Trwa ładowanie...

Eksplozje na południu Ukrainy. Kwatera dowództwa Rosjan w gruzach [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa wojna w Ukrainie. Wtorek to 503. dzień rosyjskiej inwazji. Dziś po południu ukraińskie rakiety precyzyjne spadły na Berdiańsk. Według wiernej Kijowowi wojskowej administracji Berdiańska, pocisku uderzyły w kwaterę rosyjskiego dowództwa w hotelu "Diuna". Budynek miał zostać zrównany z ziemią. Na miejsce wypadku ściągnięto wiele karetek i rozpoczęto przeszukiwanie rumowiska. Poza tym ukraińskie pociski precyzyjne uderzyły dziś w rosyjskie obiekty wojskowe w Skadowsku (okupowany obwód chersoński) i Tokmaku (okupowany obwód zaporoski). Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie cele w trzech okupowanych miastach na Południu Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie cele w trzech okupowanych miastach na Południu Źródło: Getty, fot: Telegram
d2mdk99
d2mdk99
  • Wołodymyr Zełenski skrytykował państwa NATO za niepewne stanowisko w sprawie zaproszenia Ukrainy do Sojuszu. "To bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie określono ram czasowych ani zaproszenia, ani członkostwa Ukrainy" - napisał w mediach społecznościowych.

NATO Summit in Vilnius, Lithuania 🇱🇹 - Day 1, stream 1/2, 11 JUL 2023

NATO Summit in Vilnius, Lithuania 🇱🇹 - Day 1, stream 2/2, 11 JUL 2023

Trwa łączenie
21:41, 11.07.2023

Warunki, jakie Ukraina musi spełnić, by wejść do NATO, nie są tajemnicą. Chodzi o reformy antykorupcyjne i demokratyczne - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Przyznał, że rozumie stanowisko władz Ukrainy ws. braku formalnego zaproszenia do sojuszu. 

 

Pytany, jak USA definiują koniec wojny i czy droga Ukrainy do NATO może potrwać wiele lat, rzecznik resortu stwierdził, że odpowiedź na to pytanie wymagałaby odpowiedzi na "wiele hipotetycznych kwestii na temat bardzo nieprzewidywalnej sytuacji". Wskazał też, że sojusznicy nie zdecydowali się określić ram czasowych dla ukraińskiej akcesji.


Miller zapowiedział też, że w nadchodzących dniach USA zaprezentują propozycję przejściowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

21:28, 11.07.2023

Rosyjskie wojsko w tym roku nie będzie zdolne do prowadzenia udanych działań ofensywnych - zapewniał dziennikarzy w kuluarach wileńskiego szczytu jeden z wysokich rangą urzędników NATO, cytowany przez “Jewropejską Prawdę”.  


Wskazał, że rosyjska armia cierpi na niedobory amunicji artyleryjskiej - która traci, stając się powstrzymać napór Ukraińców - niezbędnej do wyprowadzenia skutecznej ofensywy. Poza tym zwrócił uwagę, że Rosjanie wysyłają na front niedoświadczone i słabo uzbrojone jednostki.    


- Ale rosyjskie ataki na Ukrainę wymierzone w krytyczną infrastrukturę będą prawdopodobnie kontynuowane. Moskwa nadal uważa to za część skutecznej strategii, mającej na celu złamanie woli walki Ukraińców - powiedział. Dlatego, jak zaznaczył, tak ważne jest, aby Kijów nadal otrzymywał systemy obrony powietrznej od swoich zachodnich sojuszników. 

20:54, 11.07.2023

Białoruś wprowadziła tymczasowy zakaz odwiedzania lasów położonych przy granicy z Ukrainą i Polską - podał Ukraińska Prawda, powołując się na agencję BiełTA.

20:33, 11.07.2023

Przywieziemy do kraju nowe ważne instrumenty obronne - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Wilnie, gdzie we wtorek rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO.


"Jutro będziemy kontynuować naszą pracę w Wilnie" - zapowiedział Zełenski i podkreślił, że kwestią priorytetową jest ukraińska obrona.


"Jestem wdzięczny partnerom za gotowość podejmowania nowych kroków. Więcej broni dla naszych wojskowych to więcej obrony życia dla całej Ukrainy" - zaznaczył prezydent.


Zełenski poinformował, że drugiego dnia szczytu odbędą się dwustronne spotkania z partnerami m.in. z USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Japonii. 

20:16, 11.07.2023

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy chwalą swoimi ostatnimi trafieniami pod Bachmutem.

19:56, 11.07.2023

We wtorek po południu na miasto Marganec w obwodzie dniepropietrowskim spadł rosyjski dron-kamikadze. Ratownicy przeszukują trafiony budynek - podała agencja Ukrinform.  

19:31, 11.07.2023

W obwodzie donieckim ogłoszono alarm powietrzny.

19:01, 11.07.2023

Francja i Ukraina podpisały podczas szczytu NATO w Wilnie umowę zwiększającą pomoc Paryża dla Kijowa o 170 milionów euro - poinformował we wtorek na Twitterze minister obrony Ołeksij Reznikow.


- Proces zamówień i dostaw broni na Ukrainę zostanie uproszczony. Tworzone są ramy dla wspólnej produkcji części zamiennych i konserwacji zagranicznej broni i sprzętu - stwierdził minister.

18:41, 11.07.2023

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono drugi dziś alarm powietrzny.

18:37, 11.07.2023

Ukraińska 35. Brygada Piechoty Morskiej w natarciu pod Makariwką w obwodzie donieckim. Atakuje rosyjskie pozycje wzdłuż drogi Równopil-Staromajorśke. 

18:13, 11.07.2023

NATO da Ukrainie bezpieczeństwo, Ukraina uczyni NATO silniejszym - oświadczył we wtorek w Wilnie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas koncertu na rzecz wsparcia dla jego kraju.


Zełenski podziękował zgromadzonym za wspieranie Ukrainy. Zwrócił się do Litwinów: "jesteśmy sojusznikami, Ukraina obroni i naszą, i waszą wolność".

17:52, 11.07.2023

Dziś po południu ukraińskie rakiety precyzyjne spadły na Berdiańsk. Według wiernej Kijowowi wojskowej administracji Berdiańska, pocisku uderzyły w kwaterę rosyjskiego dowództwa w hotelu “Diuna”. Budynek miał zostać zrównany z ziemią. Na miejsce wypadku ściągnięto wiele karetek i rozpoczęto przeszukiwanie rumowiska. 


“Szczegóły ataku poda Sztab Generalny SZU” - czytamy w komunikacie wojskowej administracji Berdiańska na Facebooku.   

17:46, 11.07.2023

Z serii "cuda dyplomacji": szef MSZ Węgier, najbardziej prorosyjskiego kraju w UE, ocenia pozytywnie zarówno brak harmonogramu przystąpienia Ukrainy do NATO, jak i brak jej zaproszenia do Sojuszu. Twierdzi, że “nie doszło do eskalacji wojny”.  

17:32, 11.07.2023

Ministrowie 11 państw NATO, w tym Polski, powołali we wtorek na szczycie Sojuszu w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16.


Szefowie resortów obrony Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii wyrazili przekonanie, że "dalsze wsparcie Ukrainy ma pierwszorzędne znaczenie w świetle brutalnej i niesprowokowanej agresji ze strony Rosji".


Wszystkie szkolenia mają się odbywać poza Ukrainą. Centrum szkoleniowe dla ukraińskich pilotów powstanie w Rumunii i zacznie działać w sierpniu - przekazał dziennikarzom na szczycie p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen, cytowany przez agencję Reutera.

17:11, 11.07.2023

Członkowie NATO zatwierdzili plan obronny Sojuszu. Oceniamy, że wydatki państw członkowskich na obronność wzrosną w tym roku o ponad 8 proc. - mówił w Wilnie Jens Stoltenberg.  

17:05, 11.07.2023

Ustaliliśmy pakiet środków, by przyjąć Ukrainę do NATO. Potwierdzamy, że zostanie ona członkiem Sojuszu - ogłosił we wtorek w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.


- Na pakiet składają się: nowy program wsparcia dla Ukrainy, by pomóc temu państwu odejść od standardów sowieckich, utworzenie Rady NATO-Ukraina, gdzie będziemy działać na zasadzie równości oraz potwierdzenie, że Ukraina zostanie członkiem NATO - powiedział Stoltenberg.


Sojusznicy uzgodnili też zniesienie wymogu wypełnienia przez Ukrainę Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP) - dodał szef NATO.


Stoltenberg zapewnił, że zaproszenie do Sojuszu zostanie Ukrainie wysłane, gdy "warunki ku temu zostaną spełnione".

16:49, 11.07.2023

Ukraina na pewno otrzyma zaproszenie do NATO na przyszłym szczycie sojuszu w 2024 roku w Waszyngtonie, jeśli nie dojdzie do tego w Wilnie - wyraził przekonanie Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, cytowany we wtorek przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.


Odpowiadając na pytanie o to, jakie jest prawdopodobieństwo, że Ukraina otrzyma zaproszenie do przystąpienia do sojuszu za rok w Waszyngtonie, jeśli nie dojdzie do tego w Wilnie, stwierdził, że jest to pewne "na 100 procent".


- Dlaczego? Bo myślę, że do tego czasu Rosja ostatecznie utraci podmiotowość i przestanie istnieć jako kraj, który może prowadzić te czy inne wojny - powiedział Podolak.


Jak dodał, do tego czasu Ukraina "ma już wygrać tę wojnę" i "będzie to historycznie odnotowane". - Kraj zwycięzca jest kluczowym członkiem NATO, biorąc pod uwagę doświadczenie i wielkość armii, która będzie na Ukrainie - powiedział Radiu Swoboda doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

16:37, 11.07.2023

NATO przedstawi reformy, które Ukraina musi spełnić, by wejść do Sojuszu - powiedział we wtorek szef dyplomacji USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji NBC. Zaznaczył, że akcesja nie jest możliwa, dopóki trwa wojna.


- Myślę, że to, co zobaczymy w ciągu następnych kilku dni, to jasna demonstracja postępów, jakie poczyniła Ukraina w kierunku ostatecznego członkostwa - to będzie odzwierciedlone w tym, co wyjdzie z tego szczytu - podobnie jak praca, która wciąż musi zostać wykonana - powiedział Blinken.


Jak dodał, wszyscy, w tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mają jasność co do tego, że do akcesji nie możę dojść w środku wojny.


- Ale oni zrobili prawdziwe postępy i Sojusz wyłoży następne reformy, zarówno w sprawie bezpieczeństwa, jak i demokracji, które są potrzebne, by iść dalej tą ścieżką - oznajmił dyplomata.

16:10, 11.07.2023

Źródła na Telegramie donoszą również o eksplozjach w Skadowsku (okupowany obwód chersoński) i Tokmaku (okupowany obwód zaporoski). Wygląda na to, że Ukraińcy przeprowadzili dziś zmasowany atak rakietowy na rosyjskie obiekty.  

16:07, 11.07.2023

I skutki jej uderzenia. Podobno trafiła w rosyjską bazę.

16:06, 11.07.2023

Ukraińska rakieta lecąca nad Berdiańskiem.

15:54, 11.07.2023

Kadyrowcy z rezerw batalionu Wostok-Achmat zostali przeniesieni na południowy odcinek frontu w Ukrainie, gdzie trwają intensywne walki - podaje agencja Ukrinform.  

15:37, 11.07.2023

Na szczyt NATO w Wilnie przybyli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef MON tego kraju Ołeksij Reznikow.  

15:23, 11.07.2023

Rosyjskie nieoficjalne kanały na Telegramie potwierdzają, że pod Berdiańskim zginął gen. Oleg Cokow, zastępca dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego. Miał zostać zabity w ukraińskim ataku rakietowym przy użyciu pocisków Storm Shadow.  


Wcześniej o jego śmierci informowały źródła ukraińskie.   

14:53, 11.07.2023

W okupowanym Berdiańsku (obwód zaporoski) było słychać eksplozje. Póki co nie ma więcej informacji o zdarzeniu.

14:47, 11.07.2023

Zgadzam się z zaproponowanym przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga językiem dotyczącym przyszłości Ukrainy w NATO - powiedział prezydent USA Joe Biden we wtorek podczas spotkania ze Stoltenbergiem na szczycie NATO w Wilnie. 


Stoltenberg przekazał z kolei, że sojusznicy zgadzają się co do "zjednoczonego i pozytywnego" przesłania na temat ścieżki Ukrainy do Sojuszu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mdk99
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2mdk99
Więcej tematów