Wywiad szpiegował ministra Sikorskiego trzy lata
Wojskowe Służby Informacyjne przez trzy lata szpiegowały Radosława Sikorskiego. Wynika tak z dokumentów znajdujących się w teczce obecnego ministra obrony narodowej, którą ujawniły telewizyjne "Wiadomości".
30.05.2006 | aktual.: 30.05.2006 21:45
Pierwszy wpis w teczce powstał w październiku 1992 roku. Było to po upadku rządu Jana Olszewskiego, w którym Sikorski był wiceministrem obrony. Informacje na jego temat zbierano za rządów Hanny Suchockiej, Waldemara Pawlaka i Józefa Oleksego.
Z teczki Sikorskiego wynika, że był śledzony, podsłuchiwany, poszukiwano kompromitujących go materiałów. Oficerowie WSI spotykali się z Sikorskim pod pretekstem pisania o nim książki, poza tym zbierano artykuły z gazet, rysowano szkice jego mieszkań, gromadzono też informacje przekazywane przez dziennikarzy.
Informacje o tym, że WSI szpiegowały Sikorskiego w czasach komunizmu, np. podczas studiów na uniwersytecie oksfordzkim na początku lat 80., ale także w latach 90., a nawet w okresie, gdy był wiceministrem obrony narodowej (1992 rok), ujawnił 11 maja tygodnik "The Economist".
Mam wrażenie jakby szukano pretekstu do założenia podsłuchów, a potem miano nadzieję, że może z podsłuchów coś się wyłowi - powiedział w "Wiadomościach" Sikorski.
Według informacji podanych w "Wiadomościach", podsłuch był zamontowany w domu Sikorskiego w Chobielinie. Podejrzenie WSI wzbudziły laptop i poczta elektroniczna, z której Sikorski często korzystał.
W demokratycznym państwie prawa nawet żołnierze mają prawo do odmowy wykonania nielegalnych rozkazów, a tutaj mieliśmy do czynienia z wykonaniem nielegalnych rozkazów - mówił Sikorski w TVP o inwigilowaniu go.
Odtajnienie teczki Sikorskiego w tym tygodniu zapowiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PO). Było to działanie zaskakujące i zastanawiające, nie była to na pewno osłona kontrwywiadowcza. Materiały dotyczą okresu po zakończeniu pracy Sikorskiego jako wiceministra obrony w rządzie Jana Olszewskiego; główny ciężar to lata 1992-93, zakończona została na 1995 roku - powiedział Biernacki.
W ubiegłym tygodniu komisja spotkała się z Sikorskim w związku doniesieniami "The Economist".
Obecny szef MSZ funkcjonował w aktach WSI pod kryptonimem "Szpak".