ŚwiatCo planuje Putin? Żaryn o możliwych scenariuszach działania Rosji

Co planuje Putin? Żaryn o możliwych scenariuszach działania Rosji

Co planuje Putin? Żaryn o możliwych scenariuszach działania Rosji
Co planuje Putin? Żaryn o możliwych scenariuszach działania Rosji
Źródło zdjęć: © PAP
Radosław Opas

21.02.2022 14:48, aktual.: 21.02.2022 21:59

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że obecne działania Rosji wobec Ukrainy można rozpatrywać pod kątem dwóch potencjalnych scenariuszy. "Rosyjskie ruchy wojskowe mają na celu rozpętanie wojny" - przekazał Żaryn. Nie wykluczył jednak, że mogą być one tylko próbą "podniesienia stawki w negocjacjach między Rosją a Zachodem".

O napiętej sytuacji przy granicy z Ukrainą Stanisław Żaryn wypowiedział się w poniedziałek na Twitterze. Jak wskazał, działania prowadzone od tygodni przez Rosję można rozpatrywać przez pryzmat dwóch potencjalnych scenariuszy.

"Rosyjskie ruchy wojskowe mają na celu rozpętanie wojny. Kreml szuka obecnie pretekstu do podjęcia działań przeciwko UA. Ten scenariusz zakłada atak na UA, zniszczenie państwa w obecnym kształcie i destabilizację prowadzonej kooperacji UA z Zachodem" - napisał Żaryn.

Rosja zaatakuje Ukrainę? Żaryn o zamiarach Putina

W ocenie rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych drugi scenariusz zakłada, że "rosyjskie ruchy wojskowe są pozorowane i mają na celu podniesienie stawki w negocjacjach między Rosją a Zachodem". Żaryn podkreślił, że "Kreml zastrasza Ukrainę i Zachód, by przystały na 'wysokie koszty pokoju' i dały zgodę na ustępstwa wobec rosyjskich postulatów w zamian za brak wojny ".

"Bez względu na to, który scenariusz jest realizowany, jest jasne, że mamy do czynienia z działaniami agresywnymi Rosji wobec innych państw. W tej sytuacji potrzebna jest twarda postawa Zachodu" - zauważył Stanisław Żaryn.

Zobacz też: Do tego dąży Putin? Ekspertka o intencjach prezydenta Rosji

Zaznaczył też, że "nie może być zgody na używanie siły militarnej do atakowania, niszczenia i okupacji innych państw", a także na "wykorzystywanie wojska i presji militarnej do wymuszania decyzji politycznych na innych państwach czy wypłaty swoistego okupu za brak wojny".

Dodał, że bez względu na to, czy Rosja zdecyduje się na uderzenie w Ukrainie, prowadzone przez nią działania "to przykład terroryzmu państwowego, który od lat służy Rosji do wpływania na agendę polityki innych państw i realizowania agresywnych działań wobec Zachodu".

Konflikt Rosja-Ukraina. Będzie nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa

W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Zapowiedział jednocześnie, że rosyjski przywódca ma wygłosić przemówienie.

Do grona tzw. Stałych Członków Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej należą: przewodniczący izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, szef administracji prezydenckiej, sekretarz Rady oraz szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji. Przewodniczy jej prezydent.

Pieskow odniósł się także do oświadczenia Pałacu Elizejskiego, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przekazał, że Macron wysłał do prezydentów Rosji i USA projekt szczytu dotyczącego "bezpieczeństwa i strategicznej stabilności w Europie". Rzecznik Kremla odparł, że jest "za wcześnie" na organizację takiego spotkania.

Obraz
© WP

Przeczytaj również:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także