Trwa ładowanie...
d1knisr

Wyniki wyborów 2020. Zagraniczne media komentują niedzielne głosowanie

Wybory prezydenckie 2020 już za nami - mimo że nadal nie znamy oficjalnych wyników. - Cząstkowe nieoficjalne wyniki wyniosły: Andrzej Duda - 51,21 proc., Rafał Trzaskowski: 48,79 proc. Frekwencja wyniosła 68,12 proc. - oświadczył szef PKW. Dane pochodzą z godz. 7:58. O wyborach w Polsce piszą zagraniczne media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów 2020. "Obaj kandydaci przedstawili wyborcom wyraźną wizję przyszłości" - stwierdza BBC
Wyniki wyborów 2020. "Obaj kandydaci przedstawili wyborcom wyraźną wizję przyszłości" - stwierdza BBC (Facebook)
d1knisr

BBC wskazało na podział pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. "Ten pierwszy pokazał, że będzie nadal umacniał państwo polskie, oparte na tradycji. Z kolei kandydat KO poparł bardziej postępowy program i aktywną rolę Polski w Unii Europejskiej" - wskazuje brytyjski nadawca publiczny. Jednocześnie wskazuje, że "liberalny prezydent szybko zyskał w sondażach po dołączeniu do wyścigu wyborczego w maju".

"Obaj kandydaci przedstawili wyborcom wyraźną wizję przyszłości. Dla prezydenta Dudy oznacza to konserwatyzm społeczny i korzyści finansowe dla rodzin. Trzaskowski, bardziej postępowy, obiecał wykorzystać prezydencką władzę weta, aby blokować rządowe reformy sądownictwa, które były już krytykowane przez UE za podważanie praworządności" - przypomina BBC.

- Cząstkowe nieoficjalne wyniki wyniosły: Andrzej Duda - 51,21 proc., Rafał Trzaskowski: 48,79 proc. Frekwencja wyniosła 68,12 proc. - oświadczył szef PKW. Dane pochodzą z godz. 7:58.

d1knisr

Zobacz: Wyniki wyborów 2020. Prof. Jarosław Flis: "wynik wisi na włosku". Politolodzy zgodni ws. Andrzeja Dudy

Z kolei "Guardian" pisze o niewielkiej różnicy, która będzie rzutowała na przyszłe relacje z Europą. "Duda przedstawiał się jako prezydent, który poprawił gospodarkę kraju w ciągu ostatnich pięciu lat, ale obiecał także bronić wartości rodzinnych kosztem praw LGBT. Jego kampania została połączona z homofobiczną retoryką" - stwierdza brytyjski dziennik.

Wyniki wyborów 2020. "Wybory mają ogromne znaczenie dla rządzącej partii narodowo-konserwatywnej"

Gazeta - powołując się na wstępne sondaże - wylicza, że "połączenie prawicowej polityki społecznej i kulturalnej okazało się zwycięską kombinacją dla PiS w małych miastach i wsiach w ostatnich latach", a jednocześnie "wielu bardziej postępowych wyborców wyrażało obawy o własną przyszłość, gdyby Andrzej Duda został wybrany ponownie".

d1knisr

"Wybory prezydenckie mają ogromne znaczenie dla rządzącej partii narodowo-konserwatywnej. Zwycięstwo Dudy powinno umocnić jej rządy przynajmniej do wyborów parlamentarnych w 2023 r." - to z kolei głos "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemiecki dziennik ocenia, że urzędujący prezydent oraz PiS są popularni ze względu na program społeczny, który poprawił sytuację wielu rodzin i osób starszych. "Opowiadają się również za tradycyjnymi wartościami. PiS spotkało się przede wszystkim z krytyką Unii Europejskiej za kontrowersyjną reformę sądownictwa" - przypomina "FAZ".

Bez zwycięzcy – przynajmniej jak na razie – pozostają polskie wybory według "Deutsche Welle". Niemiecka redakcja mocno akcentuje zarówno wyrównany poziom, jak również rekordową mobilizację wyborców. Zauważa jednak, że mimo marginesu błędu urzędujący prezydent ogłosił się zwycięzcą dogrywki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1knisr

Podziel się opinią

Share

d1knisr

d1knisr
Więcej tematów