Trwa ładowanie...
d2dze3g

Wybory 2020. Lista kandydatów na prezydenta. Zobacz ich programy wyborcze

28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Będziemy mogli głosować na jedenastu kandydatów. Kto będzie kandydował na urząd prezydenta RP? Jakie są programy wyborcze kandydatów?
Share
Wybory 2020. Zobacz listę kandydatów
Wybory 2020. Zobacz listę kandydatówŹródło: Getty Images
d2dze3g

Wybory 2020. Lista kandydatów na prezydenta

W opublikowanym przez Państwową Komisję Wyborczą wykazie zgłoszonych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się jedenaście osób. Oto one:

 • Robert Biedroń, Lewica
 • Krzysztof Bosak, Konfederacja
 • Andrzej Duda, kandydat bezpartyjny popierany przez PiS
 • Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny
 • Marek Jakubiak, Federacja dla Rzeczpospolitej
 • Władysław Kosiniak - Kamysz, PSL
 • Mirosław Piotrowski, Ruch Prawdziwa Europa
 • Paweł Tanajno, kandydat bezpartyjny
 • Rafał Trzaskowski, Koalicja Obywatelska
 • Waldemar Witkowski, Unia Pracy
 • Stanisław Żółtek, Kongres Nowej Prawicy
d2dze3g

Wybory 2020. Andrzej Duda - program wyborczy

Duda podczas kampanijnych wystąpień zapowiadał też pełne wsparcie dla rządowych programów 500+ i 300+. Chce też kontynuować reformę sądownictwa. Zapowiedział również, że za jego kadencji Polska nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas kampanii wyborczej przedstawił "Plan Dudy". Jego dewizą jest "działać w służbie wszystkich Polaków". Więcej o programie wyborczym Andrzeja Dudy przeczytasz TUTAJ.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski - program wyborczy

Dla Trzaskowskiego priorytetem państwa, szczególnie w dobie kryzysu, musi być pomoc ludziom, a nie wydawanie miliardów na huczne inwestycje i propagandę. Chce wprowadzić też ustawę skromnościową. - Czas skończyć z kolejnymi „wyjątkami” i obchodzeniem ustawy kominowej dla nabijania kieszeni partyjnych nominatów za pieniądze państwowych spółek - mówił podczas kampanii. Jego postulaty dostępne są TUTAJ.

d2dze3g

Wybory 2020. Szymon Hołownia - program wyborczy

W trakcie kampanii wyborczej Szymon Hołownia ogłosił program, w którym skupia się na czterech obszarach. Jest to bezpieczeństwo narodowe, ochrona środowiska, solidarność społeczna oraz samorządność i działalność społeczna. Hołownia chce odbudować wspólnotę i prowadzić dialog z politykami. Program wyborczy Szymona Hołowni dostępny jest TUTAJ.

Wybory 2020. Robert Biedroń - program wyborczy

Robert Biedroń za jeden z priorytetów swojej kampanii uznaje zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Chce, by emerytura minimalna wynosiła 1600 zł na rękę. Planuje wprowadzić program leków za 5 zł. Stawia też na działania na rzecz poprawy klimatu. Więcej o jego programie wyborczym przeczytasz TUTAJ.

d2dze3g

Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz - program wyborczy

Cel, jaki stawia sobie podczas kampanii prezydenckiej Władysław Kosiniak-Kamysz to budowa silnego, bezpiecznego i dostatniego państwa. Chce, by ministrowie w Kancelarii Prezydenta pochodzili ze wszystkich partii parlamentarnych, a filie Kancelarii w 49 byłych miastach wojewódzkich. Planuje też zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6,8% PKB i podniesienie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Więcej o programie wyborczym Władysława Kosiniaka-Kamysza przeczytasz TUTAJ.

Wybory 2020. Krzysztof Bosak - program wyborczy

Kandydat Konfederacji chce wprowadzić systemową reformę Rzeczypospolitej. Zdaniem Bosaka, Polska powinna stać się nowoczesną republiką, której władza winna oprzeć się na solidnym fundamencie, którym jest naród polski. Bosak zapowiadał też, że jako prezydent RP nigdy nie podpisze jakiejkolwiek ustawy podwyższającej Polakom podatki i opłaty. Chce bronić wartości tradycyjnych oraz niepodległego i suwerennego państwa przed wpływamy zewnętrznymi. Więcej o programie wyborczym Krzysztofa Bosaka przeczytasz TUTAJ.

d2dze3g

Wybory 2020. Stanisław Żółtek - program wyborczy

Stanisław Żółtek jest szefem ugrupowania PolExit. Chce ograniczenia do minimum liczbę aktów prawnych regulujących życie obywateli. Zapewnia, że prawo musi być przejrzyste, proste i zrozumiałe dla każdego człowieka. Domaga się też prywatyzacji służby zdrowia. Więcej o jego programie wyborczym można znaleźć TUTAJ.

Wybory 2020. Waldemar Witkowski - program wyborczy

Hasłowy program wyborczy Waldemara Witkowskiego brzmi: człowiek ważniejszy od kapitału, środowisko ważniejsze od biznesu, Unia Europejska ważniejsza dla Polski od USA. Jako prezydent chciałby ujednolicenia składek ZUS i uproszczenia rozliczeń, likwidacji KRUS poprzez przyłączenie do ZUS czy zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną. Więcej o jego programie wyborczym TUTAJ.

d2dze3g

Wybory 2020. Paweł Tanajno - program wyborczy

Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta Polski, w swoim programie wyborczym mówi o 30 proc. wzroście wynagrodzenia od zaraz. Miałoby się to odbyć w ten sposób, że pracodawca wypłacałby pracownikowi kwotę brutto na rękę. Zaowocowałoby to tym, że 210 mld zł rocznie znalazłoby się w rękach pracowników, a mniej pieniędzy potrzebne byłoby na utrzymanie urzędników i polityków. O jego programie wyborczym można przeczytać TUTAJ.

Wybory 2020. Mirosław Piotrowski - program wyborczy

- Ochrona życia bez kompromisów. "Najważniejszy postulat i pierwsza moja inicjatywa ustawodawcza jako Prezydenta RP to wprowadzenie ustawy o ochronie życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci i tutaj akurat nie ma kompromisów dla mnie” – powiedział Mirosław Piotrowski. Jego program wyborczy można zobaczyć TUTAJ.

d2dze3g

Wybory 2020. Marek Jakubiak - program wyborczy

Dla Marka Jakubiaka najważniejszą wartością jest rodzina. Często prezentuje poglądy w obronie praw rodziny. Ma szacunek do tradycji, polskiej historii i wartości. Uznaje się za społecznika, patriotę i wielkiego miłośnika i propagatora polskiej historii. O jego programie wyborczym przeczytasz TUTAJ.

Kiedy wybory prezydenckie?

Wybory mają odbyć się 28 czerwca. Wtedy dojdzie do pierwszej tury. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż 50 proc. głosów, to odbędzie się druga tura z udziałem dwóch kandydatów z najwyższym poparciem w pierwszej turze. Zaplanowana jest ona na 12 lipca.

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dze3g

Podziel się opinią

Share
d2dze3g
d2dze3g
Więcej tematów