Trwa ładowanie...
d1jj7jt

USA. Senat nie obalił weta Trumpa ws. interwencji w Jemenie

Senat utrzymał w mocy weto prezydenta Donalda Trumpa do rezolucji Kongresu USA nakazującej wstrzymanie amerykańskiego wsparcia wojskowego dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie. To drugie weto Trumpa, którego nie udało się obalić w Kongresie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senat nie uchylił weta Donalda Trumpa
Senat nie uchylił weta Donalda Trumpa (East News)
d1jj7jt

Zawetowana przez Trumpa rezolucja obligowała go do "wycofania sił USA z działań wojennych w Republice Jemeńskiej z wyjątkiem operacji wymierzonych w Al-Kaidę i jej współpracowników w ciągu 30 dni od jej podpisania". W tekście rezolucji znalazł się także zapis, że prezydent może zażądać odroczenia tego terminu, ale Kongres powinien zatwierdzić tę propozycję.

Prezydent podkreślał, że amerykańscy żołnierze nie będą zaangażowani w działania zbrojne, a jedynie będą udzielały koalicji, na czele której stoi Arabia Saudyjska, ograniczonego wsparcia logistycznego i wywiadowczego. "Ta rezolucja jest niepotrzebną i niebezpieczną próbą osłabienia moich konstytucyjnych uprawnień, zagrażającą życiu amerykańskich obywateli i żołnierzy" - napisał w oświadczeniu Donald Trump po zawetowaniu rezolucji Kongresu.

d1jj7jt

W USA, aby obalić prezydenckie weto, potrzebna jest w obu izbach Kongresu USA większość dwóch trzecich głosów. Podczas wczorajszego głosowania 53 senatorów było za, a 45 przeciw. Poprzednio Senat nie zdołał obalić weta Trumpa w marcu. Prezydent USA zawetował wówczas decyzję Kongresu w sprawie stanu wyjątkowego, który wprowadził, aby uzyskać fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Zobacz także: Kwaśniewski: Tusk zbliża się do finału kariery politycznej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jj7jt

Podziel się opinią

Share

d1jj7jt

d1jj7jt
Więcej tematów