Trwa ładowanie...

Rosja. Tak źle jeszcze nie było. W Moskwie padł rekord zgonów spowodowanych COVID-19

Tylko ostatniej doby w samej Moskwie odnotowano aż 114 zgonów spowodowanych COVID-19. To najgorszy dobowy bilans od początku pandemii. Liczba dziennych zakażeń w Rosji od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 20 tys.

Share
Rosja. Padł rekord zgonów spowodowanych COVID-19
Rosja. Padł rekord zgonów spowodowanych COVID-19 Źródło: GETTY, Yelena Afonina/TASS, fot: Yelena Afonina
d2cgaop

Epidemia koronawirusa nie zatrzymuje się w Rosji. Tylko ostatniej doby wykryto tam ponad 20 tys. nowych zakażeń i aż 559 zgonów. Takie wartości utrzymują się tam od dłuższego czasu. Ma to związek z coraz szerzej rozprzestrzeniającym się wariantem Delta.

W Moskwie odnotowano też najwyższy dzienny bilans zmarłych od początku pandemii. Z powodu COVID-19 śmierć poniosło 114 osób.

Rosja. Będą restrykcje

W poniedziałek Moskwa ma uruchomić system, w ramach którego obsługa restauracji będzie ograniczona do osób, które mogą wykazać, że zostały zaszczepione lub miały ostatnio negatywny wynik testu na koronawirusa.

d2cgaop

Najtwardsze restrykcje wprowadzi zaś Buriacja, region w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej graniczącym z Mongolią. Od niedzieli obowiązuje tam lockdown. Wszystkie przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych, których działalność jest niezbędna, zawiesiły pracę. Spośród placówek handlowych działają tylko sklepy spożywcze z towarami pierwszej potrzeby oraz apteki. Dzieci w wieku do lat 14 mogą wychodzić na zewnątrz tylko pod opieką dorosłych.

Kreml zapowiedział jednak ostatnio, że na szczeblu ogólnokrajowym lockdown nie jest planowany.

Zobacz także: Obowiązkowe szczepienia? Prof. Fal komentuje doniesienia

Rosjanie nie ufają szczepionkom

W sierpniu 2020 r. Rosja stała się pierwszym krajem na świecie, który zarejestrował szczepionkę przeciwko COVID-19. Prezydent Władimir Putin ogłaszał wtedy tę wiadomość z wielką pompą.

d2cgaop

Dziesięć miesięcy po dopuszczeniu Sputnika V do użytku, wskaźnik wyszczepialności rosyjskiego społeczeństwa jest jednak jednym z najniższych na świecie i wynosi zaledwie 14 proc. Nie powiodły się więc ambitne plany rosyjskich władz, które zamierzały do czerwca 2021 r. zaszczepić 30 mln obywateli.

Jak wskazuje ABC News, powołując się na rozmowy z Rosjanami, tamtejsze społeczeństwo nie ma zaufania do rodzimych preparatów, dlatego duża część ludzi nie zamierza się tam w ogóle zaszczepić. Jest też część mieszkańców, którzy woleliby przyjąć zachodnie szczepionki.

Źródło: Associated Press/ABC News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cgaop

Podziel się opinią

Share
d2cgaop
d2cgaop
Więcej tematów