Trwa ładowanie...

Skandaliczny gest Węgrów. W dniu pogrzebu Nawalnego

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto w dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego spotkał się z Siergiejem Ławrowem w Turcji. Szijjarto poinformował o tym na Facebooku. Zamieścił też krótkie wideo i napisał, że zjadł kolację ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Zjadł z Ławrowem kolację. W dniu pogrzebu Nawalnego Zjadł z Ławrowem kolację. W dniu pogrzebu Nawalnego Źródło: Licencjodawca
d40pexv
d40pexv

W piątek, w tureckiej Antalyi, doszło do spotkania pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Węgier, Peterem Szijjarto, a jego rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem.

Zjedli razem kolację

To wydarzenie miało miejsce w kontekście forum dyplomatycznego, w którym uczestniczył także premier Węgier, Viktor Orban. Szijjarto poinformował o spotkaniu na swoim profilu na Facebooku, gdzie zamieścił krótkie wideo i napisał, że zjadł kolację ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Tłumy w Moskwie

Jedynym politykiem z partii Fidesz, który odniósł się do śmierci Nawalnego, był Zsolt Nemeth, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Nemeth skierował swoje oskarżenia w stronę rosyjskiego systemu więziennictwa, nie wskazując bezpośrednio na Władimira Putina jako osobę odpowiedzialną za śmierć opozycjonisty.

d40pexv

Europosłowie Orbana powstrzymali się od głosu

Europosłowie z partii Viktora Orbana powstrzymali się od głosu podczas przyjmowania w Parlamencie Europejskim rezolucji potępiającej śmierć Nawalnego.

W poniedziałek, podczas otwarcia wiosennej sesji parlamentu Węgier, przedstawiciel opozycji zaproponował minutę ciszy w izbie dla uczczenia pamięci Nawalnego. Jednak deputowani z rządzącej koalicji Fidesz-KDNP nie podjęli tej inicjatywy i nie wstali z miejsc. Premier Orban tłumaczył to stwierdzeniem, że "szowinista nie zasługuje na szacunek w węgierskim parlamencie".

Protesty w dniu śmierci Nawalnego

W dniu śmierci Nawalnego, na marginesie antyrządowej demonstracji w Budapeszcie, która zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy osób, odbył się protest pod rosyjską ambasadą w stolicy Węgier. Kolejny protest miał miejsce pod siedzibą rosyjskiej misji dyplomatycznej w drugą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę.

Minister Szijjarto wielokrotnie spotykał się z Ławrowem od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Szef MSZ Węgier nie pojawił się jednak ani razu w Kijowie w tym czasie, spotykając się jedynie dwukrotnie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Dmytro Kułebą. Ostatnie spotkanie miało miejsce pod koniec stycznia w Użhorodzie na Zakarpaciu.

d40pexv

"Order Przyjaźni" od Putina

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto w grudniu 2021 roku został odznaczony Orderem Przyjaźni. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez samego Władimira Putina, jakie może otrzymać cudzoziemiec.

W grudniu 2021 roku Szijjarto ogłosił na swoim Facebooku, że otrzymał "od kolegi Siergieja Ławrowa Order Przyjaźni za osiągnięcia w rozwoju stosunków dwustronnych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40pexv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d40pexv
Więcej tematów