Koniec wojny w Ukrainie? Szojgu wskazał termin [RELACJA NA ŻYWO]NA ŻYWO

Koniec wojny w Ukrainie? Szojgu wskazał termin [RELACJA NA ŻYWO]

Spotkanie Szojgu z generałami
Spotkanie Szojgu z generałami
Źródło zdjęć: © TG
Mateusz Czmiel
25.09.2023 21:38, aktualizacja: 26.09.2023 21:30

Wojna w Ukrainie trwa. Wtorek to 580. dzień rosyjskiej inwazji. Szef resortu obrony Siergiej Szojgu na spotkaniu z generałami powiedział, że "zgodnie z planem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej specjalna wojenna operacja w Ukrainie potrwa co najmniej do 2025 roku". - Konsekwentna realizacja działań i planów do 2025 roku pozwoli nam osiągnąć nasze cele - powiedział Szojgu. Minister obrony kraju agresora stwierdził także, że "armia ukraińska w dalszym ciągu ponosi poważne straty w sile roboczej i sprzęcie" a "działania Zachodu wobec Ukrainy doprowadzą kraj do całkowitej samozagłady". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • W pobliżu miasta Łubnie w obwodzie połtawskim w Ukrainie doszło do potężnej eksplozji. Kłęby dymu i słup ognia sięgający kilkudziesięciu metrów widać z wielu miejsc. W sieci publikowane są pierwsze nagrania.
Relacja na żywo

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.

Eksplozje na Krymie. Na półwyspie nie ogłoszono alarmu powietrznego.

TG
TG© Licencjodawca

Alarmy powietrzne w dwóch regionach.

Holenderska minister obrony Kaisa Ollongren powiedziała, że Amsterdam planuje przerzucić pierwszą partię myśliwców F-16 do Kijowa w 2024 roku.

Liczba ofiar śmiertelnych wybuchu w składzie paliwa, do którego doszło w poniedziałek w stolicy Górskiego Karabachu Stepanakercie wzrosła do 125; wcześniej informowano o 20 - przekazało ministerstwo zdrowia Armenii. Ciała zabitych zostały przetransportowane już z Azerbejdżanu do Armenii. Wciąż nie jest znana przyczyna tragedii.

Zełenski spotkał się z austriackim przewodniczącym Rady Narodowej Wolfgangiem Sobotką.

Strony wymieniły się informacjami o sytuacji na froncie, a także dalszym wsparciu Ukrainy przez USA. Załużny mówił także o głównych potrzebach ukraińskiej armii – są to sprzęt obrony przeciwlotniczej, artyleria i amunicja.

"Odbyłem dzisiaj ostatnią rozmowę telefoniczną z generałem Markiem Milleyem na jego obecnym stanowisku" - czytamy w komunikacie Sztab Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Z Milleyem rozmawiał gen. Walerij Załużny. "Podczas negocjacji po stronie partnerów obecny był generał Charles Brown, który wkrótce stanie na czele Połączonego Szefa Sztabów USA" - dodano.

Po raz pierwszy w historii wydatki Rosji na zbrojenia przekroczą wydatki na opiekę społeczną.

TG
TG© TG

W 2024 roku Rosja planuje przeznaczyć 21,1 proc. wszystkich wydatków budżetu federalnego na "politykę społeczną", a 29,3 proc. na finansowanie wydatków wojskowych.

Siły Powietrzne Ukrainy opublikowały nagranie, na którym widać samobieżne działo przeciwlotnicze strącające rosyjskie drony. "Niemiecki Gepard w akcji. Ponownie trafił w cel" - piszą ukraińskie media.

Sztab Prawa i Sprawiedliwości zignorował zaproszenie do debaty.

Wśród tematów także bezpieczeństwo Polski.

Przedwyborcza #debatakobiet w Wirtualnej Polsce

Uważany za lidera ukraińskiej opozycji, były prezydent Petro Poroszenko, miał w ciągu ostatnich kilku miesięcy zabiegać o spotkanie z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości. Partyjna centrala na Nowogrodzkiej nie wykazała jednak zainteresowania - wynika z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski.

Niezidentyfikowany dron nad Sewastopolem w okupowanym Krymie.

Alarmy odwoływane. Nie odnotowano startów rakiet ani dronów.

TG
TG© TG

Kolejny dziś alarm na pełną skalę...

Alarmy rozszerzają się na kolejne obwody. Rosjanie znowu poderwali MiG-31, które przenoszą pociski Kindżał.

Pilne
TG
TG© TG

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova wezwała we wtorek firmy Google, Microsoft, Meta i TikTok do podjęcia dalszych działań w celu rozwiązania problemu - jak to określiła - rosyjskiej "broni masowej manipulacji wartej wiele milionów euro" przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Państwo rosyjskie zaangażowało się w wojnę idei, aby zanieczyścić naszą przestrzeń informacyjną półprawdami i kłamstwami, aby stworzyć fałszywy obraz, że demokracja nie jest lepsza od autokracji" – powiedziała na konferencji prasowej Jourova.

"Dziś jest to wielomilionowa broń masowej manipulacji (…). Bardzo duże platformy muszą zaradzić temu ryzyku. Tym bardziej, że musimy oczekiwać, że Kreml i inne podmioty będą aktywne przed wyborami" - dodała.

W lutym 2022 roku Jewgienij Prigożyn, nieżyjący już szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, przyznał się do założenia Agencji Badań nad Internetem, która według władz USA była "farmą" dezinformacji ingerującej w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

Źródło: PAP, Telegram, Ukraińska Pravda, Unian, Ukrinform

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także