Trwa ładowanie...

Tak zostanie podzielona Ukraina? Amerykański magazyn o możliwych scenariuszach

Choć porozumienie w Genewie miało uspokoić sytuację na wschodzie Ukrainy, separatyści ani myślą złożyć broń i opanowują kolejne miejscowości w regionie. Tymczasem eksperci ds. Rosji zastanawiają się, jaki jest plan Władimira Putina wobec słabszego sąsiada? Magazyn "Foregin Affairs" opisuje, w jaki sposób Ukraina mogłaby zostać podzielona i która z tych opcji jest najbardziej na rękę Kremlowi.

Tak zostanie podzielona Ukraina? Amerykański magazyn o możliwych scenariuszachŹródło: AFP, fot: Anatoliy Stepanov
d1b8qhd
d1b8qhd

Według Moskwy rozwiązaniem konfliktu na UkrainieUkrainie jest federalizacja tego państwa. "Foregin Affairs" zastanawia się nad możliwymi wariantami podziału kraju, gdyby taki scenariusz doszedł do skutku. Pierwszy - według kryterium etnicznego, drugi - językowego i trzeci, najbardziej groźny dla Kijowa - oznaczałby utworzenie autonomicznych republik na wschodzie i południu na bazie historycznego resentymentu o Noworosji.

Etniczne i językowe granice

Zgodnie z pierwszym wariantem pod uwagę należałoby wziąć etniczne i narodowe podziały na Ukrainie. "FA" podkreśla jednak, że w przeciwieństwie do Krymu, gdzie większość mieszkańców deklarowała się jako Rosjanie, w Ługańsku, Doniecku, Charkowie czy Zaporożu te liczby wahają się między 39 a 25 proc. Moskwie byłoby więc trudno powtórzyć krymski manewr "obrony Rosjan".

Druga opcja wiąże się z podziałem językowym. Tutaj statystyki są znacznie korzystniejsze dla Kremla. W regionie dominuje bowiem język rosyjski, którym posługuje się nie tylko wschód, ale i południe Ukrainy. Amerykański magazyn zwraca jednak uwagę, że ostatni dane na ten temat pochodzą sprzed 13 lat, a więc nie uwzględniają językowych preferencji młodego pokolenia Ukraińców. Co więcej, zauważa "FA", podczas spisu nie pytano o drugi używany język, choć wielu mieszkańców Ukrainy włada dwoma.

d1b8qhd

Gdyby więc stworzono taką językową mapę, przypominałaby ona, według "Foregin Affaira", dziurawy "szwajcarski ser" - z obszarami rosyjskojęzycznymi w regionach, gdzie włada się głównie językiem ukraińskim i odwrotnie.

Mapa z autonomicznymi republikami

Jest jeszcze trzeci wariant potencjalnego podziału Ukrainy, który opiera się na słowach Putina o Noworosji oraz opublikowanej przez ukraińskie media mapie, rzekomo znalezionej w biurze Komunistycznej Partii Ukrainy, choć trudno o potwierdzenie jej autentyczności. Wschód i południe Ukrainy zajmują tam cztery autonomiczne republiki: Doniecka, Krymska, Noworosyjska (z Odessą, Chersoniem, częścią Dniepropietrowska) oraz Dniepropietrowsko-Słobodzka. Kijów zostałby podzielony niczym Berlin w czasach zimnej wojny, ale nie murem, lecz - jak opisuje "FA" - na rzece Dniepr.

Co przemawia za tym, że Rosja może dożyć do spełnienia się tego właśnie scenariusza? Przede wszystkim prezydent Putin podczas ostatniej telekonferencji z narodem sam mówił o Noworosji, która została oddana ("Bóg wie czemu", przekonywał Putin) na początku XX w. Ukrainie. Chodziło właśnie obszar wschodniej i południowej Ukrainy. O niepokojach w Odessie już możemy usłyszeć. W niedzielę kilkuset mieszkańców ogłosiło tam... Republikę Ludową Noworosji (czytaj więcej)
.

Źródło: "Foreign Affairs", WP.PL.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)
d1b8qhd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b8qhd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj