Szwecja i Finlandia w NATO. Ławrow zapowiada podjęcie kroków
Rosja wyciągnie wnioski i podejmie kroki w związku z przyjęciem Szwecji i Finlandii do NATO - ogłosił minister spraw zagranicznych Federacji Siergiej Ławrow. Kreml z kolei zapowiedział "działania odwetowe" na przyjęcie Szwecji do Sojuszu.
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w Wilnie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Po tej rozmowie szef Paktu poinformował, że turecki przywódca zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie. Oznacza to, że droga skandynawskiego państwa do NATO jest otwarta.
Decyzja ta nie spodobała się Rosjanom, którzy z przerażeniem patrzą o poszerzanie się Sojuszu Północnoatlantyckiego. Należy też przypomnieć, że tak naprawdę Moskwa sama do tego doprowadziła. Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała bowiem obawy, że inne kraje również są zagrożone agresją, więc część z nich zdecydowała się schować pod parasolem NATO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
2S5 Hiacynt nagle eksplodował. Atak na Rosjan pod Donieckiem
Rosja zapowiada podjęcie "kroków"
- Podejmujemy odpowiednie kroki i ośmielę się zapewnić, że z dużym wyprzedzeniem - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, pytany o sprawę akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
Stwierdził, że Moskwa była zdumiona "szybkością, z jaką zarówno Finlandia, jak i Szwecja porzuciły swój neutralny status i korzyści, jakie im dawał". Stwierdził, że przyczyną tego jest według niego "całkowicie podrzędna pozycja" Szwecji i Finlandii wobec Stanów Zjednoczonych i "kolektywnego Zachodu".
- Na pewno wyciągniemy wnioski w zależności od tego, jak szybko i jak głęboko NATO rozwinie terytoria Finlandii i Szwecji - podkreślił Ławrow.
Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że jeśli Szwecja przystąpi do NATO, to działania odwetowe Rosji będą podobne do tych "planowanych w kontekście Finlandii".
Szwecja i Finlandia w NATO
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu w kwietniu bieżącego roku. Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.
Turcja nie chciała wyrazić zgody na akcesję Szwecji, gdyż oskarżała Sztokholm m.in. o dawanie schronienia Kurdom, którym Ankara zarzucała terroryzm. Oprócz tego Recep Tayyip Erdogan domagał się, by Unia Europejska "otworzyła drogę" do członkostwa Turcji we Wspólnocie.
Czytaj więcej: