W sobotę w zachodniej części Mali doszło do zawalenia się nielegalnie eksploatowanej kopalni złota, co spowodowało śmierć wielu osób. Jak podaje agencja AFP, informacje te potwierdziły lokalne władze.
Mali, będące jednym z czołowych producentów złota w Afryce, często doświadcza tragicznych wypadków w kopalniach. Są one wynikiem nieuregulowanej działalności wydobywczej.
Nielegalne kopalnie złota w Mali. Wypadki to codzienność
Władze Mali od lat zmagają się z problemem nielegalnego wydobycia złota. Kruszec jest jednym z głównych źródeł dochodu dla wielu mieszkańców tego ubogiego kraju. W starych wyrobiskach, w których wciąż można trafić na cenny urobek, dochodzi do osunięć ziemi i wielu tragedii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kultowy symbol europejskiej stolicy. Turyści oszaleli na jego punkcie
Jak poinformowała policja z Bamako, liczba ofiar śmiertelnych po osunięciu się ziemi wynosi 48. Wśród ofiar przeważają młode kobiety, jedna z nich pracowała w kopalni z malutkim dzieckiem na plecach.
Boubacar Keita z lokalnego stowarzyszenia poszukiwaczy złota również potwierdził liczbę ofiar. - To nielegalna kopalnia. W regionie istnieje wiele przypadków współudziału w eksploatacji tego typu miejsc - powiedział szef lokalnej organizacji ekologicznej dla AFP, dodając, że poszukiwania ofiar wciąż trwają.
Do sobotniego wypadku doszło na opuszczonym terenie, który wcześniej był eksploatowany przez chińską firmę. Stare wyrobiska nie zostały w żaden sposób zabezpieczone, a wracają do nich kolejni poszukiwacze.
Przeczytaj również: Ten wyrok to akt tchórzostwa. Aktywiści skazani
Takich wypadków jest tu wiele. W styczniu tego roku, w wyniku osunięcia się ziemi w kopalni złota na południu Mali, zginęło co najmniej 10 osób, a wiele innych uznano za zaginione. W większości były to kobiety. Ponad rok temu, w tej samej części kraju, zawalił się tunel w kopalni złota, co doprowadziło do śmierci ponad 70 osób.
Źródło: CNN