Eksplozje na południu Ukrainy. Kwatera dowództwa Rosjan w gruzach [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Eksplozje na południu Ukrainy. Kwatera dowództwa Rosjan w gruzach [RELACJA NA ŻYWO]

Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie cele w trzech okupowanych miastach na Południu
Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie cele w trzech okupowanych miastach na Południu
Źródło zdjęć: © Getty | Telegram
Wojciech RodakMateusz Czmiel
10.07.2023 21:21, aktualizacja: 11.07.2023 21:53

Trwa wojna w Ukrainie. Wtorek to 503. dzień rosyjskiej inwazji. Dziś po południu ukraińskie rakiety precyzyjne spadły na Berdiańsk. Według wiernej Kijowowi wojskowej administracji Berdiańska, pocisku uderzyły w kwaterę rosyjskiego dowództwa w hotelu "Diuna". Budynek miał zostać zrównany z ziemią. Na miejsce wypadku ściągnięto wiele karetek i rozpoczęto przeszukiwanie rumowiska. Poza tym ukraińskie pociski precyzyjne uderzyły dziś w rosyjskie obiekty wojskowe w Skadowsku (okupowany obwód chersoński) i Tokmaku (okupowany obwód zaporoski). Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Wołodymyr Zełenski skrytykował państwa NATO za niepewne stanowisko w sprawie zaproszenia Ukrainy do Sojuszu. "To bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie określono ram czasowych ani zaproszenia, ani członkostwa Ukrainy" - napisał w mediach społecznościowych.

NATO Summit in Vilnius, Lithuania 🇱🇹 - Day 1, stream 1/2, 11 JUL 2023

NATO Summit in Vilnius, Lithuania 🇱🇹 - Day 1, stream 2/2, 11 JUL 2023

Relacja zakończona

Dalej możesz śledzić relację Wirtualnej Polski z Ukrainy TUTAJ

Warunki, jakie Ukraina musi spełnić, by wejść do NATO, nie są tajemnicą. Chodzi o reformy antykorupcyjne i demokratyczne - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Przyznał, że rozumie stanowisko władz Ukrainy ws. braku formalnego zaproszenia do sojuszu. 

 

Pytany, jak USA definiują koniec wojny i czy droga Ukrainy do NATO może potrwać wiele lat, rzecznik resortu stwierdził, że odpowiedź na to pytanie wymagałaby odpowiedzi na "wiele hipotetycznych kwestii na temat bardzo nieprzewidywalnej sytuacji". Wskazał też, że sojusznicy nie zdecydowali się określić ram czasowych dla ukraińskiej akcesji.


Miller zapowiedział też, że w nadchodzących dniach USA zaprezentują propozycję przejściowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Rosyjskie wojsko w tym roku nie będzie zdolne do prowadzenia udanych działań ofensywnych - zapewniał dziennikarzy w kuluarach wileńskiego szczytu jeden z wysokich rangą urzędników NATO, cytowany przez “Jewropejską Prawdę”.  


Wskazał, że rosyjska armia cierpi na niedobory amunicji artyleryjskiej - która traci, stając się powstrzymać napór Ukraińców - niezbędnej do wyprowadzenia skutecznej ofensywy. Poza tym zwrócił uwagę, że Rosjanie wysyłają na front niedoświadczone i słabo uzbrojone jednostki.    


- Ale rosyjskie ataki na Ukrainę wymierzone w krytyczną infrastrukturę będą prawdopodobnie kontynuowane. Moskwa nadal uważa to za część skutecznej strategii, mającej na celu złamanie woli walki Ukraińców - powiedział. Dlatego, jak zaznaczył, tak ważne jest, aby Kijów nadal otrzymywał systemy obrony powietrznej od swoich zachodnich sojuszników. 

Białoruś wprowadziła tymczasowy zakaz odwiedzania lasów położonych przy granicy z Ukrainą i Polską - podał Ukraińska Prawda, powołując się na agencję BiełTA.

Przywieziemy do kraju nowe ważne instrumenty obronne - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Wilnie, gdzie we wtorek rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO.


"Jutro będziemy kontynuować naszą pracę w Wilnie" - zapowiedział Zełenski i podkreślił, że kwestią priorytetową jest ukraińska obrona.


"Jestem wdzięczny partnerom za gotowość podejmowania nowych kroków. Więcej broni dla naszych wojskowych to więcej obrony życia dla całej Ukrainy" - zaznaczył prezydent.


Zełenski poinformował, że drugiego dnia szczytu odbędą się dwustronne spotkania z partnerami m.in. z USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Japonii. 

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy chwalą swoimi ostatnimi trafieniami pod Bachmutem.

We wtorek po południu na miasto Marganec w obwodzie dniepropietrowskim spadł rosyjski dron-kamikadze. Ratownicy przeszukują trafiony budynek - podała agencja Ukrinform.  

W obwodzie donieckim ogłoszono alarm powietrzny.

Przy okazji szczytu NATO w Wilnie powstało nagranie, które pokazuje rozszerzanie się Sojuszu przez dekady. Film powstał z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a w Polsce podbija sieć przede wszystkim ze względu na sposób przedstawienia prezydenta Andrzeja Dudy

Francja i Ukraina podpisały podczas szczytu NATO w Wilnie umowę zwiększającą pomoc Paryża dla Kijowa o 170 milionów euro - poinformował we wtorek na Twitterze minister obrony Ołeksij Reznikow.


- Proces zamówień i dostaw broni na Ukrainę zostanie uproszczony. Tworzone są ramy dla wspólnej produkcji części zamiennych i konserwacji zagranicznej broni i sprzętu - stwierdził minister.

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono drugi dziś alarm powietrzny.

Ukraińska 35. Brygada Piechoty Morskiej w natarciu pod Makariwką w obwodzie donieckim. Atakuje rosyjskie pozycje wzdłuż drogi Równopil-Staromajorśke. 

NATO da Ukrainie bezpieczeństwo, Ukraina uczyni NATO silniejszym - oświadczył we wtorek w Wilnie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas koncertu na rzecz wsparcia dla jego kraju.


Zełenski podziękował zgromadzonym za wspieranie Ukrainy. Zwrócił się do Litwinów: "jesteśmy sojusznikami, Ukraina obroni i naszą, i waszą wolność".

Dziś po południu ukraińskie rakiety precyzyjne spadły na Berdiańsk. Według wiernej Kijowowi wojskowej administracji Berdiańska, pocisku uderzyły w kwaterę rosyjskiego dowództwa w hotelu “Diuna”. Budynek miał zostać zrównany z ziemią. Na miejsce wypadku ściągnięto wiele karetek i rozpoczęto przeszukiwanie rumowiska. 


“Szczegóły ataku poda Sztab Generalny SZU” - czytamy w komunikacie wojskowej administracji Berdiańska na Facebooku.   

Z serii "cuda dyplomacji": szef MSZ Węgier, najbardziej prorosyjskiego kraju w UE, ocenia pozytywnie zarówno brak harmonogramu przystąpienia Ukrainy do NATO, jak i brak jej zaproszenia do Sojuszu. Twierdzi, że “nie doszło do eskalacji wojny”.  

Ministrowie 11 państw NATO, w tym Polski, powołali we wtorek na szczycie Sojuszu w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16.


Szefowie resortów obrony Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii wyrazili przekonanie, że "dalsze wsparcie Ukrainy ma pierwszorzędne znaczenie w świetle brutalnej i niesprowokowanej agresji ze strony Rosji".


Wszystkie szkolenia mają się odbywać poza Ukrainą. Centrum szkoleniowe dla ukraińskich pilotów powstanie w Rumunii i zacznie działać w sierpniu - przekazał dziennikarzom na szczycie p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen, cytowany przez agencję Reutera.

Członkowie NATO zatwierdzili plan obronny Sojuszu. Oceniamy, że wydatki państw członkowskich na obronność wzrosną w tym roku o ponad 8 proc. - mówił w Wilnie Jens Stoltenberg.  

Ustaliliśmy pakiet środków, by przyjąć Ukrainę do NATO. Potwierdzamy, że zostanie ona członkiem Sojuszu - ogłosił we wtorek w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.


- Na pakiet składają się: nowy program wsparcia dla Ukrainy, by pomóc temu państwu odejść od standardów sowieckich, utworzenie Rady NATO-Ukraina, gdzie będziemy działać na zasadzie równości oraz potwierdzenie, że Ukraina zostanie członkiem NATO - powiedział Stoltenberg.


Sojusznicy uzgodnili też zniesienie wymogu wypełnienia przez Ukrainę Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP) - dodał szef NATO.


Stoltenberg zapewnił, że zaproszenie do Sojuszu zostanie Ukrainie wysłane, gdy "warunki ku temu zostaną spełnione".

Ukraina na pewno otrzyma zaproszenie do NATO na przyszłym szczycie sojuszu w 2024 roku w Waszyngtonie, jeśli nie dojdzie do tego w Wilnie - wyraził przekonanie Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, cytowany we wtorek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.


Odpowiadając na pytanie o to, jakie jest prawdopodobieństwo, że Ukraina otrzyma zaproszenie do przystąpienia do sojuszu za rok w Waszyngtonie, jeśli nie dojdzie do tego w Wilnie, stwierdził, że jest to pewne "na 100 procent".


- Dlaczego? Bo myślę, że do tego czasu Rosja ostatecznie utraci podmiotowość i przestanie istnieć jako kraj, który może prowadzić te czy inne wojny - powiedział Podolak.


Jak dodał, do tego czasu Ukraina "ma już wygrać tę wojnę" i "będzie to historycznie odnotowane". - Kraj zwycięzca jest kluczowym członkiem NATO, biorąc pod uwagę doświadczenie i wielkość armii, która będzie na Ukrainie - powiedział Radiu Swoboda doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

NATO przedstawi reformy, które Ukraina musi spełnić, by wejść do Sojuszu - powiedział we wtorek szef dyplomacji USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji NBC. Zaznaczył, że akcesja nie jest możliwa, dopóki trwa wojna.


- Myślę, że to, co zobaczymy w ciągu następnych kilku dni, to jasna demonstracja postępów, jakie poczyniła Ukraina w kierunku ostatecznego członkostwa - to będzie odzwierciedlone w tym, co wyjdzie z tego szczytu - podobnie jak praca, która wciąż musi zostać wykonana - powiedział Blinken.


Jak dodał, wszyscy, w tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mają jasność co do tego, że do akcesji nie możę dojść w środku wojny.


- Ale oni zrobili prawdziwe postępy i Sojusz wyłoży następne reformy, zarówno w sprawie bezpieczeństwa, jak i demokracji, które są potrzebne, by iść dalej tą ścieżką - oznajmił dyplomata.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także