Trwa ładowanie...
d35w6tn

Wejherowski dworzec zmieni się nie do poznania. Wkrótce remont 150-letniego budynku

Wejherowo doczeka się remontu 150-letniego dworca. Władze samorządowe oraz PKP podpisały w tej sprawie list intencyjny. Budowa ma kosztować ok. 30 mln złotych i trwać 2,5 roku. Po jej zakończeniu w budynku znajdzie się w nim miejsce dla muzeum oraz spotkań młodzieży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wejherowski dworzec zmieni się nie do poznania. Wkrótce remont 150-letniego budynku
(Wikipedia)
d35w6tn

- Od wielu lat zabiegaliśmy o remont tego budynku. Cieszę się, że wspólnie z powiatem i PKP S.A. doprowadzimy do tego, aby stał się wizytówką kulturalno-edukacyjną Wejherowa. Dążymy do tworzenia jak najlepszych warunków dla rozwoju środowisk twórczych i wykorzystywania ich kreatywności, a takie z pewnością znajdą się w zmodernizowanym budynku dworca kolejowego - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Gmach dworca nowy wygląd uzyska dopiero w przyszłym roku. Na parterze nadal będzie można kupić bilety PKP i SKM. Swoją kasę otworzy PKS. Budynek zyska również toalety. Wyższe kondygnacje zostaną prawie w całości przekazane władzom samorządowym. Planują one otwarcie oddziałów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. W budynku znajdzie się również miejsce dla młodzieży licealnej, oczekującej na przyjazd swojego autobusu lub pociągu.

Podobną rewitalizację dworca przeszła w ubiegłym roku stacja w Rumi. W efekcie wartej ponad 5,3 mln zł inwestycji udało się wybudować antresolę i klatki schodowe. Pojawiły się nowe drzwi, okna, podłogi i posadzki, odnowiono elewację budynku, a także nawierzchnię przed dworcem. Jednak nie to stanowi o nowatorstwie dworca. 80 procent gmachu zajmuje bowiem tzw. Stacja Kultura. Jest to punkt prowadzony przez rumską bibliotekę. Znajdują się tam wypożyczalnie książek, pracownie artystyczne oraz sale konferencyjne.

d35w6tn

- Uważam, że rewitalizacja dworca w taki sposób to strzał w dziesiątkę. W kraju, gdzie czytelnictwo pikuje instytucje kultury muszą zbliżać się ludzi. Po remoncie standard bardzo mocno poszedł w górę. W porównaniu ze stanem poprzednim to istny Wersal – mówi Wirtualnej Polsce Aleksander Haramaciński, mieszkaniec Rumi.

Jednak najsłynniejsza dworcowa galeria sztuki znajduje się w Paryżu. Musée d'Orsay wybudowano w XIX wieku jako dworzec kolejowy. Wraz z postępującą elektryfikacją, budynek nie mógł spełniać swojego podstawowego zadania – pociągi przestały się mieścić. Dlatego w 1979 roku podjęto decyzję o przekształceniu budynku w galerię XIX-wiecznej sztuki francuskiej.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d35w6tn

Podziel się opinią

Share
d35w6tn
d35w6tn
Więcej tematów