Trwa ładowanie...
pentagon

USA. Sąd Najwyższy zgodził się na finansowanie muru na granicy z Meksykiem z pieniędzy Pentagonu

W piątek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych pozwolił, aby mur na amerykańsko-meksykańskiej granicy postawiono za pieniądze z budżetu Pentagonu. Chodzi o 2,5 mld dolarów. Uchylono tym samym wyrok sądu federalnego z Kalifornii.

Share
USA. Sąd Najwyższy zgodził się na finansowanie muru na granicy z Meksykiem z pieniędzy Pentagonu
Źródło: East News, Fot: BRENDAN SMIALOWSKI
d2bp3h4

5 sędziów zagłosowało za, 4 było przeciwnych, aby Departament Obrony USA sfinansował mur na granicy z Meksykiem. Prezydent USA Donald Trump, który już w kampanii wyborczej w 2016 r. zapowiedział postawienie betonowej zapory, skomentował wyrok Sądu Najwyższego na Twitterze:

"Wow! To wielkie zwycięstwo. Wielka wygrana dla bezpieczeństwa granic i praworządności!"

Sąd Federalny w Kalifornii w maju zablokował decyzję prezydenta Trumpa o sfinansowaniu budowy muru granicznego ze środków Pentagonu. Sędzia Heywood Gilliam orzekł wówczas, że Kongres USA nie zezwolił na przeznaczenie tych pieniędzy na ten cel.

d2bp3h4

Sprawa dotyczyła postawienia muru na dwóch odcinkach w stanach Arizona i Nowy Meksyk. Gdy Kongres odmówił prezydentowi pieniędzy, Donald Trump zdecydował o przeznaczeniu na ten cel 2,5 mld dolarów z budżetu Departamentu Obrony.

Od początku prezydentury Trump zabiega o pieniądze na budowę muru, ale Kongres jest niechętny temu projektowi. Spór o mur doprowadził na początku roku do bezprecedensowo długiego, bo trwającego aż 35 dni, zawieszenia funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Miller podpowiada opozycji, jak wygrać z PiS

d2bp3h4

Podziel się opinią

Share
d2bp3h4
d2bp3h4
Więcej tematów