Trwa ładowanie...

Władimir Putin w ogniu pytań. Żaryn: profesjonalny produkt propagandowy

W środę podczas corocznej telekonferencji Władimir Putin odpowiedział na pytania zadane przez obywateli Rosji. Poruszył m.in. temat szczepień na COVID-19 oraz kwestie związane z polityką zagraniczną. - Nieudolna próba maskowania niewydolności rosyjskiego państwa - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Władimir Putin w ogniu pytań. Żaryn: profesjonalny produkt propagandowyWładimir Putin w ogniu pytań. Żaryn: profesjonalny produkt propagandowyŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
d3fxseq
d3fxseq

Tegoroczną telekonferencję z udziałem prezydenta Rosji zorganizowano już po raz 18. Zadać pytanie Władimirowi Putinowi mógł każdy obywatel - aby to zrobić, konieczne było zgłoszenie się przez specjalnie stworzoną do tego aplikację.

Na pytania Rosjan Putin odpowiadał przez blisko cztery godziny. Przywódca mówił o trwającej epidemii koronawirusa i zdradził, że zaszczepił się szczepionką Sputnik V. Wypowiedział się też o relacjach rosyjsko-ukraińskich, przekonując, że "obecna władza na Ukrainie jest nieprzyjazna Rosji". - Niektórzy ludzie są wtrącani do więzień, niektórzy są umieszczani w areszcie domowym, niektórzy giną na ulicach - tłumaczył Putin.

Putin odpowiadał na pytania Rosjan. Żaryn krytycznie o wystąpieniu

Do telekonferencji z udziałem przywódcy Rosji odniósł się Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. W rozmowie z PAP ocenił, że "spotkanie Władimira Putina z obywatelami zostało przygotowane jako profesjonalny produkt propagandowy".

- Prezydent Rosji realizował typowe dla Kremla linie oddziaływania na opinię publiczną - prezentował Zachód jako podmiot agresywny, utrzymywał w społeczeństwie poczucie zewnętrznego zagrożenia, a także promował wizję wielkiej Rosji, która osiąga sukcesy - podkreślił Żaryn.

d3fxseq

Zobacz też: Rosja się zbroi. Putin rozmieszcza bombowce w Syrii i rozbudowuje bazy

Jego zdaniem Putin wykorzystał sytuację do "manipulowania obrazem własnych agresywnych wobec innych państw działań". - Putin po raz kolejny wystąpił jako dobroczyńca, gospodarz i obrońca narodu, odpowiadający bezpośrednio na prośby i postulaty Rosjan - zaznaczył Żaryn.

Rosja ma coraz więcej problemów? Żaryn nie ma złudzeń

Rzecznik zwrócił uwagę, że choć cała telekonferencja była zmanipulowana, to niektóre pytania, jakie usłyszał Putin, były dowodem na pogarszającą się sytuację w Rosji. - Część poruszanych spraw wskazywała na poważne zaniepokojenie społeczeństwa rosyjskiego sytuacją w Rosji. To nie dziwi - sytuacja zdrowotna, ekonomiczna jak i społeczna w Rosji staje się coraz poważniejsza - powiedział Stanisław Żaryn.

d3fxseq

Jak zaznaczył, "coraz częściej staje się jasne, że rosyjska administracja nie jest w stanie sprostać wyzwaniom, o czym świadczy dobitnie sytuacja związana z epidemią COVID-19". Żaryn dodał, że niewydolny w Rosji jest m.in. system szczepień, a liczba przypadków koronawirusa "paraliżuje możliwości opieki medycznej".

W różowych barwach Żaryn nie widzi także rosyjskiej sytuacji ekonomicznej. - Choć Rosja wciąż znajduje ogromne pieniądze np. na budżet wojskowy, sytuacja ekonomiczna rodzin, a nawet hołubionych przez władze kombatantów, żołnierzy czy funkcjonariuszy bezpieki, jest coraz poważniejsza - wyjaśnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fxseq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3fxseq
Więcej tematów