PolskaWiceszef MSZ: objęcie Polski procedurą ochrony praworządności przekracza kompetencje KE

Wiceszef MSZ: objęcie Polski procedurą ochrony praworządności przekracza kompetencje KE

• Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski: KE może nadzorować instytucje
• Przestrzeganie prawa przez państwa przekracza kompetencje KE
• MSZ czeka na pisemną informację od KE

Wiceszef MSZ: objęcie Polski procedurą ochrony praworządności przekracza kompetencje KE
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Olivier Hoslet

Zgodnie z traktatami Komisja Europejska może nadzorować przestrzeganie zasad praworządności przez instytucje unijne, ale nie państwa członkowskie; to wyłączna kompetencja Rady Europejskiej - powiedział podsekretarz stanu ds. prawnych, traktatowych i praw człowieka w MSZ Aleksander Stępkowski.

Pytany o komentarz do decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wdrożenia wobec Polski pierwszego etapu procedury ochrony państwa prawa Stępkowski - który reprezentował w ostatnich tygodniach MSZ w części jego kontaktów z Komisją Europejską - zaznaczył, że resort spraw zagranicznych z zajęciem stanowiska czeka na pisemną informację KE w tej sprawie.

Ta, przedstawiona przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, jest bowiem - zdaniem wiceministra - "nie do końca spójna". Stępkowski ocenił, że o ile KE i Timmermans posiadają kompetencje "w zakresie nadzorowania przestrzegania zasad praworządności względem instytucji unijnych", to "jeśli chodzi o relacje z państwami tutaj jakiekolwiek kompetencje posiada tylko i wyłącznie Rada Europejska".

Stępkowski powołuje się w tej sprawie na opinię służb prawnych Rady Europejskiej, która - według niego - wskazuje, że "'legal framework' zaproponowany przez Komisję nie ma żadnego umocowania w traktatach". - Z moich osobistych konsultacji z urzędnikami w Radzie wynika, że podtrzymują oni to stanowisko - podkreślił.

Wiceszef MSZ ocenił, że "niedobrze byłoby, gdyby Komisja całe zamieszanie medialne chciała wykorzystać po to, ażeby przypisać sobie kompetencje, których nie przyznaje jej traktat". - Liczymy, że pozycja Rady nie będzie w jakiś sposób osłabiana przez działania Komisji. Dlatego bardzo nas cieszą zapewnienia wczorajsze uczynione przez przewodniczącego KE Jean Claude'a Junckera, iż Komisja zamierza działać w pełni na podstawie traktatów - dodał.

- Rzeczpospolita liczy na to, że prawo traktatowe Unii Europejskiej będzie przez Komisję przestrzegane - zaznaczył Stępkowski.

O rozpoczęciu wobec Polski pierwszego etapu procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa poinformował w środę wiceszef KE Frans Timmermans. "Chcemy rozpocząć dialog z polskimi władzami bez przesądzania o możliwych dalszych krokach" - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)