Trwa ładowanie...

Przyznali to wprost. Putin "priorytetowym celem" ukraińskiego wywiadu [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 455. dzień rosyjskiej inwazji. Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki ujawnił w rozmowie z "Die Welt", że jednym z priorytetowych celów wywiadowczych jest zabicie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina. - Putin zauważa, że coraz bardziej się do niego zbliżamy, ale jednocześnie boi się, że zostanie zabity przez swoich ludzi - przekazał Skibicki. Jak dodał, rosyjski dyktator "jest na szczycie listy". Wśród ich celów znajduje się też Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera. - Naszym priorytetem musi być zniszczenie dowódcy jednostki, który rozkazuje swoim ludziom atak - wyjaśnił wiceszef ukraińskiego wywiadu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Przyznali to wprost. Putin "priorytetowym celem" ukraińskiego wywiaduPrzyznali to wprost. Putin "priorytetowym celem" ukraińskiego wywiaduŹródło: Getty
d4hrsy2
d4hrsy2
  • - Działania w obwodzie biełgorodzkim i Grajworonie są pierwszym etapem demilitaryzacji przygranicznych obwodów Rosji - powiedział lider rosyjskiego legionu rebeliantów "Wolność Rosji" w ukraińskiej telewizji. "Cezar" zapowiedział, że rosyjscy buntownicy są gotowi na działania na "wielką skalę" i nie spoczną, dopóki "nie wygrają z reżimem Putina".
Trwa łączenie
21:50, 24.05.2023

W 2022 r. do Finlandii z Rosji przeprowadziło się ponad 6 tys. osób; to największa skala migracji zza wschodniej granicy od upadku ZSRR – podał w środę centralny urząd statystyczny.


Liczba imigrantów z Rosji jest największa od 30 lat – zaznaczono w opisie zestawienia. W ostatnich latach średnio do Finlandii przeprowadzało się po ok. 3 tys. osób z Rosji. Tuż po upadku ZSRR, w 1991 r., przybyło ich ponad 5,5 tys., zaś w następnych latach, 1992-1995, po ok. 1,7–2,6 tys. rocznie.

21:43, 24.05.2023

By utrzymać pokój i bezpieczeństwo w Europie, po zakończeniu wojny z Rosją Ukraina powinna być członkiem NATO - oświadczył w środę premier Łotwy Kriszjanis Karinsz po spotkaniu w Brukseli z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.


Wojna w Ukrainie pokazała, że Rosja nie stanowi jedynie teoretycznego zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa - podkreślił premier, cytowany przez agencję LETA.


- Kiedy Ukraina zwycięży w wojnie, wyzwoli swoje terytoria z rąk okupantów, powinna zostać przyjęta do NATO - dodał. W przeciwnym razie - kontynuował premier - to tylko kwestia czasu, kiedy Rosja znów spróbuje zaatakować Ukrainę.

21:35, 24.05.2023

Zakaz pracy polskich firm transportowych nie zostanie rozszerzony na obwód kaliningradzki – powiedział szef regionu Anton Alichanow. Według niego decyzja ta została podjęta "biorąc pod uwagę geografię" regionu - pisze rosyjskojęzyczna redakcja "Forbesa".


Dzień wcześniej deputowani do Dumy Państwowej przyjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do rządu z wnioskiem o wprowadzenie zakazu przejazdu polskich ciężarówek przez terytorium Rosji. 

21:26, 24.05.2023

Antyputinowscy bojownicy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego pochwalili się w środę zdobytym BTR-82A. Jego szacunkowa wartość to 1,4 miliona dolarów. 

21:23, 24.05.2023

Ciąg dalszy:


"Pierwszy ukraiński F-16 będzie jednym z najsilniejszych sygnałów ze świata, że ​​Rosja będzie tracić wyłącznie przez własną agresję – będzie słabsza, jeszcze bardziej izolowana. Będzie to sygnał, że terror rosyjski przegrał, a nasz świat, który opiera się na poszanowaniu niepodległych narodów i prawie narodów do wyboru własnej drogi, przetrwał. 


Przygotujemy wszystkie niezbędne bazy, aby ta przeprawa powietrzna odbyła się jak najszybciej i sprawnie. Nasi żołnierze już udowodnili, że potrafią opanować nowoczesną broń tak skutecznie, że nawet się tego po nas nie spodziewano. Najważniejsze jest szybkość szkolenia i zaopatrzenia, czyli czas, który upłynie między decyzjami a realną ochroną naszego nieba" - opublikowano na Telegramie prezydenta Ukrainy.

21:12, 24.05.2023

Prezydent Ukrainy podsumował kolejny dzień walk. 


"Dziś odbyło się pierwsze po wszystkich ważnych wizytach, naradach i decyzjach obronnych nad którymi pracowaliśmy dość długo, a teraz wykuwamy je we współpracy z partnerami. Przede wszystkim dotyczy to koalicji lotniczej - koalicji nowoczesnych myśliwców dla Ukrainy. Robimy wszystko, aby skrócić czas realizacji, do pojawienia się na ukraińskim niebie nowych, potężnych samolotów z ukraińskimi pilotami. Oczywiste jest, że ten globalny krok pozwoli nam rozszerzyć nasze zdolności obronne. Ponieważ tylko dzięki potężnym samolotom system obrony powietrznej staje się kompletny" - możemy przeczytać na Telegramie.

PAP
21:02, 24.05.2023

"Bachmut. Przed i po rosyjskim 'wyzwoleniu'” - pisze Anton Gieraszczenko, zamieszczając nagranie wideo ze zniszczonego miasta. 

20:46, 24.05.2023

Ludność w obwodzie biełgorodzkim, w którym przeprowadzili operację rosyjscy ochotnicy, jest wobec nich lojalna - oświadczył Andrij Jusow z wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy. Weryfikowane są informacje na temat możliwego przerzucania rosyjskich sił z Ukrainy do obwodu biełgorodzkiego.


- Są takie informacje. Są sprawdzane i monitorowane - powiedział Jusow, odnosząc się do doniesień o przerzucaniu przez rosyjskie wojsko części sił z Ukrainy do rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Jak zaznaczył, przerzucanie sił z linii frontu nie jest szybkim procesem i wymaga  przygotowania - zauważa w środę portal Suspilne. Jusow podkreślił, że HUR posiada informacje na temat tego, co dzieje się w obwodzie biełgorodzkim. Według niego po stronie władz rosyjskich  obserwowana jest panika.


Z kolei ludność regionu jest lojalna wobec rosyjskich ochotników - twierdzi przedstawiciel ukraińskiego wywiadu. - Miejscowa ludność naprawdę ma doskonały stosunek do powstańców. Duża lojalność do przedstawicieli RDK (Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego) i do Legionu Wolność Rosji ze strony mieszkańców obwodu biełgorodzkiego, odbiór ich przesłań, ich kluczowych informacji - kontynuował Jusow.

PAP
20:33, 24.05.2023

Do inicjatywy dotyczącej myśliwców F-16 chce dołączyć Norwegia. Oslo, ustami szefa MON Arilda Grama, zadeklarowało, że wspiera pomysł państw Zachodu.


- Norwegia rozważy różne sposoby przyczynienia się do szkolenia ukraińskiego personelu na F-16 – powiedział Gram norweskiemu nadawcy NRK. 

20:22, 24.05.2023

Holandia chce zorganizować szkolenie Ukraińców w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 tak szybko, jak to możliwe. Będzie ono koordynowane z Belgią, Danią i Wielką Brytanią - poinformowała w środę holenderska minister obrony Kajsa Ollongren w piśmie do parlamentu.


Ollongren dodała, że również inne państwa mogą dołączyć do projektu szkolenia ukraińskich pilotów. We wtorek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oznajmił, że szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach  F-16 nie czyni NATO stroną konfliktu z Rosją.

GETTY
20:13, 24.05.2023

Jestem wdzięczny przedstawicielom całej sceny politycznej, zarówno obozu rządzącego, jak i opozycji, że wszyscy przyjmują ze zrozumieniem i spokojem, że wydajemy teraz tak ogromne pieniądze na modernizację naszej armii - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.


Prezydent Duda przebywa od wtorku w Londynie, gdzie m.in. wziął udział w  konferencji na temat obronności. Z kolei w środę prezydent uczestniczył m.in w Wall Street Journal CEO Council Summit.


- Dla mnie najważniejsze jest to, żebyśmy my mieli nowoczesną armię, która jest wystarczająco silna, żeby nikomu nie opłacało się nas zaatakować - podkreślił prezydent Duda.

PAP
20:03, 24.05.2023

Ciąg dalszy:


Zapytany wprost, czy są próby zabicia Putina, wiceszef HUR stwierdził: - On dostrzega, że coraz bardziej się do niego zbliżamy, ale może też obawiać się, że zostanie zabity przez swoich - mówił. „Próbujemy go zabić” – oświadczył Skibicki, zapytany z kolei o Prigożyna.


Putin jest najważniejszym celem, „ponieważ koordynuje i decyduje o tym, co się dzieje. Ostatecznie jednak każdy będzie musiał odpowiedzieć za swoje czyny” – podkreślił generał. - Naszym priorytetem jest wyeliminowanie dowódców jednostek, którzy wydają swoim ludziom rozkazy do ataku. (…) Nie mogę powiedzieć, kim oni są ani ilu ich jest, jednak bardzo dokładnie śledzimy wszystkie ich ruchy, centra dowodzenia i pozycje na linii frontu - podkreślił Skibicki.


- Szef sztabu Walerij Gierasimow i minister obrony (Rosji) Siergiej Szojgu zaplanowali atak i teraz nie mogą zawrócić. Czeczen Ramzan Kadyrow przez pierwsze kilka miesięcy był wszędzie, ale gdzie jest teraz? Zdał sobie sprawę, że strategicznie reżim Putina już przegrał. Ale to nie koniec listy, jest jeszcze Siergiej Surowikin i rosyjscy dowódcy, którzy przyłączyli się myśląc, że wezmą udział w paradzie – stwierdził Skibicki.

20:00, 24.05.2023

Jednym z celów ukraińskich służb specjalnych jest wyeliminowanie ukrywającego się Władimira Putina. Na tej samej liście jest też właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn – przyznał w rozmowie z włoskim dziennikiem „La Repubblica” wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Wadym Skibicki. 


Rozmowa ukazała się także na portalu  niemieckiego dziennika „Die Welt”. Zdaniem Skibickiego, obecnie „Rosjanie toczą wojnę między sobą, walcząc o dojście do władzy. Ludzie tacy jak Jewgienij Prigożyn, Igor Girkin i inni, którzy krytykują rząd i armię”.

PAP
19:47, 24.05.2023

- Doskonale rozumiemy, że rosyjski imperializm odżywa, i jakie mogą być tego skutki. Doskonale znamy szantaż rosyjski. W polskich rodzinach jest pamięć, że niewola rosyjska kończy się strzałem w tył głowy. Dlatego nikt nie musiał prosić Polaków, by jechali na granicę i przyjęli Ukraińców do swoich domów - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji w Londynie.

19:35, 24.05.2023

Czy oprócz sukcesu wynikającego z udanej akcji w Biełgorodzie, Ukraińcom coś grozi? Według Piotra Łukasiewicza, byłego ambasadora RP w Afganistanie, tak. Ponieważ "atak może sprowokować zwiększenie nieufności Zachodu do Ukrainy". Eksperci, z którymi rozmawiała WP, usprawiedliwiają jednak działania naszych wschodnich sąsiadów.

19:25, 24.05.2023

- Podana przez twórcę najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna liczba 20 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o Bachmut, mniej więcej zbiega się z tym, co mówiliśmy kilka tygodni temu; z tym, że w ostatnich kilku tygodniach liczba ta wzrosła - poinformował w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie o podane przez szefa Grupy Wagnera w opublikowanym przez niego nagraniu rosyjskie straty w bitwie o Bachmut. Prigożyn stwierdził m.in. że w bitwie zginęło 20 tys. wagnerowców, z czego połowę stanowili więźniowie.

19:21, 24.05.2023

Prezydent Francji Emmanuel Macron udostępnił nagranie ze spotkania z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim podczas szczytu G7.

19:04, 24.05.2023

W środę w Warszawie - na zaproszenie szefa BBN Jacka Siewiery - odbyło się spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa państw Bukaresztańskiej Dziewiątki; państwa B9 zapewniły o gotowości do dalszego wsparcia Ukrainy i podkreśliły znaczenie jej zwycięstwa dla bezpieczeństwa Europy - przekazało BBN.

19:00, 24.05.2023

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja "Tatarzy krymscy po lutym 2022 roku", zorganizowana przez eurodeputowaną PiS Annę Fotygę. Otwarto też wystawę "Opowieści z okupowanego Krymu".

- Tatarzy krymscy, od przeszło dwóch stuleci doświadczając represji ze strony Rosji, nie byli naiwni w postrzeganiu polityki Kremla. Dlatego po aneksji Krymu jako pierwsi stali się celem prześladowań ze strony rosyjskich okupantów. Rosja zamieniła półwysep w jedno wielkie więzienie -  mówiła Emine Dżaparowa, pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

- Niezliczone zatrzymania, przeszukania, zastraszania to powtórka z historii. Kryminalna rosyjska władza chce dokonać fizycznej eksterminacji mojego narodu. Tatarzy krymscy potrzebują wsparcia społeczności międzynarodowej, głosu, który za nimi się wstawia, nie pozwala, by zostali zapomnieni. Takim głosem jest Anna Fotyga, za co jej serdecznie dziękuję - powiedziała Dżaparowa.

18:40, 24.05.2023

Rząd Czech zdecydował w środę o zakupie w Szwecji 246 bojowych wozów piechoty CV90 i rozpoczęciu rozmów o wspólnym z Niemcami zakupie czołgów Leopard 2 A8. Czeska strona chce przyłączyć się do przetargu rozpisanego przez ministerstwo obrony RFN.

Wartość kontraktu na 246 gąsienicowych pojazdów CV90 to 59,7 mld koron, czyli ponad 2,5 mld euro. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister obrony Czech Jana Czernochova powiedziała, że zakup będzie realizowany zgodnie z umową międzyrządową ze Szwecją. Porozumienie zostało podpisane w środę.

Armia czeska pierwotnie chciała tylko 210 nowych bojowych wozów piechoty, ale ze względu na rosnące ceny produkcji zbrojeniowej resort postanowił skorzystać z możliwości i zakupi dodatkowe 36 pojazdów. Kontrakt jest największym zakupem sprzętu wojskowego w Republice Czeskiej.

18:06, 24.05.2023

Rosjanie opublikowali zdjęcia uszkodzonych pojazdów, które miałyby być używane przez proukraińskich rosyjskich rebeliantów, którzy stanowczo dementują sytuację i obnażają mistyfikację Rosjan. Użyte pojazdy to nie tylko amerykańskie samochody opancerzone HMMWV, ale i polskie AMZ DZIK-2.

17:37, 24.05.2023

Na konferecji zorganizowanej przez bojowników Legionu "Wolność Rosji" padła deklaracja, że "akcja cały czas trwa", a to, co wydarzyło się w obwodzie biełgorodzkim, było "pierwszą fazą", którą "zaliczono do udanych".

- Chcemy udowodnić Rosjanom, że można walczyć z tyranem, że władza Putina nie jest nieograniczona, że FSB może bić, kontrolować i torturować nieuzbrojonych ludzi. Gdy tylko napotkają zbrojny opór, uciekają - stwierdził jeden z bojowników.

17:34, 24.05.2023

"W ciągu dnia nastąpił spadek intensywności walk na przedmieściach Bachmutu.

Nie oznacza to jednak, że wróg słabnie. Wręcz przeciwnie, wróg stara się umocnić na flankach i koncetruje się na ostrzale artyleryjskim, przeprowadzając nieustanne ataki" - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

jak dodała, "jednocześnie nasze wojska stopniowo posuwają się naprzód".


17:28, 24.05.2023

- Po zmianach z czasu pokoju USA wracają do właściwego poziomu zaangażowania w Europie - powiedział były naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie (SACEUR), emerytowany amerykański generał Philip Breedlove.

Były SACEUR, który wziął udział w konferencji Defence24 Day w Warszawie, zwrócił uwagę, że także po ogłoszeniu zwrotu w stronę Azji Stany Zjednoczone nie zmniejszyły obecności na Starym Kontynencie. Wschodnią flankę uznał za kluczową dla utrzymania bezpieczeństwa państw NATO.

Breedlove, który zamiast pojęcia flanki wschodniej użył sformułowania "wschodni front", stwierdził, że rola regionu jest kluczowa, ponieważ Putin pokazał, że ma armię, która przekroczyła międzynarodowo uznane granice i zaatakowała sąsiedni kraj.

Nazwał polskie siły zbrojne "kotwicą wschodniego frontu" NATO rozciągającego się od Finlandii i Skandynawii po Morze Czarne.

Zaznaczył, że "to, co robi Putin, nie dotyczy tylko Ukrainy, widzimy jego aktywność w Mołdawii, Gruzji", i można się spodziewać kolejnych działań.

- Trzeba się przygotowywać, nie tylko uzupełniając sprzęt i środki bojowe, ale inwestując w ludzi - szkolenie, edukację, trzeba ćwiczyć, żeby ten sprzęt mógł zostać wykorzystany - mówił, podkreślając konieczność umiejętności prowadzenia działań połączonych, do których Rosja okazała się niezdolna.

16:54, 24.05.2023
Jens Stoltenberg o akcesji Ukrainy do NATO

Decyzje w NATO podejmuje się na zasadzie konsensusu. Cały czas trwają konsultacje w jaki sposób odpowiedzieć na ukraińskie aspiracje do członkostwa w NATO. (...) Wszyscy zgadamy się, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu. Wszyscy zgadzamy się, że drzwi NATO są otwarte. (...) Zgadzamy się też, że najważniejszym zadaniem na teraz, jest by Ukraina przeważyła jako niepodległe, suwerenne państwo.

Myślę, że wszyscy zdawali sobie sprawę, że zostanie członkiem NATO w trakcie wojny jest poza porządkiem dyskusji. Pytanie, co się stanie, gdy wojna się skończy.

16:29, 24.05.2023

Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki ujawnił w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt", że jednym z priorytetowych celów wywiadowczych jest zabicie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.

- Putin zauważa, że coraz bardziej się do niego zbliżamy, ale jednocześnie boi się, że zostanie zabity przez swoich ludzi - przekazał Skibicki. Jak dodał, "Putin jest na szczycie listy".

Wśród ukraińskich celów znajduje się też Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagenra. - Naszym priorytetem musi być zniszczenie dowódcy jednostki, który rozkazuje swoim ludziom atak - wyjaśnił wiceszef ukraińskiego wywiadu. 

15:58, 24.05.2023

Lokalne media podniosły alarm po pojawieniu się w środę dymu nad mostem Krymskim. Po ubiegłorocznym ataku na przeprawę, który spowodował jego częściowe zamknięcie, natychmiast podniosły się spekulacje, co do przyczyn.

Źródło: PAP, Ukraińska Pravda, Unian, BBC, Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hrsy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4hrsy2
Więcej tematów