Skandal po wizycie Zełenskiego. Honory dla zbrodniarza. Rosja wchodzi do gry
Podczas piątkowej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie Kanady doszło do skandalu - oklaskiwano Jarosława Hunkę, który okazał się być nazistowskim zbrodniarzem. Rosja już zapowiedziała, że będzie żądać wyjaśnień od władz Kanady.
W piątek Wołodymyr Zełenski pojawił się w Ottawie. Spotkał się tam wówczas z członkami kanadyjskiego rządu oraz przemawiał w tamtejszym parlamencie. W trakcie jego wizyty brawami nagrodzono 98-letniego Jarosława Hunkę, który został nazwany "kanadyjskim i ukraińskim bohaterem". Jak się okazało, Hunka w czasie II wojny światowej walczył przeciwko sowieckiej Rosji, ale we współpracy z Niemcami. Mężczyzna służył w nazistowskiej SS Galizien.
Jak przekazuje agencja informacyjna RIA, w związku ze skandalem ambasador Rosji w Kanadzie Oleg Stiepanow poinformował, że w poniedziałek ambasada wyśle list do Trudeau i notatkę do kanadyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. - Będziemy oczywiście żądać wyjaśnień od rządu kanadyjskiego - stwierdził dyplomata.
Dyrektor generalny B'nai Brith Canada, Michael Mostyn, stwierdził, że to oburzające, że parlament uhonorował byłego członka jednostki nazistowskiej. Jak przekazuje Al Jazeera, stwierdził on, że ukraińscy "ideolodzy ultranacjonalistyczni", którzy zgłosili się na ochotnika do Dywizji Galicja, "marzyli o etnicznie jednorodnym państwie ukraińskim i popierali ideę czystek etnicznych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozja w bułgarskim kurorcie. Władze pokazały nagranie
- Rozumiemy, że zbliżają się przeprosiny. Oczekujemy znaczących przeprosin. Parlament jest winien przeprosiny wszystkim Kanadyjczykom za to oburzenie i szczegółowe wyjaśnienie, jak do tego mogło dojść w centrum kanadyjskiej demokracji - powiedział Mostyn.
Po protestach głos zabrał również przewodniczący parlamentu Kanady Anthony Rota, który wyszedł z inicjatywą nagrodzenia weterana brawami.
- Chcę jasno powiedzieć, że nikt, łącznie z kolegami parlamentarzystami i delegacją ukraińską, nie był świadomy moich zamiarów ani moich uwag, zanim je wygłosiłem. Szczególnie chcę najserdeczniej przeprosić społeczność żydowską w Kanadzie i na całym świecie - zaznaczył.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski