Zauważyli nawet w Japonii. "Nieudany romans Warszawy"
"Nieudanym romansem" nazywa japońska gazeta pogorszenie stosunków między Kijowem i Warszawą. "Japan Times" podkreśla, że stało się to w trakcie wyborczej kampanii w Polsce. W ocenie gazety Polska jest niezadowolona z tego, że Ukraina sama pertraktuje z Unią Europejską.
Jak donosi "Japan Times", eksperci twierdzą, że niegdyś bliskie stosunki między Polską a Ukrainą uległy pogorszeniu w okresie poprzedzającym niedzielne wybory w Polsce. Gazeta pisze, że te procesy wywołują ogromny niepokój Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
Pamięć o tym, że Polska przyjęła miliony ukraińskich uchodźców po wybuchu wojny w lutym 2022 roku, będzie wciąż żywa - piszą Japończycy. Jednak, według oceny zagranicznych ekspertów, stosunki dwustronne stały się wyraźnie chłodne.
- Stosunki polsko-ukraińskie pogarszają się, głównie z powodu kampanii - powiedział "Japan Times" Marcin Zaborowski, ekspert think tanku Globsec. Michał Baranowski, dyrektor wschodniego oddziału German Marshall Fund komentuje, że niektórzy polscy politycy postrzegają tę relację jako "nieudany romans" i oceniają postawę Ukrainy jako "zdradę".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężne uderzenie rakietowe. Bez litości dla Rosjan
Jednak zdaniem szefa polskiego think tanku ECFR Piotra Burasa, ze względu na niewielkie wpływy Warszawy w UE, jej ingerencja w stosunki Kijowa z Europą czasami przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. - Ukraina nie potrzebuje już Warszawy, żeby rozmawiać z Brukselą, Berlinem i innymi stolicami europejskimi - dodaje Buras.
Media w Japonii: Kijów i Warszawa kłócą się przed wyborami
Stosunki między Kijowem a Warszawą zaczęły się psuć od sprawy zboża. W połowie września Komisja Europejska podjęła decyzję o nierozszerzaniu ograniczeń w imporcie czterech rodzajów produktów rolnych z Ukrainy na kilka państw granicznych Unii Europejskiej, zobowiązała jednak Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu.
Jednak to wyraźne rozluźnienie więzi i demonstrowane przez przedstawicieli rządu w wielu sytuacjach krytyczne nastawienie do dalszej pomocy i "wdzięczności" Ukrainy za pomoc udzieloną po agresji Władimira Putina na Kijów może być jedynie elementem strategii wyborczej - czytamy w "Japan Times". Według wielu analityków Prawo i Sprawiedliwość chciało sięgnąć po głosy tej części elektoratu, która polską politykę wschodnią traktuje sceptycznie.