Trwa ładowanie...

To może być przełom dla Ukrainy. Ważny głos z Finlandii

- Finlandia nie nałożyła szczególnych ograniczeń na korzystanie z przekazanego Ukrainie sprzętu wojskowego, ale założeniem jest, że należy go używać zgodnie z międzynarodowymi normami - powiedziała szefowa fińskiego MSZ.

o może być przełom dla Ukrainy. Ważny głos z Finlandiio może być przełom dla Ukrainy. Ważny głos z FinlandiiŹródło: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
d40piav
d40piav

Użycie zachodniej broni w atakach na cele wojskowe w Rosji przez Ukrainę stało się przedmiotem dyskusji po tym, jak szef NATO wezwał państwa członkowskie do zrezygnowania z tego typu ograniczeń.

Szefowa fińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w wywiadzie udzielonym serwisowi "Uusi Suomi", wyjaśniła, że choć Finlandia nie nałożyła konkretnych restrykcji na wykorzystanie dostarczanego Ukrainie sprzętu wojskowego, to jednak oczekuje, że będzie on używany zgodnie z międzynarodowymi normami. W szczególności zwróciła uwagę na przestrzeganie art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krwawa zasadzka na Rosjan. Tony sprzętu zniszczone pod Czasiw Jarem

- Finlandia nie nałożyła szczególnych ograniczeń na korzystanie z przekazanego Ukrainie sprzętu wojskowego, ale założeniem jest, że należy go używać zgodnie z międzynarodowymi normami, w tym art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych - stwierdziła.

d40piav

Wcześniej minister obrony Antti Hakkanen również odniósł się do tej kwestii. Podkreślił, że Finlandia, dostarczając Ukrainie sprzęt i broń, nie nałożyła żadnych ograniczeń terytorialnych na jej wykorzystanie.

Zaznaczył jednak, że ewentualne ograniczenia, które były przedmiotem dyskusji w mediach, dotyczyły raczej krajów, które dostarczyły ukraińskiej armii "broń dalekiego zasięgu".

Od momentu rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę, Finlandia przekazała temu krajowi wiele transz sprzętu i materiałów wojskowych o łącznej wartości około 2 miliardów euro.

Finlandia nie ujawnia szczegółów pomocy wojskowej dla Ukrainy

W samym tylko 2023 roku wartość przekazanego sprzętu wyniosła około 1,4 miliarda euro. Na podstawie dwustronnej umowy, Finlandia zobowiązała się również do długoterminowego wsparcia Ukrainy, w tym przede wszystkim do pomocy zbrojeniowej.

d40piav

Z powodów bezpieczeństwa, fińskie władze nie ujawniały oficjalnie zawartości poszczególnych pakietów wojskowych przekazywanych Ukrainie. Wiadomo jedynie, że w pierwszych tygodniach konfliktu wysłano m.in. hełmy, kamizelki kuloodporne oraz karabiny.

Później media donosiły, że na ukraińskim froncie pojawiły się m.in. działa polowe z fińskimi oznaczeniami, a także granatniki i moździerze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40piav
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d40piav
Więcej tematów