Watykan ubolewa nad konstytucją UE
Stolica Apostolska jest zadowolona z
przyjęcia konstytucji europejskiej. Ubolewa jednak nad
sprzeciwem niektórych rządów wobec propozycji umieszczenia w
niej zapisu o chrześcijańskich korzeniach Europy - powiedział dyrektor watykańskiego biura prasowego Joaquin
Navarro-Valls.
Stolica Apostolska nie może nie wyrazić ubolewania z powodu sprzeciwu niektórych rządów wobec propozycji zapisu dotyczącego chrześcijańskich korzeni Europy. Jest to zaprzeczenie oczywistego faktu historycznego oraz tożsamości narodów europejskich- czytamy w oświadczeniu.
Navarro-Valls określił przyjęcie konstytucji UE jako "ważny etap" integracji europejskiej. Zwrócił uwagę, że proces ten był "zawsze wspierany przez papieża".
Stolica Apostolska wyraża "satysfakcję" z faktu, że Traktat Konstytucyjny uwzględnia i zachowuje "status wyznań religijnych w państwach członkowskich i w uznaniu ich tożsamość i specyficznego wkładu, zobowiązuje Unię do prowadzenia z nimi otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu".
Watykan wyraża także "uznanie i wdzięczność dla rządów, które - mając świadomość przeszłości i historycznej perspektywy, kiedy nabiera kształtu nowa Europa - starały się dać konkretny wyraz uznanemu dziedzictwu religijnemu" naszego kontynentu.
W oświadczeniu podkreślono również, że "nie należy zapominać o wielkim zaangażowaniu, z jakim wiele różnych autorytetów starało się o umieszczenie wzmianki o chrześcijańskim dziedzictwie Europy w traktacie, poprzez stymulowanie refleksji odpowiedzialnych przedstawicieli świata politycznego, obywateli i opinii publicznej w odniesieniu do kwestii o niebłahym znaczeniu w dzisiejszej sytuacji narodowej, europejskiej i światowej".