiemy o czym rozmawiamy a ja na pewno – mówiła w TVP Info wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

„To niedorzeczność”

Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego dziecka, która od wczoraj protestuje w sejmie na słowa wiceminister zareagowała ostro.

– Słowa wiceminister są skandaliczne. Jeśli pani minister znów mówi o ustawie, która ma różnicować świadczenie pielęgnacyjne, to niedorzeczność. Nie można tego robić, bo świadczenie pielęgnacyjne to ekwiwalent za utracony dochód. Możemy zróżnicować zasiłek pielęgnacyjny – 153 złote. Tak by był adekwatny do stanu zdrowia dziecka – mówiła matka niepełnosprawnego dziecka, przypominając, że chodzi o dzieci trwale niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Według ministerstwa sprawę może rozwiązać konsensus co do ustawy całościowo regulującej wsparcie dla rodziców, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad takimi dziećmi.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej w przesłanym do PAP stanowisku podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie. Dodatkowo takie rodziny mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz PFRON. Resort dodał, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. TVP Info

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1278)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
27
~bozenus62@wp.pl 2014-03-20 (12:45) 16 godzin i 46 minut temu

Zieczulica w rzadzie! Na swoje biura poselskie zawsze znajdą pieniądze i to niemałe.Wstyd!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~jasama 2014-03-20 (12:26) 17 godzin i 5 minut temu

Oni zarabiajaą po kilkanaście tysięcy i chcą podwyżki a dzieciom dają po 600 zł i ich zdaniem to za dużo.Czym się różnią ci rodzice od takiego posła darmozjada

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
27
~po 2014-03-20 (12:13) 17 godzin i 18 minut temu

Brunon K, napraw to co schrzaniłeś.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~J 23 2014-03-20 (11:47) 17 godzin i 44 minut temu

NIECH DZIEWCZYNA BĄKA MUCHA ZAMIAST NA SATANISTKĘ MADONNE DOŁOŻY NO Z TYCH 11 MILIONÓW CHOCIAŻ POŁOWĘ NA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
30
~---ja--- 2014-03-20 (12:45) 16 godzin i 46 minut temu

Zabrać religię ze szkół i za te pieniadze pomóc tym biednym dzieciom i ich rodzinom. Katechetom płacić 153 zł na miesiąc - niech za to pracują!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
25
~ross 2014-03-20 (13:29) 16 godzin i 2 minuty temu

Za tydzień się spotkają....A jak Ustawy były pilne dla PO to ten bajzelowski konglomerat w 3 dni postanowił i Kancelaria pana K zaklepała w jeden dzień...Mafia,złodzieje !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
24
~ech 2014-03-20 (13:06) 16 godzin i 25 minut temu

Na Olimpiade w Krakowie (nie wazne, odbedzie sie czy nie, oby nie) wydaje sie krocie. A na chorych i niepelnosprawnych nie ma pieniedzy. Ciekawe, co pan premier bedzie obiecywal przed nastepnymi wyborami, bo obiecal juz wszystko. Obiecal..........

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
24
~xxx 2014-03-20 (14:11) 15 godzin i 20 minut temu

A co tam niepełnosprawne dzieci! Przecież na nich nikt nie zarobi! Ważne, że są dziesiątki miliardów na zbrojenia! Tu można się obłowić!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
29
~księgowy 2014-03-20 (13:15) 16 godzin i 16 minut temu

A może by tak udali sie też na Miodową do obrońców życia poczętego i przeciwników badań prenatalnych niech dołożą kasę do modlitwy. Podobnie powinna zadziałać przedstawiciele komisji wspólnej i pieniądze z FK przekazać na pomoc dla potrzebujących

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
27
~Erik 2014-03-20 (12:17) 17 godzin i 14 minut temu

Szkoda słów na tych darmozjadów ,,,,,,,,, posłów,,,,,, sanatorów , a jeszcze bezczelnie chcą sobie podwyżek,,,,, to jest żydowski motłoch.......... Polacy chcieliśmy wolności to ja nam przynieśli,,,,,,,,,,,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
24
~JANIX 2014-03-20 (12:12) 17 godzin i 19 minut temu

A GDZIE JEST PREZYDENTOWA Z DARAMI DLA POLSKICH DZIECI DO UKRAINCÓW TO LATAŁA ODWIEDZAŁA PODARKI DAWAŁA NAWET UKRAINKI Z DZIEĆMI ZAPROSIŁA OD BANDEROWCÓW BO TO JEST NA TOPIE.VIVA BANDERA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
21
~puznies0 2014-03-20 (14:32) 14 godzin i 59 minut temu

dla ukrainy miliardy euro to pierwsi polacy lecieli darować... dla swoich rodaków mają tylko puste słowa i nic nie znaczące obietnice...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
22
~ppp 2014-03-20 (13:55) 15 godzin i 36 minut temu

Tak działa partia ,,Miłości'' ,zgodnie z przyslowiem ,, szanuj bliźniego ,aż koszula spadnie z niego''.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
21
~karmelkowa 2014-03-20 (12:26) 17 godzin i 5 minut temu

Na pomoc dla Ukrainy nasz rząd pieniądze ma- dla chorych dzieci i chorych dorosłych osób nie, zmieniaja ustwy żeby jakies pieniadze dac, ale tak naprawde nie dac bo tyle warunków trzeba spełnic ze az jest to niemozliwe do zrobienia- szkoda ze nie uchwala ustawy obnizającej ich zarobki- wtedy znalazłoby sie sporo pieniedzu do budżetu. ale lepiej zabrac kalekom i starcom a na zdrowych nałożyc podatki i wszystko miec w du.pie. Wybory ida to teraz beda oczy mydlić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
27
~vvvvvv 2014-03-20 (12:18) 17 godzin i 13 minut temu

Tak trzeba z tymi politykami,jak sie nie boja to wygadani,nauczeni gledzenia swoja kase tzrepia.Bawia sie w wojenki o kase.Maja ludzi w doopie chyba ze dbaja o interesy innych nacji.Ludzi powinni sie obawiac,oni sie za nasze pieniadze tucza zuja z naszej pracy i kogo reprezentuja sami siebie?Jak mozna tak ludziom w twarz sie smiac.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
22
~ryży 2014-03-20 (12:27) 17 godzin i 4 minuty temu

zrobic im majdan w Sejmie i zadymic tych buców palonymi oponami to natychmiast uchwala.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
41
Zgadzam się z opinią
60
~radca 2014-03-20 (13:19) 16 godzin i 12 minut temu

Panie,matki idzcie pod siedzibe Episkopatu!!!!!! Tam jest skarbczyk!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~TIREX 2014-03-20 (12:59) 16 godzin i 32 minut temu

ILE KASY DOSTAJE szef PFRON I JEGO ZASTĘPCY ????? OPIEKUN POSŁA PO JEZDZACEGO NA WÓZKU MA 6 TYSIĘCY MIESIĘCZNIE GDY POZOSTALI MAJĄ 620+PODOBNO 200 === SKANDAL !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
25
~kolo jeden 2014-03-20 (12:37) 16 godzin i 54 minut temu

Siostra mojej zony ma niepełnosprawnego syna w stopniu nieznacznym , od sześciu lat siedzi na dupie i pali szlugi . Z dwóch instytucji dostaje na niego łącznie 2400 zł netto plus 460 zł rety , plus jakiś zasiłek z opieki 100 z groszami , dodatkowo MOPS pokrywa jej wszystkie opłaty gaz , woda , prąd , czynsz . Ta leniwa larwa od państwa dostaje więcej siedząc na dupsku niż ja zarabiam tyrając ponad 200 godzin w miesiącu .Rano już przed siódmą jest z nim na świetlicy a po lekcja odbiera go przed 18 , gdyby świetlica była do 24 to tam by siedział do bólu . A ona tylko , solara , kosmetyczka , feacebooku i pierdzenie w stołek !Może niektóre maja faktycznie ciężko ale większość to cwane gapy , co widać szczególnie po tych co pod siedzibę premiera przyciągnęły po dwoje a nawet troje swoich niepełnosprawnych pociech !

odpowiedz