Trwa ładowanie...

We wrześniu ruszy budowa najnowocześniejszego szpitala na Pomorzu

We wrześniu rozpocznie się warta 594 mln zł budowa najnowocześniejszego szpitala na Pomorzu - Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Budowa zakończy się w 2020, ale pierwsze kliniki przeprowadzą się do nowego gmachu już w 2018 roku.

Share
We wrześniu ruszy budowa najnowocześniejszego szpitala na Pomorzu
Źródło: PAP, Fot: Łukasz Szelemej
d4k9fai

Decyzja o powstaniu nowego szpitala została ogłoszona w maju. Mówiło się o niej od wielu lat. Prace przy budowie miały rozpocząć się w styczniu ubiegłego roku. Ministerstwo Zdrowia mimo początkowej zgody wycofało się z pierwotnych zamierzeń. Wówczas władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego chciały wybudować obiekt własnymi siłami, zaciągając kredyt. Jednocześnie nie zawieszały rozmów z ministerstwem. Ostatecznie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie połączone z ukończonym budynkiem Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI). Ma się składać z czterech budynków i liczyć 688 łóżek. Wsparcie ministerstwa to dla uczelni poważna pomoc. Szacuje się bowiem, że koszt budowy to prawie 594 mln zł. 1,6 mln wyłoży Uniwersytet Medyczny, a pozostałą kwotę minister zdrowia.

- Znajdzie się tam również 8 sal operacyjnych (z tego 3 dla ginekologii i 5 dla kardiochirurgii - w tym sala hybrydowa dla chirurgii naczyniowej)
, trakt porodowy i 5 punktów radioterapii. Kupimy też nowe wyposażenie, w tym nowe łóżka. Póki co nie wiemy, ile będziemy mogli przeznaczyć na to środków, wszystko zależy od tego, ile będzie nas kosztowała budowa – mówi Marek Langowski, kanclerz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

d4k9fai

Rozpoczynające się niebawem budowa składać się będzie z dwóch części. W pierwszej kolejności powstaną budynki klinik położniczo-ginekologicznych, kardiochirurgii z naczyniówką oraz kliniki hematologii i transplantacji szpiku, kliniki dermatologii oraz kliniki onkologii i radioterapii wraz z niezbędnym bunkrem do naświetlań. Po przeprowadzce rozpocznie się drugi etap. Wyburzone zostaną stare, poniemieckie gmachy. Część budynków zniknie. Jednak uczelnia nie planuje sprzedaży budynków dydaktycznych i pediatrii, które zostały w ostatnich dwóch latach wyremontowane. Uniwersytet Medyczny chce za to sprzedać nieruchomości przy Ul. Klinicznej po przeprowadzeniu się klinik położnictwa, ginekologii i neurologii do budynku CMN.

Szpitale kliniczne łączą w sobie działalność naukową oraz leczniczą. Jednocześnie są kluczowym elementem zdrowotnego zabezpieczenia obywateli: wykonują ponad 25 proc. usług medycznych w Polsce, w tym aż 75 proc. usług wysokospecjalistycznych. Według danych NIK wszystkie szpitale uniwersyteckie są łącznie zadłużone na ponad 574 mln zł.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4k9fai

Podziel się opinią

Share
d4k9fai
d4k9fai
Więcej tematów