Trwa ładowanie...

"Bez udziału Ukrainy". Gorzkie słowa Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski skrytykował państwa NATO za niepewne stanowisko w sprawie zaproszenia Ukrainy do Sojuszu. "To bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie określono ram czasowych ani zaproszenia, ani członkostwa Ukrainy" - napisał w mediach społecznościowych.

"Bez udziału Ukrainy". Gorzkie słowa Zełenskiego"Bez udziału Ukrainy". Gorzkie słowa ZełenskiegoŹródło: East News, fot: AA/ABACA
d10cj84
d10cj84

W stolicy Litwy trwa dwudniowy szczyt NATO. Rozmowy liderów państw członkowskich Sojuszu i ich partnerów zdominuje temat przyszłości relacji z Ukrainą. Wpis Zełenskiego pojawił się na wszystkich kanałach społecznościowych. Opublikował go zarówno w języku ukraińskim, jak i angielskim.

Zełenski: Ukraina też zasługuje na szacunek

"Cenimy naszych sojuszników. Cenimy nasze wspólne bezpieczeństwo. I zawsze doceniamy otwartą rozmowę" - zaczął Zełenski. "Ukraina będzie reprezentowana na szczycie NATO w Wilnie. Bo chodzi o szacunek, ale Ukraina też zasługuje na szacunek" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Z punktu widzenia Polski Ukraina powinna być w NATO". Jest ważny warunek

Zełenski - wyraźnie rozgoryczony - dodał, że "teraz, w drodze do Wilna, otrzymaliśmy sygnały, że pewne sformułowania są omawiane bez udziału Ukrainy". "I chciałbym podkreślić, że to sformułowanie dotyczy zaproszenia do NATO, a nie członkostwa Ukrainy" - podkreślił ukraiński przywódca.

"Bezprecedensowe i absurdalne"

"To bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie określono ram czasowych ani zaproszenia, ani członkostwa Ukrainy. Jednocześnie dodaje się niejasne sformułowanie o 'warunkach' nawet w przypadku zaproszenia Ukrainy" - napisał. "Wydaje się, że nie ma gotowości ani do zaproszenia Ukrainy do NATO, ani do przyjęcia jej do Sojuszu" - stwierdził.

"Oznacza to, że w negocjacjach z Rosją pozostawia się szansę na wynegocjowanie członkostwa Ukrainy w NATO. A dla Rosji oznacza to motywację do dalszego terroru. Niepewność jest słabością. I będę o tym otwarcie dyskutował na szczycie" - podkreślił Zełenski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10cj84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d10cj84
Więcej tematów