Trwa ładowanie...

Anna Wojtacha dla WP: Rosja jest w permanentnym stanie wojny

Rosjanie są teraz dużo bardziej doświadczeni w wojowaniu. Pamiętamy przecież Afganistan. Już zupełnie niedawno I i II wojna czeczeńska. Później 2008 rok - Gruzja, a teraz Ukraina. Można powiedzieć, że Rosja jest w permanentnym stanie wojny - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Anna Wojtacha, polska korespondentka wojenna.

d4hzj3l
d4hzj3l

Zobacz też pierwszą część rozmowy z Anną Wojtachą: Rosja potrafi być kompletnie nieobliczalna

Według reporterki istnieje wiele analogii w działaniu Rosjan w Czeczenii i na Ukrainie. - Pierwsza analogia, która się nasuwa to udawanie: "nas tam nie ma i tam nie ma wojny". Putin, który mówi: "jacy Rosjanie na Ukrainie, przecież tam nie ma naszego wojska". A 40 tys. żołnierzy jest przygotowanych i stoi u bram. No i taka wojna, która jest w dużej mierze wojną partyzancką - wymienia korespondentka.

Wojtacha zdradza, że rosyjski reżim nie raz odczuła na swojej skórze . - To nie jest kraj sprzyjający dziennikarzom. Szczególnie dziennikarzom zagranicznym i mediów opozycyjnych - podkreśla. W trakcie robienia zdjęć na manifestacji Matek Biesłanu dziennikarka została pobita przez funkcjonariusza OMON-u. - Jeżeli robi się zdjęcia w nieodpowiednim momencie, to się dziennikarzowi daje przez plecy dwa razy gumową pałką, zabiera się aparat, kasuje zdjęcia i tyle - tłumaczy.

Zdaniem rozmówczyni WP "w Rosji mamy do czynienia nie z demokracją, tylko z demokratyzmem w wykonaniu prezydenta Putina. Teoretycznie nikomu się krzywda nie dzieje, ludzie chodzą do pracy. W Rosji są nawet wybory, które wiadomo od początku, kto wygra, ale są. A Putin nie robi nawet spotów wyborczych. Powiedział, że nie będzie się pojawiał między snickersami a podpaskami. Nie będzie się do tego przecież zniżał".

d4hzj3l

Korespondentka wspomina także swoją znajomość z członkiem rosyjskich sił specjalnych: - Ja się zakochałam w snajperze specnazu, który jeździł do Czeczeni, a wiadomo, jakie ja mam zdanie na temat tego, co się działo w tym kraju. Zawsze krytykowałam za to Putina i głośno krzyczałam, że w Czeczeni dochodzi do ludobójstwa. Więc to jest po prostu chichot losu, że tak się stało. To faktycznie taki romans, który mi trochę życie do góry nogami wywrócił" - zdradza Wirtualnej Polsce.

Anna Wojtacha - dziennikarka, korespondentka wojenna. Relacjonowała konflikty zbrojne w Iraku, Afganistanie, Gruzji, Izraelu i Strefie Gazy, Czadzie, a także zamachy terrorystyczne w Indiach oraz przewrót rządowy w Tajlandii. Od lat zafascynowana Rosją. 8 kwietnia nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka "Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji".

d4hzj3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hzj3l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj