"Wnimanie, Wnimanie". Trwa atak na Krym. Wiele eksplozji [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Poniedziałek to 579. dzień rosyjskiej inwazji. Tuż przed godz. 20 czasu polskiego na okupowanym Krymie rozbrzmiały syreny alarmowe. Po raz pierwszy władze okupacyjne ostrzegają mieszkańców przed nalotem. Na ulicach słychać komunikaty: "Uwaga, uwaga. Alarm powietrzny". Alerty nadawane są także w radiu i telewizji. Ruch na moście Krymskim został wstrzymany. Nie działają promy w zatoce Sewastopolskiej. Media donoszą o eksplozjach w wielu miejscach. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Dwa myśliwce F-35 sił powietrznych Włoch, stacjonujące w Polsce w ramach operacji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej państw NATO, zostały po raz pierwszy poderwane, by przechwycić rosyjskie samoloty Su-30 FLANKER. Według komunikatu Dowództwa Powietrznego Sojuszu zdarzenie miało miejsce 21 września.
- Coraz większe ochłodzenie relacji między Andrzejem Dudą a Wołodymyrem Zełenskim. Jeszcze bardziej popsuła je wizyta ukraińskiego prezydenta w Lublinie, gdzie nie spotkał się z polskimi władzami. - Prezydent Duda jest rozczarowany. Relacje z Zełenskim traktował jako przyjacielskie - mówią WP źródła w Pałacu Prezydenckim.
- Podczas swojego wystąpienia w Kraśniku Mateusz Morawiecki nie szczędził gorzkich słów pod adresem nie tylko Donalda Tuska, ale także Agnieszki Holland, Olafa Scholza czy Wołodymyra Zełenskiego. To właśnie do prezydenta Ukrainy powiedział, żeby "nie ważył się obrażać Polaków".
- Stosowane przez Rosjan metody tortur na okupowanych przez nich terytoriach Ukrainy były tak brutalne, że niektóre z ofiar zamęczono na śmierć - powiedział Erik Mose, przewodniczący komisji śledczej ds. Ukrainy działającej pod ONZ. Sprawozdanie przedstawione w Genewie ujawnia, jakimi zwyrodnialcami byli żołnierze rosyjskiego dyktatora Władimira Putina.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Nagranie z Krymu.
Kolejne nagranie z Krymu.
Krymskie media: śmigłowce wojskowe nad regionem Dżankoj.
Krymskie media: oczekiwana jest kolejna fala ataku na Krym. Wszystkie siły zostały przestawione w pełną gotowość bojową.
Władze okupacyjne Krymu odwołały alarm powietrzny. Jednak krymskie media informują, że na ulicach wciąż słychać alarm.
"Nasze wojsko odpiera atak rakietowy" - podają władze okupacyjne Krymu. "Według wstępnych danych siły obrony powietrznej zestrzeliły jeden pocisk w rejonie lotniska Sewastopol. Praca trwa".
Wybuchy także w obwodzie biełgorodskim w Rosji.
Prace obrony powietrznej na Krymie.
Krymskie media donoszą o eksplozjach spowodowanych obroną powietrzną.
Aktualna mapa alarmów i incydentów.
Kolejne nagrania z Krymu.
Jeden ze schronów na Krymie, do którego mieli ewakuować się mieszkańcy, jest zamknięty.
Na Krymie panuje prawdziwy alarm! Most Krymski jest zamknięty! Na południowych obrzeżach Dżankoj słychać było potężną eksplozję – powiedział Suspilnemu mieszkaniec.
Krymskie media donoszą o serii eksplozji w wielu regionach.
Ostrzeżenia o nalocie są nadawane w środkach masowego przekazu.
Kolejne nagranie alarmu powietrznego na okupowanym Krymie.
W kierunku mostu Krymskiego mają lecieć brytyjskie rakiety Storm Shadow.
Ruch pasażerski w zatokach Sewastopola został wstrzymany.
Według doniesień rakiety zmierzają także w stronę Mostu Krymskiego
Źródło: pravda.com.ua, 24tv.ua, UNIAN, Ukrinform, Interfax, BBC, CNN, Reuters, TASS, PAP