Szwecja w NATO? Jest historyczna decyzja

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał, że prezydent Turcji zgodził się na przekazanie parlamentowi wniosku o akcesję Szwecji do Sojuszu.

Szwecja chce do NATO. Stoltenberg: jest zgoda Erdogana
Szwecja chce do NATO. Stoltenberg: jest zgoda Erdogana
Źródło zdjęć: © Twitter
oprac. AJK

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w Wilnie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Po tej rozmowie szef Paktu poinformował, że turecki przywódca zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie.

Przełom ws. rozszerzenia NATO. Stoltenberg o historycznym kroku

Ze słów Stoltenberga wynika, że Erdogan zapewnił, że zostanie wniosek zostanie ratyfikowany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Generał Gierasimow zniknął po buncie. Rosjanie pokazali nagranie

"Jest to historyczny krok, który sprawia, że ​​wszyscy sojusznicy NATO są silniejsi i bardziej bezpieczni" - dodał szef Sojuszu.

Warto zaznaczyć, że do przystąpienia Szwecji do NATO potrzeba jeszcze decyzji rządu Węgier.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu w kwietniu bieżącego roku. Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.

Tureckie media - powołując się na źródła w kancelarii prezydenta - podały wcześniej, że Erdogan spotka się we wtorek wieczorem z prezydentem USA Joe Bidenem.

Oczekiwania Turcji

W poniedziałek, przed wylotem do Wilna, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Unia Europejska powinna "otworzyć drogę" do członkostwa Turcji w bloku 27 europejskich państw, zanim turecki parlament zaakceptuje prośbę Szwecji o członkostwo w NATO.

Sekretarz generalny NATO powiedział, że chociaż wspiera ambicje Ankary dotyczące jej przyszłości w UE, Szwecja już teraz spełniła wymogi stawiane przed krajem w związku z planem wstąpienia do sojuszu.

Źródła: Twitter, PAP

Wybrane dla Ciebie