Trwa ładowanie...

Coś dzieje się na Krymie. Wszystko widać na zdjęciach satelitarnych [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Sobota to 402. dzień rosyjskiej inwazji. "Armia Putina przygotowuje się do obrony okupowanego Krymu" - pisze Radio Svoboda. Od początku tego roku Rosjanie budują nowe struktury obronne. Dziennikarze na dowód publikują najnowsze zdjęcia satelitarne. Krym zwany jest "twierdzą". To tam po nielegalnej aneksji dyktator Putin powiększył zgrupowanie wojskowych sił - głównie Floty Czarnomorskiej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Niepokojące doniesienia z Krymu. "Szykują się do obrony"Niepokojące doniesienia z Krymu. "Szykują się do obrony"Źródło: East News, Radio Svoboda
d3nzkc6
d3nzkc6
Trwa łączenie
21:48, 01.04.2023

Gen. Aleksandr Łapin i dowódca wojsk powietrznodesantowych gen. Michaił Tepliński zostali wysłani w strefę "specjalnej operacji wojskowej" na rozkaz ministra obrony Siergieja Szojgu - donoszą media. 30 marca Tepliński został wezwany z urlopu i wysłany na front, nie spędzając nawet dnia w kwaterze Sił Powietrznych. Łapin miał polecieć z Teplińskim do Rostowa nad Donem tym samym samolotem. Wcześniej działania Łapina krytykował terrorysta Ramzan Kadyrow, a potem pojawiały się sprzeczne doniesienia o jego rezygnacji czy "wakacjach". - Ten człowiek jest potrzebny na froncie. Z tego jest znacznie więcej pożytku i sensu. Ten generał to przyszłość - powiedział Władimir Bołdyriew, generał rezerwy.  

Telegram
21:35, 01.04.2023

Kreml najpewniej opublikował nowe wytyczne polityki zagranicznej w przeddzień objęcia przez Rosję przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by stworzyć tło informacyjne do dalszych prób formowania antyzachodniej koalicji na forum ONZ - uważa ISW. Ośrodek zaznacza, że Rosja może wykorzystać swoje przewodnictwo w RB ONZ jako metodę projekcji siły. 

21:23, 01.04.2023

Według ISW Putin chciał wykorzystać spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem 20-22 marca, by próbować zjednoczyć resztę świata przeciwko Zachodowi, a nowy dokument najprawdopodobniej ma wspomóc formowanie antyzachodniego bloku.

W ocenie analityków propozycja Putina dotycząca utworzenia antyzachodniego bloku nie została odebrana pozytywnie podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie, "Xi odmówił poparcia wymyślonego przez Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem" - czytamy.

21:14, 01.04.2023

Przywódca Chin Xi Jinping nie poparł wymyślonego przez Władimira Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W piątek Putin zatwierdził nową koncepcję rosyjskiej polityki zagranicznej, która ma najprawdopodobniej sprzyjać propagowaniu utworzenia potencjalnej antyzachodniej koalicji - pisze ISW. W dokumencie zaaprobowanym przez rosyjskiego przywódcę Zachód przedstawiony jest jako antyrosyjska i destabilizująca siła w dużo większym stopniu niż w poprzedniej koncepcji polityki zagranicznej z 2016 roku.

21:01, 01.04.2023

Christopher Stokes, główny koordynator ds. sytuacji kryzysowych Lekarzy bez Granic, powiedział, że istnieje „bardzo silny związek emocjonalny” między pacjentami a personelem pociągu - poinformowała organizacja na Facebooku.

W tym samym poście komendant pociągu Ihor Komarow podkreślił, że „czasami między ostrzałami jest niewielka przerwa. Musimy szybko przewieźć pacjentów w bezpieczne miejsce. Pamiętamy przede wszystkim o dzieciach z amputacjami i ciężkimi obrażeniami”.

Stokes dodał, że pociąg był też wykorzystywany do ewakuacji cywilów z terenów działań wojennych.

20:53, 01.04.2023

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji specjalnym pociągiem medycznym prowadzonym przez resort i organizację Lekarze bez Granic przewieziono ponad 3 tys. rannych.

Początkowo specjalny pociąg medyczny, uruchomiony w marcu 2022 roku, miał cztery wagony - w jednym był oddział intensywnej terapii, a w pozostałych inne szpitalne oddziały. Obecnie pociąg ma osiem wagonów i pracują w nich pochodzący z różnych krajów anestezjolodzy, kardiolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii oraz tłumacze. 

20:36, 01.04.2023

Podczas rozmowy wideo z ekspertem pogodowym Davidem Helmsem w USA w tle słychać brzęk naczyń. Ten emerytowany meteorolog lotniczy siedzi w domu w stanie Virginia i zadaje sobie pytanie: "Kiedy kończy się wiosenny okres błota i roztopów w Ukrainie?", zwany rasputicą. Jego myśli krążą wokół pogody, z którą muszą się zmagać także żołnierze w okopach na froncie.

20:24, 01.04.2023

Siły rosyjskie nie przestają szturmować Bachmutu, ale ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują się w mieście - zapewnił sztab.

Nie osiągając pożądanych skutków na polu walki, rosyjskie wojsko atakuje cywilów - podkreślono. W sobotę siły przeciwnika zaatakowały rakietami miasto Drużkiwka w obwodzie donieckim i inne miejscowości w kraju. W wyniku ataków są ranni.

20:08, 01.04.2023

Siły ukraińskie odparły minionej doby ponad 50 rosyjskich ataków - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie.

Rosyjska armia główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie kraju - czytamy w komunikacie.

19:51, 01.04.2023

Według prezydenta "nie ma takiej formy terroru, jaka jeszcze nie zostałaby zastosowana przez Rosję. I nie będzie takiej przyczyny, która powstrzyma reformę globalnych organizacji, w tym RB ONZ".

- Terroryści powinni przegrać, odpowiadać za terror, a nie przewodniczyć czemukolwiek - oświadczył Zełenski. 

Rosja jest obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ; w sobotę obejmuje w niej przewodnictwo.

19:34, 01.04.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w sobotę jako "absurdalną i destruktywną" wiadomość o tym, że Rosja obejmuje tego dnia przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jak przypomniał na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu, w piątek rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko, 5-miesięcznego chłopca o imieniu Danyło z Awdijiwki. Jego rodzice zostali ranni.

- To jeden z setek rosyjskich ostrzałów artyleryjskich, które państwo-terrorysta prowadzi każdego dnia. I przy tym Rosja przewodniczy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zauważył Zełenski. - Trudno jest wyobrazić sobie coś takiego, co bardziej udowadniałoby pełne bankructwo takich instytucji - dodał.

19:09, 01.04.2023

Okopy o długości co najmniej siedmiu kilometrów powstały także na plażach w pobliżu Eupatorii.

Radio Svoboda
19:02, 01.04.2023

Za wsią Iszun, w pobliżu drogi do Woroncewki, zamiast pasa lasu znajdują się teraz okopy.

Radio Svoboda
18:55, 01.04.2023

Co więcej, za Przesmykiem Perekopskim w głąb Półwyspu Krymskiego powstają nowe linie obrony. Sieć okopów znajduje się po obu stronach autostrady E-97 oraz w pobliżu wsi Filativka.

Radio Svoboda
18:39, 01.04.2023

"Rosyjskie wojsko przygotowuje się do obrony okupowanego Krymu" - pisze Radio Svoboda. Od początku tego roku Rosjanie budują nowe struktury obronne. Dziennikarze na dowód publikują najnowsze zdjęcia satelitarne. Krym zwany jest "twierdzą". To tam po nielegalnej aneksji Putin powiększył zgrupowanie wojskowych sił - głównie Floty Czarnomorskiej.

Dziennikarze opublikowali i porównali zdjęcia satelitarne wykonane 10, 13, 14 i 16 marca. Widać na nich podwójną linię okopów, która powstała bezpośrednio za granicą administracyjną, w rejonie rosyjskiego przejścia granicznego Armiańsk oraz w rejonie Przesmyku Perekopskiego.

Z kolei w pobliżu wsi Turgieniewa, po obu stronach autostrady E-105 oraz w pobliżu jeziora Sywasz (zwane także Morzem Zgniłym) znajduje się rozbudowany system fortyfikacji.

Radio Svoboda
18:38, 01.04.2023

Według danych z 2019 roku ziemie uprawne stanowiły prawie 47 proc. terytorium Ukrainy, najbardziej wykorzystywane rolniczo były tereny centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju. 

18:35, 01.04.2023

W tym roku kontynuujemy pracę z rozminowywania użytków rolnych, określiliśmy ok. 470 tys. ha, które musimy rozminować na terytorium dziewięciu obwodów - powiedział Rewa, cytowany przez portal Suspilne. Pilnego rozminowania wymaga 174 tys. ha.

Jak informował pod koniec 2022 roku premier Denys Szmyhal, mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok. Dzięki "inicjatywie zbożowej" wyeksportowano 15 mln ton produktów rolnych, z czego ponad 10 mln ton przez porty Ukrainy nad Dunajem.

18:27, 01.04.2023

Problem z minami jest poważny. Dlatego dla najmłodszych przygotowano animowane filmy  instruktażowe, m.in. o tym co robić, gdy znajdzie się niebezpieczny ładunek. 

youtube
18:15, 01.04.2023

Rozminowania wymaga ok. 470 tys. hektarów użytków rolnych w dziewięciu obwodach Ukrainy - poinformowała w sobotę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Serhij Rewa, kierownik oddziału DSNS ds. organizacji prac saperskich, przekazał, że w zeszłym roku w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim saperzy rozminowali ok. 50 tys. hektarów ziem, co pozwoliło na przeprowadzenie zasiewów i zbiorów.


18:08, 01.04.2023

Od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło już 40 gruzińskich żołnierzy, walczących po stronie Kijowa - podał w sobotę portal News Georgia.

Serwis poinformował tego dnia o śmierci kolejnego gruzińskiego żołnierza: w walkach pod Bachmutem w Donbasie zginął 29-letni Micheil Mazanaszwili. Pochodzący z okolic Gori mężczyzna od kilku lat mieszkał na Ukrainie, gdzie miał rodzinę.

Według portalu wśród 40 poległych są obywatele Gruzji i Gruzini posiadający także ukraińskie obywatelstwo. Po stronie Ukrainy walczy ok. 1500 Gruzinów.

17:52, 01.04.2023

"Są też tacy, którzy chcą iść dalej i chcą unii między Polską a Ukrainą. To mniej szalone niż się wydaje. Od XVI wieku Polska tworzyła z Litwą przez 200 lat ogromną Rzeczpospolitą, do której należały duże obszary Ukrainy" – czytamy w NRC.

Jednocześnie unia polsko-ukraińska mogłaby pomóc Ukrainie przystąpić do UE bez długiego oczekiwania, tak jak to się stało z NRD dzięki zjednoczeniu Niemiec zaraz po upadku muru berlińskiego - przypomina holenderski dziennik argumenty z artykułu słowackiego politologa Dalibora Rohaca w ostatnim numerze magazynu "Foreign Policy".

Zdaniem NRC krajom Europy Zachodniej raczej nie spodobałby się pomysł tak ogromnego państwa polskiego, bo to zaburzyłoby równowagę sił w Europie. "Dużych, zjednoczonych Niemiec też nikt nie mógł sobie wyobrazić w 1989 roku, a jednak powstały" – czytamy w gazecie.

17:36, 01.04.2023

Według "NRC" przez lata Zachód traktował Polskę jako kraj przewrażliwiony na punkcie rosyjskiego niebezpieczeństwa, ale to się zmieniło po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę i zagroziła krajom Zachodu.

"Polska jest teraz na pierwszej linii frontu: broń, uchodźcy, pomoc humanitarna" – wylicza NRC.

Dziennik wskazuje, że w Polsce aktualna jest doktryna Jerzego Giedroycia i zgodnie z nią "Polska musi zrobić wszystko, aby jej wschodni sąsiedzi byli niepodlegli, stabilni i demokratyczni, aby zagwarantowane było jej własne bezpieczeństwo" – przypomina NRC.

Dziennik podkreśla, że Polska wybiega daleko w przyszłość i przypomina słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział w tym tygodniu, że powinna powstać nowa wspólnota gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem Ukrainy.

17:24, 01.04.2023

Holandia powinna poświęcać Polsce więcej uwagi - napisał w sobotę dziennik NRC wskazując, że nasz kraj jest obecnie „potęgą logistyczną, wojskową i polityczną”. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę lepiej rozumiemy Polskę i słuchamy jej obaw - twierdzi holenderska gazeta.

17:08, 01.04.2023

Gdy wdowy po zabitych w Ukrainie rosyjskich żołnierzach zaczęły szlochać na cały głos, dwóch uczniów zemdlało, a żołnierzowi prowadzącemu uroczystość trzęsła się broda. Ledwo był w stanie opanować głos. Nie udał się start nowej patriotycznej akcji w rosyjskich szkołach.


 

16:52, 01.04.2023

Przypomniał, że według MSZ Ukrainy rosyjska obecność w RB ONZ i w ogóle w ONZ jest niezgodna z prawem.

Rosja, która obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ; w sobotę obejmuje w niej przewodnictwo.

Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, władze w Kijowie wielokrotnie kwestionowały prawo Rosji do zasiadania w Radzie. 

16:42, 01.04.2023

Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to policzek wymierzony społeczności międzynarodowej - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Rosyjskie przewodnictwo w RB ONZ to policzek wymierzony społeczności międzynarodowej. Apeluję do obecnych członków RB ONZ o udaremnienie wszelkich rosyjskich prób nadużycia swojego przewodnictwa" - napisał na Twitterze Kułeba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nzkc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3nzkc6
Więcej tematów