Trwa ładowanie...

Rosyjski atak na Wyspę Węży. "Zrzucili bombę burzącą" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa wojna w Ukrainie. Czwartek to 505. dzień rosyjskiej inwazji. W godzinach porannych rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Stało się to zaledwie pięć dni po wizycie na wyspie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Wyspa Węży była świadkiem licznych walk na początku inwazji, a także stała się symbolem ukraińskiego oporu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie znów zaatakowali Wyspę WężyRosjanie znów zaatakowali Wyspę WężyŹródło: AFP, fot: -
d23m5nz
d23m5nz
  • Putin na Forum Technologii Przyszłości porównał Zachód ze sklepem, w którym "dostaliśmy potrzebne nam towary, a teraz wywieszono napis 'zamknięte'". - Nasi przeciwnicy spodziewali się, że się poddamy, ale tak się nie stanie - stwierdził rosyjski dyktator. - Elity rządzące niektórych krajów zorganizowały technologiczną blokadę Rosji, ale Rosja się nie podda i pójdzie do przodu, po swojemu. Naszym głównym zadaniem jest przeniesienie całej gospodarki i zarządzania na jakościowo nowe zasady pracy oparte na big data - dodał. - Osiągamy nasze cele, a to jest bardzo ważne - skonkludował propagandowo Władimir Putin.
  • W czerwcu pojawiło się kilka doniesień o wykorzystywaniu przez siły rosyjskie przestarzałych pojazdów opancerzonych wypełnionych kilkoma tonami materiałów wybuchowych jako improwizowanych ładunków wybuchowych - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
  • Rosja uzna transfer F-16 na Ukrainę za zagrożenie ze strony Zachodu w sferze nuklearnej - powiedział w wywiadzie z serwisem Lenta.ru szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Dlaczego? Jego wyjaśnienia były kuriozalne.
Trwa łączenie
21:17, 13.07.2023

W okupowanym przez Rosjan rejonie (powiecie) heniczeskim obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, rozpoczęły się wywózki lokalnych mieszkańców, którzy nie zgodzili się na przyjęcie rosyjskich paszportów; deportowane są nawet rodziny z dziećmi i osoby starsze - zaalarmował w czwartek sztab generalny ukraińskiej armii.

Ukraińców z Heniczeska i okolic tego miasta zmusza się do wyjazdu do Rosji, a na ich miejsce sprowadza się głównie przedstawicieli mniejszości etnicznych oraz ludzi z najuboższych warstw rosyjskiego społeczeństwa - czytamy w komunikacie sztabu opublikowanym na Facebooku.

20:50, 13.07.2023

W publikacji stwierdzono, że wiele osób zostało zatrzymanych za mówienie po ukraińsku lub za przebywanie w okupowanym regionie i pozostało w areszcie, często bez postawienia zarzutów. Inni byli więzieni jako personel wojskowy lub pod zarzutem działalności terrorystycznej.

Wszyscy byli więźniowie, z którymi rozmawiała AP, opisywali tortury: bicie aż do złamań, elektrowstrząsy i pozorowane duszenie. Wielu twierdziło, że było świadkami śmierci.

20:40, 13.07.2023

Tysiące Ukraińców jest przetrzymywanych w sieci więzień w Rosji i na terytoriach okupowanych, gdzie są poddawani torturom, znęcaniu się psychicznemu i niewolniczej pracy, wynika ze śledztwa Associated Press.

Rosyjscy okupanci wykorzystują schwytanych cywilnych Ukraińców do kopania okopów i masowych grobów, torturowania i deportowania ich do Rosji z naruszeniem Konwencji Genewskiej, podała agencja.

19:35, 13.07.2023

Według Mitowa wozy, które nigdy nie były używane i znajdują się w magazynach MSW, po przekazaniu Ukrainie zostaną zastąpione przez pojazdy amerykańskie.

Dotychczas Bułgaria nie przekazywała Ukrainie opancerzonych wozów; dostarczała głównie amunicję.

Jednocześnie premier Nikołaj Denkow poinformował o planach utworzenia w Bułgarii natowskiej brygady o liczebności do 5 tys. ludzi. Będzie to czterokrotne zwiększenie liczby żołnierzy Sojuszu w porównaniu z obecnym stanem. Obecnie w kraju znajduje się batalion z 1300 żołnierzami, w skład którego wschodzą Amerykanie, Brytyjczycy, Grecy i Włosi.

19:32, 13.07.2023

Bułgaria przekaże w najbliższym czasie Ukrainie 100 wozów opancerzonych. Jest to kolejny pakiet pomocy, o którym zadecydowały władze kraju po zmianie rządu w czerwcu b.r.

Propozycję przekazania nieużywanych wozów, znajdujących się w magazynach resortu spraw wewnętrznych, złożyły rządzące partie Kontynuujemy Zmiany – Demokratyczna Bułgaria oraz GERB, a poparła ją partia tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS).

Poseł GERB Daniel Mitow, dawny minister spraw zagranicznych, poinformował, że wniosek o przekazanie Ukrainie wozów opancerzonych złożono po ubiegłotygodniowej wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Sofii.

19:27, 13.07.2023

Dwoje dzieci z okupowanego terytorium wróciło do swoich rodziców, których rozdzielono w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji.

Dwie siostry (5 i 12 lat) zostały z babcią, która odmówiła przekazania dzieci matce, która wróciła z niewoli, powiedział rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubiniec.

19:00, 13.07.2023

Tegoroczna zima może być o wiele trudniejsza niż poprzednia, twierdzą cytowani przez ukraińskie media eksperci ds. energetyki.

Ukraińcy mogą po raz kolejny stanąć w obliczu masowych przerw w dostawie prądu, nawet przy braku ostrzału, gdy zużycie wzrośnie - energetycy wątpią, że co najmniej połowa mocy zostanie przywrócona do początku sezonu grzewczego.

18:25, 13.07.2023

Parlament Europejski zatwierdził plany zwiększenia produkcji amunicji i pocisków w UE w celu zrekompensowania obecnych niedoborów.

17:41, 13.07.2023

Państwa Sojuszu w przyjętym we wtorek komunikacie potwierdziły decyzję ze szczytu w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Uznały też, że droga Ukrainy do tej organizacji nie wymaga już Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan - MAP). W środę odbyło się pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina - nowego formatu współpracy Sojuszu z Kijowem.

Również w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od grupy G7, i ocenił, że jest to etap drogi Ukrainy do NATO. Prezydent USA Joe Biden oznajmił, że "wspólna deklaracja G7 czyni jasnym, że nasze wsparcie będzie sięgać daleko w przyszłość; pomożemy Ukrainie zbudować silną obronę na lądzie, morzu i w powietrzu".

17:31, 13.07.2023

Reznikow wymienił rodzaje broni zaoferowane Ukrainie przez poszczególne kraje:

- Niemcy (pakiet pomocy o wartości 700 mln euro obejmujący m.in. 25 czołgów Leopard 1A5, 40 wozów bojowych Marder, dwie wyrzutnie obrony powietrznej Patriot, 20 tys. pocisków artyleryjskich i 5 tys. sztuk amunicji dymnej);

- Australię (30 transporterów opancerzonych Bushmaster);

- Norwegię (1 tys. dronów zwiadowczych Black Hornet i elementy systemów rakietowych NASAMS; ponadto rząd w Oslo podjął decyzję o zwiększeniu funduszu na pomoc wojskową dla Ukrainy z 240 do 930 mln dolarów);

- Wielką Brytanię (m.in. ponad 70 wozów bojowych i tysiące sztuk amunicji czołgowej);

- Francję (pociski manewrujące SCALP i dodatkowy sprzęt inżynieryjny do rozminowywania);

- Holandię (porozumienie ws. rozpoczęcia w sierpniu szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16, wzmacnianie zdolności Kijowa w zakresie sił artylerii i obrony powietrznej);

- Kanadę (410 mln dolarów na nowe fundusze i projekty wspierające Ukrainę oraz wzmacniające bezpieczeństwo transatlantyckie, pojazdy opancerzone dla ukraińskiej armii).

17:27, 13.07.2023

- Rezultatem zakończonego w środę szczytu NATO w Wilnie są decyzje państw Sojuszu i krajów partnerskich o przekazaniu nam uzbrojenia wartego ponad 1,5 mld euro; otrzymamy m.in. kolejne czołgi Leopard i pociski manewrujące SCALP, a nasi piloci będą szkolić się w obsłudze samolotów F-16 - oznajmił w czwartek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Spotkania w stolicy Litwy okazały się bardzo produktywne. Możemy poinformować o pakietach pomocy militarnej zaoferowanych nam przez co najmniej siedem państw. Podjęto też inne decyzje, o których nie będziemy mówić publicznie" - napisał polityk na Twitterze.

17:10, 13.07.2023

- Nie sądzę, żeby wojna mogła trwać latami. Nie sądzę, żeby Rosjanie mogli utrzymać tę wojnę przez dłuższy czas - powiedział Joe Biden.

- Po drugie, myślę, że Putin zrozumie, że nie leży to w interesie Rosji, żeby tę wojnę prowadzić. Mamy nadzieje, ze Ukraina odniesie sukcesy w swojej ofensywie - skonkludował prezydent USA.

17:07, 13.07.2023

Biden został zapytany o jego zdanie na temat dalszego przebiegu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak stwierdził, Rosja i tak jest przegranym graczem.

- Putin już przegrał tę wojnę, wszystko inne nie ma znaczenia. Mógłby powiedzieć, że wychodzi z Ukrainy jutro. Rozwiazanie zależy od niego. Nie ma znaczenia, co zrobi i tak już tę wojnę przegrał i fizycznie nie może wygrać - przekazał amerykański prezydent.

17:02, 13.07.2023

- Ukraina nie jest w stanie dołączyć do NATO, dopóki trwa wojna. Pytanie to kiedy dołączy, a dołączy na pewno - powiedział Biden w Helsinkach.

17:01, 13.07.2023

Prezydent USA Joe Biden w Helsinkach wypowiedział się na temat partnerstwa między Finlandią, a Stanami. Zapewniał, że Finlandia to ogromny dodatek do NATO. 

- Absolutnie gwarantuję, że nie ma co do tego wątpliwości - powiedział Biden w kontekście bycia wsparciem dla Finlandii

- Nasze bezpieczeństwo pozostaje na barkach jednogłośności - nas i sojuszników w Europie - dodał.

16:20, 13.07.2023

Putin zażądał zatwierdzenia narodowego projektu dotyczącego dronów do 1 września br. i uwzględnienia go jako priorytetu w budżecie. 

16:10, 13.07.2023

- Naszym głównym zadaniem jest przeniesienie całej gospodarki i zarządzania na jakościowo nowe zasady pracy oparte na big data - poinformował Władimir Putin na Forum Technologii Przyszłości.

16:08, 13.07.2023

- Rosja się nie podda i będzie iść do przodu po swojemu, nie izolując się od świata - dodał Putin.

16:07, 13.07.2023

Putin powiedział, że niektóre kraje zorganizowały "technologiczną blokadę Rosji".

- Rządzące elity niektórych krajów zorganizowały technologiczną blokadę Rosji - przekazał rosyjski dyktator.

15:53, 13.07.2023

Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii, Prystaiko, określił słowa Zełenskiego w odpowiedzi na oskarżenia brytyjskiego sekretarza obrony Bena Wallace'a o "niewystarczającą wdzięczność" za pomoc wojskową jako "niezdrowy sarkazm".

Prystaiko dodał, że Ukraina nie musi pokazywać Rosjanom żadnych konfliktów z międzynarodowymi partnerami.

15:49, 13.07.2023

Charkowscy artylerzyści zestrzelili wrogiego Orłana.

"Strzelcy przeciwlotniczy 92. pułku zestrzelili wrogiego Orłana. To przypadek, kiedy myślisz, że szczęście nie jest dziś po twojej stronie, ale... przy drugiej próbie udało się" - skomentowała brygada na filmie.

15:26, 13.07.2023

Nasza armia otrzymała już amunicję kasetową przekazaną przez USA, ale jeszcze nie użyliśmy tej broni na polu bitwy - powiadomił w czwartek w rozmowie z amerykańską stacją CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk Tauryda.

"Amunicja kasetowa może radykalnie zmienić sytuację (na froncie). Wróg rozumie, że dzięki temu uzbrojeniu osiągniemy przewagę, dlatego (Rosjanie) zrezygnują z (walki) o tereny, na których da się użyć tych pocisków. (...) Jest to bardzo potężna broń. Kierownictwo wyższego szczebla podejmie decyzję na temat miejsc jej zastosowania" - oznajmił Tarnawski.

Generał potwierdził wcześniejsze zapewnienia władz w Kijowie, że ukraińska armia nie użyje broni kasetowej na terenach okupowanych przez agresora, jeśli w wyniku tych działań mogliby ucierpieć cywile.

15:16, 13.07.2023

Rosjanie wywieźli 280 dzieci z obwodu ługańskiego do "kozackiego korpusu kadetów" w Kałmucji.

W lipcu Rosjanie przetransportowali około 280 dzieci z dzielnicy Antratsyt (tymczasowo okupowane terytorium obwodu ługańskiego) do "kozackiego korpusu kadetów" w Republice Kałmucji w Rosji.

"Do końca lata okupanci planują wywieźć łącznie około 500 ukraińskich dzieci. W ten sposób Rosjanie nie tylko uprowadzają dzieci z, ale także zombifikują je agresywną propagandą, zamieniając je w przyszłych bojowników" - przekazał Narodowy Ośrodek Oporu.

15:10, 13.07.2023

Andrzej Duda skomentował wydarzenia na szczycie NATO w Wilnie w dniach 11 i 12 lipca.

Prezydent RP opowiedział, że sojusznicy okazali wsparcie Ukrainie i mimo że kraj nie otrzymał jeszcze zaproszenia do Sojuszu, wsparcie będzie kontynuowane.

Ważną dla Andrzeja Dudy była decyzja o przyjęciu i zatwierdzeniu planów obronnych, jak dodał - pierwszy raz od zakończenia zimnej wojny. Dzięki temu w przypadku napaści na dany kraj NATO, Sojusz ruszy z natychmiastową pomocą.

14:54, 13.07.2023

61 milionów hrywien wydano na nowe schrony dla przedszkoli i szkół w Kijowie.

W Kijowie istnieje ponad 100 placówek edukacyjnych i przedszkolnych, które w ogóle nie mają schronów. W rezultacie projekt ustawy został zmieniony, aby umożliwić ich budowę w placówkach edukacyjnych.

Na posiedzeniu Rady Miasta Kijowa, pierwszy zastępca przewodniczącego Kijowskiej Administracji Państwowej, Mykola Poworoznik, powiedział, że na budowę najprostszych schronów zostanie przeznaczone 61 mln UAH. Powiedział również, że fundusze subwencyjne przewidziane na budowę są trudne do wydania ze względu na szereg ograniczeń. Jednak w zeszłym tygodniu uchwała została zmieniona, aby umożliwić wydawanie pieniędzy z subwencji na remont schronisk w szkołach.

14:38, 13.07.2023

Zaporoże, obwód chersoński - zagrożenie rakietowe, informuje Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. 

14:31, 13.07.2023

Kraje G7 nie zwrócą Rosji zablokowanych aktywów, dopóki Ukraina nie otrzyma reparacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23m5nz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d23m5nz
Więcej tematów