PolitykaDebata prezydencka w TVP - 5 maja, bez udziału Komorowskiego

Debata prezydencka w TVP - 5 maja, bez udziału Komorowskiego

Sztab wyborczy prezydenta Bronisława Komorowskiego jest przeciwny jego udziałowi w debacie przed I turą wyborów. 5 maja debatę z udziałem kandydatów na prezydenta zamierza zorganizować TVP. Obecność potwierdziło na razie siedmiu z jedenastu z nich.

Debata prezydencka w TVP - 5 maja, bez udziału Komorowskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara

13.04.2015 | aktual.: 13.04.2015 20:26

- Stanowisko sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego w sprawie uczestnictwa w jednoczesnej debacie 11 kandydatów przed I turą wyborów nie ulega zmianie, jesteśmy przeciwni uczestnictwu w takiej debacie. Uważamy, że nie będzie ona dawała szansy na spokojną, rzeczową prezentację poglądów i programów kandydatów. Debata w pierwszej turze stanowi jedynie okazję do atakowania prezydenta Bronisława Komorowskiego bez możliwości skutecznej odpowiedzi z jego strony - powiedział szef sztabu wyborczego Komorowskiego Robert Tyszkiewicz.

Centrum Informacji TVP podało w komunikacie, że w poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli TVP i komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, podczas którego przedstawiciele komitetów zostali poinformowani o regułach dotyczących audycji "Wybory prezydenckie 2015. Debata kandydatów". Debata odbędzie się 5 maja 2015 r; rozpocznie się o godz. 20.25, ma trwać 90 minut. Będzie emitowana będzie na żywo na antenie TVP1. zaproszeni zostali do niej wszyscy kandydaci na prezydenta.

W protokole ze spotkania, który dziennikarzom przekazali na konferencji członkowie sztabu kandydata PiS Andrzeja Dudy, znajduje się adnotacja, że obecni na poniedziałkowym spotkaniu przedstawiciele komitetów zapewnili, iż kandydaci na prezydenta "w miarę możliwości wezmą udział w debacie". "Ostateczne potwierdzenie udziału w programie musi nastąpić najpóźniej 24 godziny przed emisją audycji w TVP" - czytamy w dokumencie.

Tyszkiewicz informując, że sztab wyborczy prezydenta Bronisława Komorowskiego jest przeciwny jego udziałowi w debacie przed I turą wyborów, zadeklarował jednocześnie, że "prezydent będzie uczestniczył w wielu programach i dziennikarskich debatach internetowych, gdzie będzie prezentował swój program i odpowiadał na pytania uczestników".

Tyszkiewicz powiedział też, że prezydent będzie "w bardzo szeroki sposób" rozmawiał bezpośrednio z wyborcami w ramach ogólnopolskiej kampanii w całym kraju.

Sztab Dudy się cieszy, Ogórek stawia warunek

Udział w debacie zamierza wziąć z kolei Andrzej Duda. - Od początku apelowaliśmy o debatę. Andrzej Duda oczywiście weźmie w niej udział - powiedział rzecznik PiS Marcin Mastalerek. Podał również, że w poniedziałkowym spotkaniu w TVP wziął udział przedstawiciel komitetu Bronisława Komorowskiego. - Bardzo cieszymy się, że Bronisław Komorowski zmienił zdanie. (...) Mamy nadzieję, że Bronisław Komorowski się nie wycofa - komentował.

Protokół, zaprezentowany przez sztab PiS, podpisany jest przez wszystkich przedstawicieli kandydatów zarejestrowanych przez PKW, z wyjątkiem przedstawicieli Pawła Kukiza.

Sztabowcy kandydatki SLD Magdaleny Ogórek stawiają jeden warunek jej uczestnictwa: udział Komorowskiego. - Jeżeli byłaby debata wszystkich kandydatów, to ma ona sens. Polacy mieliby szanse poznać poglądy wszystkich kandydatów i je porównać. Naszym zdaniem debata nie ma sensu, gdy najpoważniejszy kandydat, urzędujący prezydent nie będzie w niej brał udziału - powiedział szef sztabu Ogórek poseł Leszek Aleksandrzak.

Obecność Adama Jarubasa na debacie potwierdzili przedstawiciele sztabu kandydata PSL. Wyrazili także nadzieję, że pojawią się na niej pozostali uczestnicy wyścigu o prezydenturę.

Na Woronicza ma być obecny Janusz Palikot. - Chwała Telewizji Publicznej. Dobrze, że będzie debata. Szkoda, że dopiero 5 maja, trzy dni przed ciszą wyborczą, ale lepiej wtedy niż wcale" - powiedział na konferencji prasowej Janusz Palikot. Ocenił, że obecnie kampania prezydencka jest absurdalna, bo nie ma w niej żadnej debaty. "Trudno to sobie wyobrazić w jakimkolwiek normalnym kraju. W Polsce mgła smoleńska, brak debaty prezydenckiej, każde wariactwo jest możliwe - powiedział Palikot.

Debatować będą również Janusz Korwin-Mikke, lider Kongresu Nowej Prawicy Jacek Wilk, a także kandydat Grzegorz Braun. Ich udział potwierdziły sztaby. Również kandydat Ruchu Narodowego na prezydenta Marian Kowalski - jak poinformowała Paulina Małyszek ze sztabu kandydata - zamierza wziąć udział w debacie.

Wśród tematów debaty zaproponowanych przez TVP znalazły się: "polityka zagraniczna i bezpieczeństwo", "rozwój gospodarczy i społeczny", "wizja i ustrój państwa". Każdy z uczestników ma mieć równy czas na wypowiedź. Wstępna wypowiedź jest zaplanowana na 45 sekund, tak samo jak końcowa. W każdej z trzech tematycznych rund kandydaci będą mieli do wykorzystania 2 minuty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1383)