RegionalneWarszawaNowa ekspozycja w Muzeum Powstania Warszawskiego

Nowa ekspozycja w Muzeum Powstania Warszawskiego

Nowością jest m.in. instalacja komputerowa, która przenosi widza do roku 1944. Każdy może nadać wiadomość powstańczą za pomocą zmodyfikowanego alfabetu Morse'a i poczekać na odpowiedź.

Nowa ekspozycja w Muzeum Powstania Warszawskiego
Karol Lewandowski

Nowa odsłona ekspozycji "Łączność" w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po południu uroczyście otwarto odświeżoną multimedialną instalację, dotyczącą łączności w czasie Powstania.

- Nowością jest instalacja komputerowa, która przenosi widza do roku 1944. Każdy może nadać wiadomość powstańczą za pomocą zmodyfikowanego alfabetu Morse'a i poczekać na odpowiedź - opowiada współautorka wystawy Anna Grzechnik. Przypomina, że w czasie powstania łączność była jedną z ważniejszych kwestii. Dzięki radiostacjom nadawano komunikaty wojskowe, informowano o powstępach walk czy o planowanych zrzutach z zagranicy. Dzięki instalacji multimedialnej widz może nadać i poczekać na odpowiedź, która czasem nie przychodzi od razu. Podobnie było w czasie walk.

Można wybrac treść wiadomości wg 5 scenariuszy

Instalację z wiadomościami przygotowała dla muzeum po raz kolejny grupa panGenerator. Zwiedzający mogą wybrać treść wiadomości spośród pięciu różnych scenariuszy. Oprócz typowo wojskowych, jak "zrzuty", "walka" czy "studnia", jest też temat "siostra". To historia rodzeństwa, które w czasie walk o stolicę jest w różnych dzielnicach.

Anna Grzechnik liczy na to, że dzięki odświeżonej wystawie historia Powstania Warszawskiego będzie jeszcze ciekawsza dla odwiedzających muzeum. Przypomina, że placówka działa już 12 lat i w tym czasie część ekspozycji po prostu się zestarzała. Dlatego muzeum stara się śledzić nowości i dodawać do ekspozycji stałych nowoczesne elementy.

Na wystawie "Łączność" nei zabraknie słynnych radiostacji powstańczych "Burza" i "Błyskawica" oraz licznych zdjęć oraz radiotelefonów.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od jutra. Odświeżona wystawa jest częścią obchodów 72.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Źródło: (IAR)

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)