Trwa ładowanie...
d1iwou2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraińska armia postawiona w stan gotowości bojowej

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że wydał rozkaz postawienia ukraińskich sił zbrojnych w stan gotowości bojowej, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowała plan na wypadek rosyjskiej agresji. Tymczasem szef rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin miał oświadczyć w rozmowie telefonicznej z Turczynowem, że Moskwa jest gotowa na wojskową agresję, jeśli wobec Ukrainy, jeśli przeciwko obywatelom rosyjskim, "mieszkającym na terytorium Krymu i na wschodzie", zostanie użyta siła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińska armia postawiona w stan gotowości bojowej
(AFP, Fot: Petras Malukas)
d1iwou2

Turczynow powiedział, że wzmocniono ochronę elektrowni atomowych, lotnisk, obiektów strategicznych i infrastruktury. Minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch potwierdził, że siły zbrojne zostały postawione w stan gotowości bojowej i są w stanie wypełnić swój konstytucyjny obowiązek.

- Rosja na wszelkie sposoby prowokuje realizację siłowego scenariusza, aby zdestabilizować sytuację na Ukrainie - oświadczył p.o. prezydenta Ukrainy po rozmowie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiejem Naryszkinem.

- Nie uciekliśmy się i nie planujemy uciec się do użycia siły przeciwko obywatelom, chociaż strona rosyjska na wszelkie sposoby prowokuje dziś realizację siłowego scenariusza, aby zdestabilizować sytuację na Ukrainie - oświadczył Turczynow.

d1iwou2

Jak podkreślił, strona ukraińska "robi wszystko, aby ochronić wszystkich ukraińskich obywateli, którzy padli już de facto ofiarą agresji ze strony rosyjskich żołnierzy i prowokatorów, wspieranych przez stronę rosyjską".

Zaznaczył, że Ukraina uważa wszelkie użycie broni i siły wobec obywateli za specjalnie przygotowane prowokacje, mające uzasadnić wojskową agresję przeciw Ukrainie ze strony Rosji. - Ukraina jest państwem nastawionym pokojowo, ale jest gotowa bronić swej integralności terytorialnej i suwerenności - podkreślił Turczynow.

Według agencji Interfax-Ukraina podczas rozmowy z Turczynowem Naryszkin oświadczył, że Rosja jest gotowa na wojskową agresję wobec Ukrainy, jeśli przeciwko obywatelom rosyjskim, "mieszkającym na terytorium Krymu i na wschodzie", zostanie użyta siła. Służba prasowa partii Batkiwszczyna, z którą związany jest Turczynow, poinformowała, że do telefonicznej rozmowy doszło na prośbę strony rosyjskiej.

Rosyjska agencja RIA-Nowosti relacjonuje natomiast, że Naryszkin powiedział Turczynowowi, że jeśli przeciwko mieszkańcom południowo-wschodniej Ukrainy i Krymu użyta zostanie siła wojskowa, to Rosja uzna go za zbrodniarza wojennego.

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

d1iwou2

Podziel się opinią

Share

d1iwou2

d1iwou2
Więcej tematów